Mimo trudności, teatr rośnie jak na drożdżach

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 02.03.2023 Kielce. Teatr Żeromskiego. Przebudowa. Remont / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Przebudowa głównego, zabytkowego gmachu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wkroczyła w etap instalacyjno-wykończeniowy. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – informuje Paulina Drozdowska, rzecznik kieleckiej sceny dramatycznej. Wykonano stan surowy otwarty gmachu przy ulicy Sienkiewicza 32.

– realizowane są również zaawansowane roboty instalacyjne, okablowanie, prace przy kanałach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, robione są okładziny, wykonywane są prace konserwatorskie i prace przygotowawcze nad elewacją – wymienia.

Rzecznik dodaje, iż we wnętrzach znajdą się nowoczesne systemy.

– Zamontowany w nim zostanie BMS – Building Management System, czyli inteligentny system zarządzania budynkiem, który steruje funkcjami technicznymi budynku, co w praktyce oznacza np. możliwość zmiany temperatury w jednym pomieszczeniu z centrum sterowania – tłumaczy.

Trwają także prace przy budynku, który sąsiaduje z zabytkową siedzibą teatru. Ma się w nim znajdować zaplecze sceny.

Zespół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach regularnie informuje o wykonanych pracach w swoich mediach społecznościowych oraz w „Dzienniku z remontu” – kilkuminutowych filmikach, które są dostępne na internetowej stronie teatru. Z jednego z nich można się dowiedzieć, jak wielkim wyzwaniem była budowa dwukondygnacyjnego budynku na teatralnym dziedzińcu.

Szymon Pabis, kierownik budowy tłumaczy, iż na jego wykonanie zostało zużyte ponad 250 ton stali i ponad 2 tys. metrów sześciennych betonu. Wykonano także specjalny korek szczelny, by zapobiec napływowi wody.

Podmokły teren nie był zresztą jedynym utrudnieniem. Kolejnym była ograniczona przestrzeń dziedzińca, co wymagało użycia dźwigu do podania betonu w wyższych warstwach budynku.

Projekt pn. „Przebudowa zabytkowego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i poszerzenia działalności kulturalno-edukacyjnej” korzysta z dofinansowania o wartości 21,8 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Pozostałe źródła finansowania to Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt inwestycji wynosi ponad 120 mln zł. Prace mają się zakończyć w drugiej połowie tego roku.

Idź do oryginalnego materiału