Przez całe wakacje w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można oglądać wystawę „Świdnica w XX wieku. Migawki z życia miasta”. Dzięki wielkoformatowym reprodukcjom wykonanych w ubiegłym stuleciu fotografii można zanurzyć się w klimat dawnej Świdnicy.
Na wystawę składają się przede wszystkim prace Władysława Orłowskiego (1913-1996), wieloletniego fotoreportera „Gazety Robotniczej”, który począwszy od lat 60. ubiegłego wieku przez dziesięciolecia skrupulatnie dokumentował rzeczywistość Świdnicy i okolic w jej najróżniejszych aspektach. Ujęcia Orłowskiego prezentowały z jednej strony tutejsze zabytki, z drugiej zaś nowe osiedla mieszkaniowe oraz zakłady pracy, uwieczniały życie codzienne (np. miejski handel), jak również przebieg rozmaitych oficjalnych uroczystości.
Ważną część ekspozycji stanowią dzieła wybitnego wrocławskiego fotografa Stefana Arczyńskiego (1916-2022), autora ikonicznych ujęć z połowy lat 60., przedstawiających świdnicką wieżę ratuszową sprzed katastrofy budowlanej, do której doszło w styczniu 1967 roku. Nie zabrakło także ikonografii powstałej przed 1945 rokiem. Jej przykład stanowią reprodukcje zdjęć pochodzących z renomowanego atelier Kunze & Just, które na przełomie lat 20. i 30. XX wieku stworzyło serię ukazującą sztandarowe świdnickie zabytki. Schyłkowy okres niemiecki reprezentują zaś niezwykle precyzyjne zdjęcia lotnicze centrum miasta z początku lat 40., należące do zbiorów archiwum Instytutu Herdera w Marburgu. Eksponowaną kolekcję uzupełniają dzieła nie zawsze ustalonych z nazwiska autorów niemieckich oraz polskich, które w intrygujący sposób odzwierciedlają niepowtarzalnego ducha przeszłości.
– Nasze muzeum ma sporą kolekcję zdjęć, która powiększyła się dzięki zakupowi kolekcji zdjęć Władysława Orłowskiego. Wspólnie z doktorem Igorem Rosłońskim chcieliśmy pokazać Świdnicę w XX wieku, czyli bardzo burzliwym okresie nie tylko w dziejach naszego miasta, ale również w historii Polski i Europy – mówił podczas wernisażu wystawy Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa. – Chyba nigdy w naszym muzeum tak sporą dawkę zdjęć z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie pokazywaliśmy – zaznaczał.
– Wystawa przybliża nam wizję Świdnicę z przeszłości z uwzględnieniem zarówno najbardziej znanych zabytków miasta, ale również miejsc z pozoru zwyczajnych, które jednak ogrywały istotną rolę w życiu społecznym dawnych mieszkańców. Sporo uwagi poświęciliśmy budownictwu powojennemu. Zleżało nam bowiem na uchwyceniu swoistego kontrastu pomiędzy historyczną częścią i istniejącą już tkanką miejską, a opierającą się na zupełnie innych paradygmatach architekturą modernistyczną, zapoczątkowaną w Świdnicy we wczesnych latach 60. XX wieku i symbolizowaną przede wszystkim przez budownictwo plombowe w centrum miasta, jak również przez ambitniejsze założenie urbanistyczne Osiedla Młodych, zaprojektowanego przez wrocławski zespół z Romanem Tunikowskim na czele – wskazywał dr Igor Rosłoński.
Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia w godzinach otwarcia Muzeum Dawnego Kupiectwa: od wtorku do piątku w godzinach 10.00-17.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 17.00. Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem muzeum. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł. W piątki wstęp wolny.









































/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/