Przyszłość i rozwój globalnej energetyki jądrowej to główny temat 11. edycji Międzynarodowej Konferencji Komisji Europejskiej Programów Badawczych z funduszy Euratom dotyczącej bezpieczeństwa jądrowego w systemach reaktorowych (FISA) i postępowania z odpadami promieniotwórczymi EURADWASTE). FISA-EURADWASTE 2025 to najważniejsze wydarzenie dla globalnego przemysłu jądrowego w tym roku. O wydarzeniu mogliście usłyszeć w ostatnim wydaniu audycji Patronautyka, w której Patrycjusz Wyżga rozmawiał z Tomaszem Kwiatkowskim z Zakładu Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska NCBJ.

Jak wyglądają w tej chwili technologie jądrowe? Jakie możliwości oraz wyzwania w tym obszarze stoją przed naszym krajem i Europą? W Patronautyce opowiedzieliśmy o rozpoczynającej się 12 maja konferencji badawczo-szkoleniowej programu Euratom: FISA – EURADWASTE & SNETP FORUM 2025. To wydarzenie skupiające między innymi środowiska akademickie, przemysł, małe i średnie przedsiębiorstwa czy firmy typu spin-off i start-up. Mogą się oni spotkać z krajowymi i europejskimi decydentami politycznymi, urzędnikami państwowymi, europejskimi platformami technologicznymi czy organizacjami wsparcia technicznego. Wydarzenie organizuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych, a odbędzie się ono pod auspicjami Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Po raz pierwszy FISA-EURADWASTE & SNETP Forum 2025 odbędzie się w Polsce. To prestiżowe wydarzenie naukowe, na którym omawiana będzie przyszłości energetyki jądrowej oraz bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
FISA-EURADWASTE 2025 to cykliczne wydarzenie, gdzie spotkają się czołowi eksperci, decydenci i przedstawiciele przemysłu jądrowego z całej Europy i nie tylko. – mówi Agnieszka Pollo, p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Cieszę się, iż możemy podzielić się naszymi doświadczeniami. W NCBJ od 70 lat rozwijamy nowe technologie jądrowe. Dzięki naszym programom szkolimy kadry z branży jądrowej, które mogą znaleźć zatrudnienie, m.in. w budowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także w innych gałęziach przemysłu, gdzie wykorzystuje się nowe technologie.
Podczas konferencji będziemy dyskutować o najważniejszych tematach związanych z energią jądrową: bezpieczeństwem, nowymi systemami reaktorowymi, postępowaniem z odpadami promieniotwórczymi, edukacją i szkoleniami. FISA – EURADWASTE 2025 to miejsce, gdzie nauka spotyka się z biznesem i przemysłem – dodaje Tomasz Kwiatkowski, komitet organizacyjny FISA–EURADWASTE 2025, Zakład Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska, NCBJ, gość audycji Patronautyka.
Energia jądrowa budzi wiele kontrowersji. zwykle wynika to z braku wiedzy lub rozpowszechniania fałszywych informacji. adekwatna edukacja i transparentna komunikacja mają najważniejsze znaczenie w zwiększeniu świadomości na temat energii jądrowej, bezpieczeństwa elektrowni jądrowych i korzyści, jakie ten sektor przynosi różnym branżom pod względem zapewnienia niskoemisyjnego, dostępnego i wydajnego źródła energii, które może pomóc w dekarbonizacji różnych ekonomicznych i strategicznych sektorów europejskich. Edukacja przyszłych pokoleń oraz angażowanie lokalnych społeczności w działania promujące są tematem jednej z sesji plenarnych odbywających się w czasie konferencji.
Aby przybliżyć polską kulturę uczestnikom konferencji, organizatorzy FISA EURADWASTE & SNETP Forum 2025 przygotowali dwa wydarzenia, które uświetnią występy: Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Talisman Jazz Trio. Radio 357 jest patronem medialnym wydarzenia.