Agencja Informacyjna: Na polskich ekranach w kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do zrozumienia tajemnicy Niepokalanego Poczęcia oraz roli Marii w dziele zbawienia.
Spis treści
Czym jest „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”?
Grupa ekspertów z Rzeczpospolitej Polskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Republiki Francuskiej, aby zrozumieć fenomen niepokalanego poczęcia, przeanalizowała greckie teksty Pisma Świętego, apokryfy, objawienia, tradycję Kościoła, a także dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Pełnometrażowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie” łączy widowiskowe sceny fabularne z udziałem polskich aktorów, z wypowiedziami światowych ekspertów Pisma Świętego.
Dzięki połączeniu najnowszej technologii cyfrowej, z wyjątkową scenografią, twórcy filmu przenoszą widzów do początków naszej ery. To pozwala im uczestniczyć w najważniejszych momentach życia Maryi i Jezusa, takich jak: cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza czy Ukrzyżowanie. Tomasz Zapert – szef działu Kultura, z okazji premiery filmu „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, przeprowadził wywiad, dla Agencji Informacyjnej, z Michałem Kondratem – twórcą tego wyjątkowego filmu.
Wywiad z Michałem Kondratem
„Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” tytuł pana najnowszego dzieła przytacza słowa sprzed ponad 150 lat…
Michał Kondrat: Tak, ale istotne jest, iż pochodzą od samej Maryi, która właśnie tak przedstawiła się małej Bernadecie Soubirous w Lourdes. Mówi „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie”. Oznacza to jej tożsamość. Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie”, powstał w tych szczególnych czasach, by ukazać istotę roli Maryi w świecie.
Dlaczego prapremiera filmu „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” miała miejsce w Stanach Zjednoczonych Ameryki
Michał Kondrat: To moja decyzja. Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” został zrealizowany w dwóch wersjach językowych obrazu. Angielska została ukończona wcześniej. Zależało mi, by film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” zyskał dystrybucję kinową w jak największej liczbie państw. Wszyscy wiedzą, iż Stany Zjednoczone Ameryki to stolica kina – inne rynki śledzą amerykańskie premiery kinowe, jak również prasę o nich. Dzięki takiemu posunięciu udało się zapewnić dystrybucję kinową w prawie całej Ameryce Łacińskiej i Królestwie Hiszpanii. Odbędzie się ona w maju 2025 roku. Teraz prowadzone są rozmowy z innymi państwami.
Jak została wyłoniona obsada filmu „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie”?
Michał Kondrat: Aktorzy, którzy wystąpili w filmie „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” zostali wybrani w drodze castingu.
Jacy aktorzy występują w filmie „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie”?
W filmie „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” wystąpili m. in.:Maria Juźwin (Maria); Kamil Przystał (Jezus); Natalia Strzelecka (Elżbieta); Dominika Handzlik (Maria Magdalena); Karol Franciszek Nowiński (Jan); Dorota Liliental (Anna); Andrzej Róg (Joachim); Michał Krzywicki (Archanioł Gabriel). W roli Panny Młodej gościnnie wystąpiła rumuńska śpiewaczka – Maria Coman, która w filmie wykonuje Magnificat w muzycznym opracowaniu Bartosza Chajdeckiego.
Czy w filmie „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” wystąpili religijni eksperci?
Michał Kondrat: Formuła, którą przyjąłem zdała już egzamin w 3. moich filmach dystrybuowanych na świecie. Pozwala przekazać wiele wiedzy, której nie udałoby się oddać w czystej fabule. Mimo wszystko sceny fabularne są konieczne, aby wpłynąć na wyobraźnię widza oraz pomóc mu cofnąć się w czasie o 2.000 lat.
Czy określenie teologiczny dokument fabularyzowany to adekwatne Pana filmu?
Michał Kondrat: Nie do końca, ponieważ fabularyzacje w dokumentach często są jedynie ilustracjami tego, co jest wypowiadane w warstwie dokumentalnej. Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” zawiera bogato realizowane sceny w pełni fabularne z udźwiękowieniem, muzyką i postprodukcją dedykowaną do kina. Warstwa dokumentalna, z myślą o dystrybucji kinowej, w całości powstała również na obiektywach anamorficznych. Na pewno można o filmie „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” powiedzieć, iż jest teologiczny, gdyż pomaga zrozumieć trudny, ale przede wszystkim wyjątkowo istotny temat Niepokalanego Poczęcia Maryi.
Jego sedno stanowi próba zrozumienia dogmatu Niepokalanego Poczęcia, czy też wkładu Maryi w dzieło zbawienia?
Michał Kondrat: Dogmat był jedynie oficjalnym potwierdzeniem tego, co Duch Święty pokazywał Kościołowi od początku chrześcijaństwa. Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” bardziej skupia się na przedstawieniu roli Maryi w dziele zbawienia oraz na korzyściach płynących z pogłębiania z Nią relacji.
W czym wspomogła realizatorów technologia cyfrowa?
Michał Kondrat: W realizacji scen fabularnych, które były głównie kręcone w wirtualnych studiach ledowych. Dla większej ich autentyczności łączyliśmy tą technologię ze scenografią budowaną tradycyjnie.
Po emisji kinowej film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” trafi również na ekran telewizyjny?
Michał Kondrat: Nie od razu. Dystrybucja filmowa rządzi się swoimi prawami i po kinach musi nastąpić przerwa. Potem wchodzą kolejne pola i w końcu, prawdopodobnie też telewizja. Jednak teraz zapraszam serdecznie do kin!
rozmawiał Tomasz Zbigniew Zapert
Kim jest Michał Kondrat?
Michał Kondrat – reżyser, scenarzysta i producent filmowy, z wykształcenia ekonomista. Ukończył studia na Wydziale Zarządzania i Marketingu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2013 r. prowadzi własną firmę Kondrat-Miedia, zajmującą się produkcją i dystrybucją filmów o tematyce chrześcijańskiej.
Jakie filmy zrealizował Michał Kondrat?
Michał Kondrat nakręcił następujące filmy: „Jak pokonać szatana” (reżyser, 2013 r.), „Matteo” (reżyser, 2014 r.), „Dwie korony” (reżyser, 2017 r.), „Miłość i miłosierdzie” (reżyser, scenarzysta, producent, 2019 r.), „Czyściec” (reżyser, scenarzysta, producent, 2020 r.), „Prorok” (reżyser, 2002 r.) i „Ja jestem Niepokalane Poczęcie” (reżyser, 2024 r.)
Jakie osiągnięcia ma Michał Kondrat?
W 2013 roku, Michał Kondrat wyreżyserował pierwszy film „Jak pokonać szatana”, który został nagrodzony w maju 2014 r. Grand Prix XXIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Niepokalanowie. W 2015 r. był konsultantem przy filmie „Pilecki”. Film „Dwie korony” obejrzało w kinach ok. 250.000 widzów, co sytuuje go na 3. miejscu w historii polskiej kinematografii (pod względem frekwencji, w kategorii filmów dokumentalnych). W 2018 r. otrzymał Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka za „Krzewienie wartości ewangelicznych w różnych aspektach życia publicznego”. Również w 2018 r. film „Dwie korony” otrzymał Grand Prix XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Niepokalanowie.
Dziękujemy za przeczytanie wywiadu. Zapraszamy do lektury innych publikacji, znajdujących się na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com
AI, Wywiady, Tomasz Zapert, /DEC/ 30.03.2025 grafika Youtube.com