- Pan Modelarz
- 11 marca, 2024
Messerschmitt Bf-109 E-4/7 TROP w skali 1/48 – Tamiya
Producent:
Tamiya
Skala: 1/48
Kod produktu: 61063
Premiera: 1996
- Messerschmitt Bf-109 E-4/7 TROP – zawartość pudełka
- Galeria zdjęć Messerschmitt Bf-109 E-4/7 TROP – zawartość pudełka
Messerschmitt Bf-109 E był najliczniej produkowaną wersją Messerschmitta. Litera E oznacza wersję „Emil”. W pierwszej połowie II wojny światowej był to główny myśliwiec niemieckich sił powietrznych. Model ten wyposażony był w silnik Daimler Benz DB 601 A o mocy 1100 KM. Taka moc pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 550 km/h. Dopiero w późniejszej produkcji do Messerschmitt Bf-109 E montowano również silniki Daimler-Benz 601N. Oba silniki posiadały bezpośredni wtrysk paliwa, dzięki czemu pracowały na tych samych obrotach choćby podczas sporych przeciążeń.
Na uzbrojenie Messerschmitta Bf-109 E składały się dwa karabiny maszynowe kalibru 7.92 mm, które były umieszczone na nosie, wyposażone w 1000 naboi, oraz działa 20 mm ulokowane na każdym skrzydle, które dysponowały 500 sztukami amunicji. Niektóre modele były wyposażone w kuloodporne szkło, co miało wzmocnić przednią część czaszy. Początkowo planowano, żeby dodać jedno działko 20 mm przechodzące przez rurę w śmigle, ale nie udało się rozwiązać problemów technicznych, które pojawiły się na etapie planowania.
Messerschmitty Bf-109 E cechowało doskonałe przyspieszenie oraz możliwość nurkowania. Pod tym względem samoloty typu E przewyższały modele Hurricane RAF, a swoją zwrotnością dorównywały myśliwcom Spitfire. Ta zwrotność i przyspieszenie, były doskonale widoczne podczas Bitwy o Anglię.
Jednak, żeby nie było tak pięknie, warto wspomnieć tu o sporej wadzie tego modelu. Mam tu na myśli zasięg lotu, który wynosił zaledwie 560 km. Z takim zasięgiem samoloty typu E-4 mogły brać udział w walce maksymalnie przez 15 minut, żeby były w stanie wrócić do bazy. To właśnie mały zasięg w głównej mierze przyczynił się do tego, iż Luftwaffe poniosła klęskę w trakcie Bitwy o Anglię.
Problem z zasięgiem rozwiązano dopiero w wersji E-7. Ten model został wyposażony w dodatkowy zbiornik paliwa o pojemności 300 litrów. Pierwsze modele ulepszonych myśliwców trafiły do służby pod koniec 1940 roku. Swoje możliwości mogły pokazać na linii frontu w Afryce Północnej. Schyłek ulepszonego modelu Messerschmitt Bf-109 E-4/7 przypadł na 1942 rok. Model ten został zastąpiony przez nowy typ myśliwca Bf109 typu F.
Messerschmitt Bf-109 E-4/7 TROP – zawartość pudełka
Po otwarciu pudełka możemy czuć się nieco rozczarowani. Czekają na nas trzy wypraski, z czego jedna zawiera elementy szyb, oraz arkusz z kalkomanią. W dwóch wypraskach znajduje się 50 elementów, które możemy wykorzystać do budowy modelu. Nie jest to specjalnie dużo, co może wskazywać na to, iż model Messerschmitt Bf-109 E-4/7 TROP, będzie idealnym wyborem, jeżeli chodzi o stawianie pierwszych kroków w składaniu modeli myśliwców z okresu II wojny światowej.
W pierwszej wyprasce znajdziemy części kadłuba oraz wnętrze kabiny pilota z samym pilotem.
Druga wypraska, to już wszystkie elementy wchodzące w skład podwozia, dodatkowy zbiornik na paliwo, o którym wspomniałem w opisie krótkiej historii tego modelu, a także skrzydła. Oprócz tych elementów znajdują się tu również karabiny, śmigło i osłony na koła.
Wszystkie elementy pochodzą z różnych okresów produkcji. Szare wypraski zostały wyprodukowane w 1996 roku. Wypraska z elementami szyb, kalkomania oraz instrukcja są datowane na 1998 rok. Same detale raczej wyglądają w porządku, choć mam wrażenie, iż jednak brakuje nieco nitowania na kadłubie, ale ten problem jest dość łatwy do rozwiązania (jeśli się posiada nitowadło).
Instrukcja składania zawiera 11 etapów, które są jasno opisane, więc raczej nikt nie powinien mieć większych problemów ze złożeniem modelu. jeżeli chodzi o kalkomanie, to pozwoli nam na wykorzystanie jednego z dwóch rodzajów malowania. W zależności, na jakie malowanie się zdecydujemy, będziemy mogli skorzystać z innych naklejek. Film prezentujący zawartość pudełka możecie zobaczyć poniżej (lub odwiedzając mój kanał na YT):