MCK Sokół: Konferencja prasowa poświęcona III Małopolskiemu Spotkaniu Regionów

miastons.pl 2 miesięcy temu

W poniedziałek, 23 września, w sali im. Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyła się konferencja prasowa poświęcona III Małopolskiemu Spotkaniu Regionów. Udział w spotkaniu z mediami wzięli: prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich – Jan Smoleń, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku – ks. Krzysztof Klimczak, prezes Związku Podhalan Oddział Nowy Sącz – Patryk Wicher oraz zastępca dyrektora ds. dziedzictwa kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Piotr Gąsienica.

W 2022 roku „po 104 latach przerwy wróciła pielgrzymka, Spotkanie Regionalne, do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to ewenement, który zapisał się w księgach Kalwarii, ale chcemy pokazać mieszkańcom różnych regionów tę specyfikę strojów i piękno kultury regionalnej, dlatego chcemy jeździć. To wydarzenie od dzisiaj będzie się przemieszczało po najpiękniejszych sanktuariach całej Małopolski” – mówił Patryk Wicher.

To wyjątkowe wydarzenie poświęcone jest jedności, różnorodności oraz współpracy pomiędzy grupami etnograficznymi. W tym roku organizatorzy zapraszają już 6 października do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku.

Nasza parafia leży na pograniczu Lachów Podegrodzkich i Górali Łąckich, więc możemy powiedzieć, iż w tej parafii jest coś, co będzie łączyło i łączy – powiedział ks. Krzysztof Klimczak.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku. Następnie, ok. 11:30, odprawiona zostanie Msza Święta. Około godz. 12:30 zaplanowany jest przemarsz korowodu na plac sanktuaryjny, gdzie przez całe popołudnie będzie można podziwiać występy zespołów regionalnych oraz stoiska z twórczością ludową i wyrobami Kół Gospodyń Wiejskich.

Podczas briefingu prasowego zachęcono, aby uczestnicy spotkania pojawili się w strojach regionalnych, a o znaczeniu i ważności tych strojów opowiedział Jan Smoleń. „Ten strój, który my nosimy, na terenie Małopolski i Polski, to strój świąteczny, który przede wszystkim przedstawiał ogromną wartość, był szanowany i używany do kościoła. W kościele, na tego typu uroczystościach, pielgrzymkach, odpustach, właśnie poznawało się ludzi po stroju, skąd są, z jakiego regionu, a czasami choćby z jakiej wsi.”

Kończąc spotkanie z dziennikarzami, Piotr Gąsienica serdecznie zaprosił kierowników zespołów do zgłaszania, za pośrednictwem ludźmierskiego oddziału MCK SOKÓŁ, udziału w wydarzeniu. Można zrobić to dzwoniąc pod nr tel.: +48 18 548 16 60 lub wysyłając wiadomość mailową pod adres: [email protected]

Organizatorami wydarzenia są: Związek Podhalan Oddział Jazowsko, Związek Podhalan Oddział Nowy Sącz oraz Stowarzyszenie Lachów Sądeckich. Głównym partnerem jest Województwo Małopolskie, a partnerami: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Powiat Nowosądecki, Gmina Łącko, Parafia Czarny Potok, Związek Podhalan Oddział Łącko oraz Związek Podhalan Oddział Obidza.

Źródło i fot.: MCK Sokół
fot. Bartłomiej Wawrzyniak | MCK SOKÓŁ
materiały audio i video: Pracownia Audiowizualna | MCK SOKÓŁ

Idź do oryginalnego materiału