W najbliższą niedzielę, 15 grudnia premiera spektaklu komediowego Mayday 2: Caught in the net! Ten wieczór zapowiada się wyjątkowo, bo przy okazji Teatr Ziemi Chełmskiej świętować będzie jubileusz 120-lecia.
Tego dnia aktorzy chełmskiego teatru wcielą się ponownie w bohaterów komedii Ray Cooney. Sztuka przedstawia dalsze losy Johna Smitha, taksówkarza, bigamisty, któremu udaje się lawirować między dwoma domami i żonami. Czym zatem ta historia różni się od Mayday? Odpowiedź na to pytanie uzyskają wszyscy ci, którzy pojawią się w Chadeku na premierze 15 grudnia o 18.
Na scenie zobaczymy: Bogusława Byrskiego, Sławoja Czarnotę, Barbarę Szarwiło, Mirellę Rogozę-Biel, Kingę Matusiak-Lasecką, Michała Prusa i Zbigniewa Moskala. Tekst przetłumaczyła Elżbieta Woźniak. Sztukę wyreżyserował Marcin Wąsowski.
Podczas premierowego wieczoru Teatr Ziemi Chełmskiej będzie świętował też jubileusz 120-lecia. To okazja aby przypomnieć jego historię i ludzi, którzy go tworzyli, ale też dla których wciąż jest ważny, bo pozwala się spełniać twórczo.
-Teatr Ziemi Chełmskiej jest dla mnie energią wielu pokoleń. To 120 lat tradycji, nazwiska osób, których nie znałam, a które są dla mnie ważne, bo tworzyły historię naszego teatru. Jest to również bardzo istotny element tożsamości kulturowej lokalnego społeczeństwa. Cieszę się, iż możemy kontynuować tę barwną historię Państwa Papużynskich, Pirackiej, Chwedczuka, Bodakowskiej, Dopieralskiego, Grosmana, Bajkiewiczów i setek innych osób, które występowały na chełmskiej scenie – mówi Barbara Szarwiło, aktorka i reżyserka TZCh.
Dla tych, którzy się nie załapią na premierę, mamy dobrą wiadomość. Kolejne spektakle Mayday 2 odbędą się 27 i 29 grudnia oraz 9 stycznia. Bilety do nabycia w kasach Chełmskiego Domu Kultury oraz CKF Zorza w cenie 50 zł.
Początki Teatru Ziemi Chełmskiej datuje się na 1904 rok. Założycielami byli Jadwiga i Jan Papużyńscy, właściciele apteki przy ulicy Lubelskiej w Chełmie. Pierwszy spektakl jaki pokazali chełmskiej publiczności to jednoaktówka „Dzieci muzy”, która miała premierę 8 września 1904 roku. Teatr Ziemi Chełmskiej reaktywowany został w 2010 roku. Od tamtej pory powstały m.in. takie spektakle jak „Głupcy z Chełma”, „Stąd”, „Wszystko zostaje w rodzinie” czy „Molowe Przypadki”.
Fot: Przemysław Świechowski.