Max Cavalera mówi, dlaczego metal jest lepszy od innych gatunków: To wyjątkowa rzecz

terazmuzyka.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Cavalera | fot. Michał Grzybowski


Dlaczego muzyka metalowa jest lepsza od innych gatunków? Max Cavalera ma na to prostą odpowiedź.

Max Cavalera to jedna z ikon muzyki metalowej. Wraz z zespołami Sepultura i Soulfly pomógł ukształtować metalową scenę lat 90., na której aktywnie działa do dziś. Kto jak nie on, lepiej zna się na metalu?

W wywiadzie dla „Prescription Punk Rock” Max Cavalera wyraził przekonanie, iż metal jest wyjątkowym gatunkiem muzycznym. Dlaczego? Max mówi:

Metal to najbardziej pozytywna rzecz na świecie, chociaż ma negatywny image. jeżeli jesteś w środowisku metalowym, czyni cię to wspaniałą osobą. Myślę, a przynajmniej mam taką nadzieję, iż w metalu jest mniej rasizmu, mniej seksizmu, mniej uprzedzeń, a więcej przyjaźni. Są silniejsze więzy. To wyjątkowa rzecz. Jesteś częścią czegoś wyjątkowego. Gdy jesteś na lotnisku i widzisz kogoś w heavymetalowej koszulce, pytasz go „jak leci stary”. Robimy tak. choćby osoby, które mnie nie rozpoznają, zagadują: „Jak leci? Fajna koszulka”. Ja też daję propsy kolesiom, którzy mają koszulkę Celtic Frost: „Zajebista koszulka, stary!”.

Słowa Maxa Cavalery pokrywają się z obserwacjami naukowców. Profesor Bill Thompson z australijskiego Macquarie University przeprowadził w 2019 roku badania, chcąc sprawdzić, czy fani muzycy deathmetalowej są mniej wrażliwi od innych osób. Jaki uzyskał wynik?

Fani death metalu są miłymi ludźmi. Nie ma ryzyka, iż mogą czynić innym ludziom krzywdę. Wiele osób lubi smutną muzykę. To pewnego rodzaju paradoks – dlaczego chcielibyśmy się smucić? To samo można powiedzieć o muzyce agresywnej.

Badanie polegało na pokazywaniu fanom muzyki deathmetalowej i fanom muzyki popowej nieprzyjemnych i brutalnych obrazów, a następnie badanie ich reakcji.

Każdemu uczestnikowi puściliśmy na słuchawkach utwór „Eaten” Bloodbath lub „Happy” Pharrella Williamsa i pokazywaliśmy jednocześnie parę obrazów. Jeden przedstawiał brutalną scenę, na przykład kogoś napadniętego na ulicy, a drugi coś neutralnego, na przykład grupę ludzi idących ulicą.

W teście, w którym ludziom pokazuje się dwa takie obrazy, zwykle zwracają oni uwagę na ten brutalny, prawdopodobnie dlatego, iż mózg rozpoznaje tam zagrożenie.

Gdyby fani death metalu byli nieczuli na przemoc, co twierdzi wielu rodziców, ugrupowań religijnych oraz osób chcących cenzurować muzykę, wtedy nie reagowaliby tak na te obrazy. Ale reagowali tak samo, jak osoby, które nie są fanami takiej muzyki.

To ostatnie badanie to tylko drobna część pracy nad tym tematem, prowadzonej od ponad dekady. Profesor Bill Thompson twierdzi, iż badania te mogą pomóc przekonać ludzi, iż agresywna muzyka nie powoduje agresji.

Idź do oryginalnego materiału