Matthew Perry to nie tylko Chandler z "Przyjaciół". "Żona idealna", "Studio 60", "Go On" i inne role aktora

serialowa.pl 10 miesięcy temu

W wieku 54 lat zmarł wczoraj Matthew Perry, aktor najlepiej znany jako Chandler z kultowych „Przyjaciół”. Przypominamy jego najlepsze telewizyjne role, w tym „Żonę idealną”, „Studio 60”, „Go On” i „The West Wing”.

Fani kultowego serialu „Przyjaciele„, czyli tak naprawdę my wszyscy, przeżywają dziś dzień żałoby. W wieku 54 lat zmarł Matthew Perry, grający jednego z tytułowych bohaterów. I choć to jego najbardziej znana rola, aktor zagrał ich dużo, dużo więcej.

Poniżej możecie sobie przypomnieć najważniejszą ósemkę ról telewizyjnych Perry’ego, a oprócz tego miał na koncie wiele gościnnych ról, m.in. w „Simpsonach”, „Ally McBeal”, „Scrubs”, „Cougar Town” i „Terapii w sieci”. Na wielkim ekranie oglądaliśmy go m.in. w „Jak ugryźć 10 milionów” u boku Bruce’a Willisa, „Znów mam 17 lat”, „Polubić czy poślubić”; zagrał również w telewizyjnym filmie „Młodzi gniewni – historia Rona Clarka”.

Matthew Perry – Przyjaciele i najlepsze role w serialach

Home Free (1993)

„Home Free” (Fot. NBC)

Zanim Matthew Perry został Chandlerem, dał się poznać w liczącym 13 odcinków sitcomie „Home Free” stacji NBC, w którym zagrał uroczego 22-letniego dziennikarza, któremu nie spieszyło się dorosłości. Matt Bailey wciąż mieszkał w rodzinnym domu, z mamą (Marian Mercer), jednocześnie ciesząc się pełną swobodą. Wszystko zmienia się, kiedy do domu wraca po rozwodzie jego starsza siostra Vanessa (Diana Canova) z dwójką dzieci. Matt zaczyna przejmować kolejne obowiązki domowe, uczyć się odpowiedzialności i służyć za wzór swoim siostrzeńcom – a większość odcinków skupia się na tym, jak nasz bohater stara się połączyć swoje dotychczasowe życie z nowym.

Przyjaciele (1994-2004)

„Przyjaciele” (Fot. Warner Bros.)

Kultowa rola Chandlera Binga w sitcomie NBC przyniosła Matthew Perry’emu światową sławę, miliony na koncie (obsada w ostatnich sezonach zarabiała po milionie dolarów za odcinek) i zmagania z depresją oraz uzależnieniami. Sarkastyczny bohater był ulubieńców wielu widzów, którzy uważali, iż to właśnie on jest najzabawniejszy w serialu. Co prawda nikt nie widział, na czym polega jego praca (eee, transpondster?), ale za to docenialiśmy jego poczucie humoru i świetne kwestie, a także kibicowaliśmy jego związkowi z Monicą (Courteney Cox), kiedy stało się jasne, iż para ma się ku sobie.

The West Wing (2003)

„The West Wing” (Fot. NBC)

Co ciekawe, „The West Wing„, aka „Prezydencki poker”, przyniósł Perry’emu aż dwie nominacje do Emmy za rolę gościnną, mimo iż zagrał w zaledwie trzech odcinkach. W politycznym hicie NBC od Aarona Sorkina Perry wcielił się w Joego Quincy’ego, republikańskiego prawnika, którego chcieli przejąć ludzie prezydenta Bartleta (Martin Sheen) w miejsce Ainsley Hayes (Emily Procter). Potencjał tej dramatycznej roli gwiazdy „Przyjaciół” nie został wykorzystany, o czym przypomniał choćby Screen Rant.

Studio 60 (2006-2007)

„Studio 60” (Fot. NBC)

Aaron Sorkin pamiętał jednak o Matthew Perrym i kilka lat po roli w „The West Wing” zaproponował mu granie jednego z głównych bohaterów komediodramatu „Studio 60”, również emitowanego przez NBC. To opowieść o kulisach fikcyjnego programu komediowego w stylu „Saturday Night Live”, który walczy ze spadkiem oglądalności i innymi problemami. Pojawia się pomysł, aby wprowadzić duet nowych twórców – Matta Albiego (Matthew Perry) i Danny’ego Trippa (Bradley Whitford). Serial przetrwał tylko jeden sezon, składający się z 22 odcinków, i jest uznawany za jedną z najbardziej niedocenianych produkcji – gdyby nie „Studio 60”, nie byłoby sukcesu „30 Rock”.

Mr. Sunshine (2011)

„Mr. Sunshine” (Fot. ABC)

„Mr. Sunshine” był z kolei powrotem Matthew Perry’ego do klasycznego sitcomu. W 13-odcinkowym serialu ABC gwiazdor „Przyjaciół” wcielił się w Bena Donovana, menedżera ośrodka sportu i rekreacji Sunshine Centre w San Diego, który walczy z zapewnianiem rozrywki ludziom i swoją nieprzewidywalną szefową, graną przez Allison Janney. Serial opierał się na pomyśle samego Perry’ego, który był współautorem scenariusza i producentem wykonawczym. Stacje telewizyjne początkowo dosłownie zabijały się o projekt – a kiedy już pojawił się na antenie ABC, został skasowany po zaledwie jednym sezonie z powodu zbyt niskiej oglądalności.

Żona idealna (2012-2013) i Sprawa idealna (2017)

„Żona idealna” (Fot. CBS)

W 2012 roku Matthew Perry zadebiutował w prawniczym świecie serialu „Żona idealna” jako Mike Kresteva, związany z republikanami prawnik, który zaczyna swoją znajomość z Florrickami od próby szantażu Alicii (Julianna Margulies, a potem zostaje rywalem jej męża Petera (Chris Noth) w wyścigu o fotel gubernatora Illinois. Choć pojawił się w zaledwie czterech odcinkach, Kresteva jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w świecie „Żony idealnej”. W 2017 roku Perry wrócił do roli w „Sprawie idealnej„.

Go On (2012-2013)

„Go On” (Fot. NBC)

W smutnej komedii „Go On„, którą NBC emitowało przez jeden, ale za to pełny (22 odcinki) sezon oglądaliśmy Matthew Perry’ego jako Ryana Kinga, gospodarza radiowego programu o sporcie, zmagającego się ze stratą żony. Serial w znakomitej obsadzie – obok Perry’ego występowali w nim m.in. Laura Benanti, Brett Gelman i John Cho – doceniany był zwłaszcza przez osoby uczestniczące w różnego rodzaju terapii. Bo to właśnie grupa terapeutyczna, do której należał bohater Perry’ego – świetnie zresztą łączącego w tym wydaniu komedię z tragedią – była tutaj w centrum uwagi.

Dziwna para (2015-2017)

„Dziwna para” (Fot. CBS)

„Dziwna para” to ostatni duży projekt telewizyjny Matthew Perry’ego. W trzech sezonach sitcomu CBS, opartego na komedii z lat 70. pod tym samym tytułem, aktor wcielał się w postać jednego z najbardziej kultowych współlokatorów w popkulturze – Oscara Madisona. Komedia opiera się na przeciwstawieniu dwóch totalnie różnych charakterów – Oscar jest dziennikarzem sportowym, który jest bałaganiarzem, tak w mieszkaniu, jak i w życiu, a do tego kobieciarzem. Perry’emu partnerował Thomas Lennon jako Felix Unger, mający obsesję na punkcie porządku fotograf po rozwodzie.

Idź do oryginalnego materiału