Masłomęcz: Ta premiera otworzy nowy rozdział. „Siostry. Ślad Matki” to poruszający seans o sile i człowieczeństwie

kronikatygodnia.pl 1 godzina temu
„Siostry. Ślad Matki” to głęboka, emocjonalna opowieść o Annie Buszko-Ciosmak i losach jej rodziny. Film opowiada historię kobiety, która w najtrudniejszych czasach próby potrafiła zachować niezłomną odwagę, człowieczeństwo i wierność najważniejszym wartościom. Jej niezwykłe życie pozostawiło trwały, niezatartego ślad w pamięci bliskich oraz w historii całej lokalnej wspólnoty.Anna Buszko-Ciosmak jest wyjątkową postacią, lokalną bohaterką z regionu, która za swoją niezłomną postawę w czasie II wojny światowej została uhonorowana tytułem i medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata (odznaczenie przyznane przez Instytut Yad Vashem w 1984 r.). W czasie niemieckiej okupacji, mieszkając w miejscowości Sieliski (w ówczesnym rejonie włodzimierskim, niedaleko dzisiejszej granicy i Ziemi Hrubieszowskiej), wykazała się ogromną odwagą i człowieczeństwem. Wraz z rodziną (w tym córką Lucyną) zaryzykowała własne życie, by nieść pomoc i ukrywać przed niechybną śmiercią żydowskie rodzeństwo – Anczela (Jankiela) i Ryfkę Szusterów.CZYTAJ TEŻ: Od króla Beriga po hollywoodzki rozmach. To wszystko w podhrubieszowskim Masłomęczu„Siostry. Ślad Matki” to poruszający seans o sile i człowieczeństwie. w tej chwili tę opowieść będą mogli poznać wszyscy, którzy przybędą na premierowy pokaz filmu. Niedzielna premiera to coś więcej niż zwykły pokaz kinowy. Wydarzenie to stanie się oficjalną inauguracją Funduszu Filmowego Gminy Hrubieszów-Ziemi Hrubieszowskiej. Ta pionierska inicjatywa ma na celu odkrywanie i dokumentowanie niezwykłych, często zapomnianych historii z regionu, a także wspieranie twórców i ułatwianie realizacji kolejnych produkcji filmowych. Wiąże się z nią tworzenie przestrzeni do spotkań, dyskusji i wspólnych działań mieszkańców.Organizatorzy głęboko wierzą, iż Ziemia Hrubieszowska kryje w sobie mnóstwo fascynujących opowieści, które zasługują na to, by pokazać je kolejnym pokoleniom.Władze gminy oraz twórcy filmu zapraszają do wspólnego przeżywania tej filmowej historii. Pokaz filmu zaplanowano na 28 czerwca w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Archeologicznego w Masłomęczu, początek spotkania o godz. 16.
Idź do oryginalnego materiału