Malarstwo, instalacje, interdyscyplinarne projekty – sztuka kobiet-artystek we wrześniu w galeriach MIK!

biuro-prasowe.mik.waw.pl 2 tygodni temu
09/02/24

Malarstwo, instalacje, interdyscyplinarne projekty – sztuka kobiet-artystek we wrześniu w galeriach MIK!


W naszych galeriach nowy sezon otwierają kobiety-artystki! Na początek premiera książki o sztuce i literaturze Bianki Rolando. Galeria FOKSAL zaprasza na wernisaż interdyscyplinarnego projektu Hunting for Love Angeliki Markul, a także towarzyszący tej wystawie koncert Nécessité. Jeszcze do połowy września w Galerii XX1 można zobaczyć intrygującą instalację site-specific Akumulacje Elizy Machowskiej. A w każdą sobotę obserwować jak powstają Brzuszki Warszawy Marii Michoń w czasie jej rezydencji artystycznej. W Galerii TEST wystawa malarstwa Dychotomia kolorów Anny Wolskiej będzie miała swój finisaż z oprowadzaniem autorskim!

Mała Rezydencja Artystyczna

MARIA MICHOŃ Brzuszki Warszawy

7-28 września 2024 r. | Mała Rezydencja MIK
w każdą sobotę września, w godz. 11:00-13:00
wejście w bramie kordegardy przy budynku MIK
wstęp wolny

Pierwszą zaproszoną rezydentką jest Maria Michoń. Rezydencja umożliwi artystce realizację projektu doktoranckiego zatytułowanego Blizna / Umbilicus. Nieodzownym elementem powstającej pracy jest udział publiczności. Każdy może stać się uczestnikiem projektu, udostępniając swój brzuch do pozowania artystce.

W każdą sobotę, w godz. 11:00-13:00, Mała Rezydencja MIK jest otwarta dla publiczności. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin i do bezpośredniego indywidualnego kontaktu z artystką. To czas dla publiczności, możliwość porozmawiania z Marią Michoń, obejrzenia prac i zapoznania się z warsztatem twórczyni.
Informacje o rezydencji i relacje z jej przebiegu będzie można obserwować w mediach społecznościowych artystki.

więcej informacji → Maria Michoń_Brzuszki Warszawy

Galeria FOKSAL

PODWÓJNA PODRÓŻ. O sztuce i literaturze Bianki Rolando | premiera książki i spotkanie z artystką |

6 września 2024 r. (pt.), godz. 18:00 | spotkanie w ogrodzie SARP obok Galerii Foksal wstęp wolny

Podwójna podróż to publikacja skupiająca się na recepcji i prezentacji dorobku Bianki Rolando. Autorka od wielu lat współpracuje z Galerią Foksal jako artystka wizualna i poetka. To unikalne połączenie twórczości wizualnej i poetyckiej staje się elementem rozpoznawczym dzieła Bianki Rolando, zaś obie aktywności artystyczne powinny być odczytywane wspólnie. Przenikające się tropy językowe, inspiracje wizualne, rysowanie poezji czy oddanie metafor poetyckich w języku wizualnym buduje u autorki przemyślany przekaz.
Sztuka Bianki Rolando jest metafizyczna, wymaga od widza przebicia się przez istotę i analizy poszczególnych wizualizacji oraz ich znaczeń. Artystkę interesują język, poszukiwanie metafor łączących i literaturę, i sztukę.

Książka powstała przy okazji wystawy Mleko potrafi uciec Bianki Rolando prezentowanej w Galerii Foksal wiosną 2024 roku.

więcej informacji → Podwójna podróź_premiera książki_Galeria_Foksal

PODWÓJNA PODRÓŻ. O sztuce i literaturze Bianki Rolando |
premiera książki i spotkanie z artystką |
6 września 2024 r. (pt.), godz. 18:00 |
wstęp wolny | wydarzenie z tłumaczeniem na PJM

GALERIA FOKSAL ul. Foksal 1/4
spotkanie w ogrodzie SARP obok Galerii Foksal

ANGELIKA MARKUL | Hunting for Love | 13.09-31.10 |

wernisaż 13 września 2024 r. (pt.), godz. 18:00

projekt interdyscyplinarny

Wystawa Angeliki Markul Hunting for Love jest projektem interdyscyplinarnym łączącym sztuki wizualne, muzykę oraz wpływy teatru.
Na czas wystawy artystka zmieni wnętrze Galerii FOKSAL w teatr, a odbiorców sztuki usytuuje w roli widzów. W przestrzeni sceny wytyczonej prostymi architektonicznymi ramami znajdować się będzie kompozycja z woskowych, z pozoru abstrakcyjnych rzeźb, w niedosłowny sposób odwołujących się do cielesności, które zaprezentowane zostaną na tle woskowych obrazów artystki inspirowanych pejzażami z japońskich drzeworytów.
Markul ożywia scenę przy użyciu ruchomych platform, dzięki którym jej rzeźby uzyskują własną dynamikę, tworząc choreograficzny układ sceny „miłosnego polowania”. Teatralny charakter instalacji zostanie wykreowany dzięki typowo teatralnych środków, m.in. zmieniających się świateł sugerujących zmiany pór dnia: świt, zachodzący księżyc i wschodzące słońce. Ów „spektakl” widz będzie mógł oglądać z pewnego dystansu, tym samym uczestniczyć w polowaniu, jednocześnie pozostając niejako w ukryciu.
Pracując najczęściej z naturalnymi materiałami (wosk, skóra, filc, światło), Markul obrazuje niszczycielskie siły, które nas przerażają i równocześnie fascynują, sytuując je poza kulturowymi kategoriami dobra i zła.

więcej informacji → Angelika Markul_Galeria Foksal

​ANGELIKA MARKUL | Hunting for Love | 13.09-31.10 |
wernisaż 13 września 2024 r. (pt.), godz. 18:00
GALERIA FOKSAL ul. Foksal 1/4, wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie HUNTING FOR LOVE w Galerii FOKSAL

Nécessité – koncert Stefana Węgłowskiego
z udziałem Pierre’a Emö i Wojciecha Pusia

28 września 2024 r. (sob.), godz. 18:00 | Galeria Foksal
miejsce: ogród SARP obok galerii, ul. Foksal 1/4
wstęp wolny

Koncert Stefana Węgłowskiego Nécessité jest aktywnym negatywem dźwiękowym wystawy Hunting for Love Angeliki Markul w Galerii FOKSAL. Kompozytor szuka połączeń między barwą, natężeniem dźwięku a procesem jego przetwarzania dzięki nowych technologii oraz działania w przestrzeni.

Hipnotyczny „cinematic performance” w ogrodzie SARP (obok Galerii FOKSAL) będzie okazją do uczestnictwa w premierowym wykonaniu na żywo najnowszego materiału z solowego albumu, którego premiera jest przewidziana na wiosnę 2025 roku. Jest to materiał oscylujący między gatunkami – noise, ambient, experimental electronics – który przeplatany będzie spoken word Pierre’a Emö i Wojciecha Pusia.

więcej informacji → Necessite_koncert_28_września

Galeria XX1

ELIZA MACHOWSKA | Akumulacje | do 20 września

instalacja site-specific

Eliza Machowska zaprasza do udziału w spacerze po autorskiej wystawie wokół Galerii XX1.

Tytułowe akumulacje to suma doświadczeń rzeczywistości, które artystka przepuszcza przez sito swojej wrażliwości oraz system cyrkulacji, który buduje w przestrzeni. Wspomniana cyrkulacja to z jednej strony zestaw połączonych ze sobą materialnych obiektów, z drugiej – zbiór metafor tworzący opowieść o wewnętrznych zmaganiach twórczyni i procesach samonaprawy.
Projekt powstał jako odpowiedź na planowany remont galerii. Traktujemy ten czas jako okres akumulacji pustki, ale też przeobrażania się miejsca, w którym pracujemy. Wystawa jest łącznikiem pomiędzy tym, co stare i przeszłe, a tym, co nowe i jeszcze nierozpoznane. Natomiast to, co jest pewne dla takich procesów, to zmiana.
Ekspozycja składa się z instalacji site-specific, pokazywanych w witrynach galerii i przestrzeni publicznej. Można ją odbierać w dowolny sposób. Najpełniejsze doświadczenie odbywa się jednak poprzez spacer dookoła kamienicy. Przy wejściu znajduje się kod QR, który kieruje do audioprzewodnika stworzonego przez artystkę. jeżeli chcesz przejść trasę razem z Elizą, zabierz ze sobą telefon i słuchawki.
więcej informacji → Eliza Machowska_Akumulacje_do_20_września

Wydarzenie towarzyszące wystawie AKUMULACJE w Galerii XX1

Przeszywanie wystawy – przeszywanie narracji performans Elizy Machowskiej

14 września (sob.), godz. 11:00-15:00

W płynnej, zmieniającej się rzeczywistości niczego nie możemy być do końca pewni – choćby planowanego remontu galerii, który stał się punktem wyjścia do wystawy Akumulacje, a ostatecznie został zawieszony.
Przeszywanie wystawy – przeszywanie narracji to tytuł, który można traktować w pewnym sensie dosłownie. Eliza Machowska zaprasza do wspólnego zdemontowania instalacji z witryn i stworzeniu z nich zupełnie nowego systemu połączeń, już w typowej przestrzeni galeryjnej. Witrynowa instalacja może zatem swobodnie rozlać się po galeryjnej pustce w dowolnej konfiguracji.

więcej informacji → Eliza Machowska_Przeszywanie wystawy_14_września

Przeszywanie wystawy – przeszywanie narracji performans Elizy Machowskiej
14 września (sob.), godz. 11:00-15:00
Dostępność: tłumaczenie PJM, materiały sensoryczne, audioprzewodnik, tłumaczenie na język angielski
GALERIA XX1, al. Jana Pawła II 36, wstęp wolny

Galeria TEST

ANNA WOLSKA | Dychotomia kolorów | do 27 września | FINISAŻ wystawy: oprowadzanie autorskie | 25 września, godz. 18:00

wystawa malarstwa

Tytuł Dychotomia kolorów odnosi się do dwoistości rozumienia funkcjonowania koloru w przestrzeni społecznej.
Artystka całkowicie odrzuciła budowanie treści w obrazie, a swoją uwagę przeniosła na kolor i jego określone możliwości tworzenia wartości plastycznych. Obrazy Wolskiej są pełne mocnych barw, takich jak soczysta żółcień, czerwień, błękit i kobalt, dopełnianych kolorami pochodnymi: fioletem, różem, zielenią, pomarańczem. Prace te wręcz krzyczą kolorem i wywierają silny wpływ na widza. Czasem na obrazach pojawia się pozioma linia. Nie ma ona jednak już charakteru horyzontu, raczej świetlnej lub ciemnej plamy, bo kolor, jego gęstość, przenikanie oraz rytm uderzeń pędzla stanowią, według artystki, wystarczający i całkiem autonomiczny rodzaj ekspresyjnej narracji.

więcej informacji → Anna Wolska_Galeria Test

ANNA WOLSKA | Dychotomia kolorów | do 27 września 2024 |
FINISAŻ wystawy: oprowadzanie autorskie | 25 września, godz. 18:00
dostępność: tłumaczenie na PJM
GALERIA TEST ul. Marszałkowska 34/50, wstęp wolny
Idź do oryginalnego materiału