Magiczna Noc Muzeów 2025 w Wieluniu i Ożarowie – sztuka, historia i dźwięki przeszłości

info.wielun.pl 4 godzin temu

W weekend 17–18 maja 2025 r. Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz jego oddział w Ożarowie zaprosiły mieszkańców regionu do wspólnego świętowania Nocy Muzeów. Podczas tych wyjątkowych dni instytucje kultury otworzyły swoje drzwi w godzinach wieczornych i nocnych, oferując bogaty program edukacyjny, artystyczny i historyczny. Wydarzenie przyciągnęło licznych gości, którzy mieli okazję zanurzyć się w wielowarstwową opowieść o przeszłości regionu.

Sobota w Wieluniu – historia, muzyka i film 3D

Główne atrakcje miały miejsce w budynku głównym Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie w godzinach 17:00–23:00 zwiedzający mogli zapoznać się z wystawami stałymi i czasowymi, w tym multimedialną ekspozycją „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939 r.”, poświęconą tragicznemu rozpoczęciu II wojny światowej.

Nowa przestrzeń edukacyjna przyciągnęła najmłodszych odwiedzających, którzy mogli uczestniczyć w interaktywnych zabawach pod hasłem „Dotknij historii Wielunia”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również projekcje filmu 3D „Fara wieluńska. Utracone piękno”, ukazujące rekonstrukcję nieistniejącej już świątyni.

fot. Sebastian Janicki / Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Historyczne pokazy uzbrojenia i wyposażenia powstańców oraz koncerty – w tym występ Orkiestry Ziemi Wieluńskiej – nadawały wieczorowi wyjątkową atmosferę. Zwiedzający mieli także okazję posłuchać opowieści Adama Dobosza o lwowskiej fotografii oraz wysłuchać koncertu Katarzyny Panasek.

W baszcie Męczarni można było zajrzeć do izby wieluńskiego kata i poznać realia średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości, a w kościele poewangelickim – wysłuchać prelekcji o historii świątyni.

Niedziela w Ożarowie – muzyka i malarstwo w wiejskiej scenerii

fot. Jan Książek / Muzeum Ziemi Wieluńskiej

18 maja br. wydarzenie przeniosło się do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Urokliwa przestrzeń dworu i jego otoczenia stała się tłem dla koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Wieluniu oraz zwiedzania stylowo zaaranżowanych wnętrz dworskich.

Nieopodal, w oficynie, zaprezentowano wystawę malarstwa Ilony Foryś, a w wiatraku w Kocilewie odbywały się oprowadzania i spotkania z lokalną historią.

Idź do oryginalnego materiału