Lucia Mugnolo w Willi Lentza: „W poszukiwaniu decydującego momentu”

magazynszum.pl 9 miesięcy temu

W historii fotografii pojęcie „decydującego momentu” wiąże się z najszybszym rozpoznaniem znaczącego zdarzenia i uchwyceniem go w idealnym momencie, w którym zawiera się napięcie, ekspresja, akcja i kompozycja. Chwila złapana w „decydującym momencie” łączy w sobie wrażliwość i malarskość oraz reporterski weryzm. Autorem koncepcji jest Henri Cartier-Bresson (1908-2004) – wybitny fotografik, którego dzieła zapisały się w światowej historii fotografii oraz historii sztuki. Fotograf, uznawany za ojca fotografii reporterskiej, po raz pierwszy zdefiniował pojęcie w swojej książce Images a le Sauvette (1952).

Od tego czasu fotografowie reportażyści, zarówno zawodowi, jak i amatorzy, dążą do schwytania tego jedynego, decydującego momentu. Owo pojęcie, jakże istotne w historii fotografii, przyświeca również indywidualnej wystawie Lucii Mugnolo „W poszukiwaniu decydującego momentu”. Prace fotografki zostaną zaprezentowane polskiej publiczności po raz pierwszy. Wystawę, kuratorowaną przez Martę Wróblewską, będzie można oglądać od 17 grudnia 2023 roku w szczecińskiej Willi Lentza. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 70 fotografii prezentowanych w 5 cyklach tematycznych. Wśród prac znajdą się portrety, widoki architektury czy zdjęcia przedstawiające wakacyjne, nadmorskie życie.

Lucia Mugnolo: W poszukiwaniu decydującego momentu
Lucia Mugnolo: W poszukiwaniu decydującego momentu

Lucia Mugnolo przyszła na świat we włoskim Neapolu, w którym mieszka do dziś. To tutaj prowadzi swoją galerię „Casa Mugnolo Home Gallery”. Jest absolwentką Officine Fotografiche di Roma, gdzie uzyskała dyplom z fotografii pod kierunkiem Liny Pallotty. Artystka brała udział w licznych pokazach organizowanych w Gallerie d’Italia, Fondazione Real Monte Manso di Scala, Magazzini Fotografici oraz Villi Pignatelli – Casa della Fotografia w Neapolu. W swojej karierze uczestniczyła także w wielu międzynarodowych seminariach fotograficznych, pod przewodnictwem postaci, takich jak Toni Thorimbert, Francesco Zizola, Alan Marcheselli, Stefano Cerio, Kadir Van Lohuizen czy Pep Bonet. Artystka zajmuje się fotografią bezustannie od 2010 roku.

Głównym bohaterem twórczości Lucii Mugnolo jest region Kampania, a w szczególności Neapol – miasto rodzinne artystki. To szybkie, ekspresyjne, tętniące życiem miasto jest zarówno domem fotografki, jak i źródłem jej twórczości. W pozornym chaosie, ruchu i poplątaniu Neapolu, Mugnolo odnajduje pewną harmonię, wrażliwość, a przede wszystkim swoisty komfort. Między ruchliwymi ulicami miasta artystka z zaskakującą precyzją odkrywa istotne wydarzenia, miejsca oraz niezwykłych ludzi. Neapol, pełen włoskiej kultury i temperamentu, jest miastem niesamowicie trudnym do zaklasyfikowania i zaszufladkowania — podobnie jak twórczość Lucii Mugnolo.

Lucia Mugnolo: W poszukiwaniu decydującego momentu

W fotografiach, tworzonych z perspektywy osoby żyjącej w Neapolu, nietrudno odnaleźć swego rodzaju zrozumienie i czułość, choć nie brakuje w nich reporterskiego dystansu i naturalizmu. Lucia Mugnolo ukazuje życie codzienne Neapolu. Mieszkańcy przyłapani zostają w codzienności – przy monotonnych czynnościach, wydarzeniach czy w niecodziennych okolicznościach. Mugnolo zapisuje nie tylko codzienne życie, ale także sytuacje wyjątkowe, takie jak imprezy, wydarzenia sportowe i festyny. To właśnie te chwile wielkiej ekspresji i energii, kiedy emocje wypływają z większą siłą i zalewają ulice Neapolu, można połączyć z tytułowym poszukiwaniem decydującego momentu.

Ukryte ulice, kawiarnie czy ludzie to elementy osobistej codzienności fotografki. Pochodzenie artystki pozwala na ukazanie wielopłaszczyznowej tożsamości Neapolu, co byłoby niemożliwe do uzyskania przez osobę niezwiązaną z tym miastem. W końcu opowieści o Neapolu to także w pewnym sensie historie o samej artystce, bowiem fotografuje miejsca i sytuacje bliskie jej sercu od lat.

Idź do oryginalnego materiału