Literacka Nagroda Nike 2024 przyznana

uw.edu.pl 3 miesięcy temu
– Bardzo się cieszę, iż wyniki tak ważnego konkursu jak Literacka Nagroda Nike ogłaszane są właśnie tu, na Uniwersytecie Warszawskim. Uniwersytet jest naszą Alma Mater i bardzo nam zależy, żeby zawsze był otwarty, pokazywał szacunek człowieka do człowieka, wolność i wielość poglądów i żeby wszyscy czuli się na Uniwersytecie, jak u siebie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, podczas gali wręczenia Literackiej Nagrody Nike w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Laureatką Nagrody została poetka Urszula Kozioł za tom „Raptularz”.

Literacka Nagroda Nike to jedno z najbardziej prestiżowych polskich wyróżnień literackich, przyznawanych co roku za najlepszą książkę napisaną w języku polskim. Nagroda może być przyznana w szerokim zakresie gatunków literackich – za powieść, zbiór opowiadań, poezję, esej czy reportaż. Głównym kryterium oceny są walory literackie dzieła. Wybór najlepszej książki odbywa się w kilku etapach – najpierw wyłaniana jest lista nominowanych pozycji, następnie skracana do finałowej siódemki, z której wybierany jest zwycięzca.

– Bardzo się cieszę, iż wyniki tak ważnego konkursu jak Literacka Nagroda Nike ogłaszane są właśnie tu, na Uniwersytecie Warszawskim. Uniwersytet jest naszą Alma Mater i bardzo nam zależy, żeby zawsze był otwarty, pokazywał szacunek człowieka do człowieka, wolność i wielość poglądów i żeby wszyscy czuli się na Uniwersytecie, jak u siebie. Gratuluję laureatce i wszystkim nominowanym – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Wielka dama polskiej literatury

Laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nike została wybitna poetka Urszula Kozioł za tom „Raptularz” wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

„Wielka dama polskiej literatury” – tak o laureatce powiedział przewodniczący Jury Nagrody Krzysztof Siwczyk, podczas gali wręczenia Nagrody. Książka 93-letniej poetki została doceniona za swój głęboko egzystencjalny charakter. Dzieło dotyczy tematów związanych z przemijaniem, starością, samotnością i ulotnością wspomnień. Poetka w szczególny sposób odnosi się do trudnych doświadczeń, m.in. śmierci męża, i podejmuje refleksję nad odchodzeniem pamięci.

Urszula Kozioł pochodzi z Lubelszczyzny. W latach 1954–1956 pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej, a następnie – w latach 1958–1964 – w szkołach wrocławskich. Kierowała działem literackim „Poglądów”, była redaktorem wrocławskiego miesięcznika „Odra” i z tym czasopismem związana jest od lat, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury. Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. Dzieła Urszuli Kozioł były kilkukrotnie nominowane do Literackiej Nagrody Nike: w 2006 roku nominowana została za książkę „Supliki”, w 2008 roku za tomik „Przelotem”, w 2015 roku za „Klangor”, a w 2017 roku za „Ucieczki”.

Wśród finalistów tegorocznej 28. edycji Literackiej Nagrody Nike oprócz zwyciężczyni Urszuli Kozioł byli również:
  • Marzanna B. Kielar za książkę poetycką „Wilki”, wyd. Znak;
  • Małgorzata Lebda za powieść „Łakome”, wyd. Znak;
  • Cezary Łazarewicz za reportaż „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, wyd. Czytelnik;
  • Piotr Paziński za esej „Przebierańcy w nicości”, wyd. Nisza;
  • Andrzej Sosnowski za prozę „Elementaże(1&2)”, Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza;
  • Michał Witkowski za autobiografię „Wiara. Autobiografia”, wyd. Znak Literanova.

Gala wręczenia Literackiej Nagrody Nike odbyła się 6 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Idź do oryginalnego materiału