Legniczanie o historii i współczesności Łemkowszczyzny. Ukazał się łemkowski rocznik „Caryna”

pulslegnicy.pl 1 miesiąc temu

„Caryna” to liczące 700 stron wydawnictwo, podzielone na sześć tematycznych części. Publikacja, wydana przez Stowarzyszenie Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, jest owocem pracy kilkunastu autorów, którzy poruszyli zarówno historyczne, jak i współczesne wątki związane z Łemkowszczyzną.

Za redakcję odpowiadał trzyosobowy zespół legniczan: Jerzy Starzyński (redaktor naczelny), Krystyna Zajko-Minkiewicz i Artur Guzicki, wspierany przez radę naukową złożoną z profesorów m.in. Uniwersytetów Wrocławskiego i Warszawskiego.

W roczniku znajdziemy m.in. biografie zasłużonych postaci, takich jak biskup Teodozy Wisłocki czy ksiądz Władymir Chylak, a także analizy historyczne, jak opis obozu internowania w Talerhoff czy proces 24 działaczy z Galicji i Bukowiny. Nie zabrakło również artykułów dotyczących sztuki i kultury, w tym rusińskich strojów na ikonach czy łemkowskich motywów w sztuce współczesnej.

Wydawnictwo zawiera także teksty o współczesnych twórcach, takich jak kompozytorka Daria Kuziak, twórca ikon Mirosław Trochanowski czy poetę Władysława Grabana. Publikację wzbogacają archiwalne zdjęcia, reprodukcje ikon oraz unikatowe dokumenty.

Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na promocję rocznika „Caryna”, poświęconego historii, kulturze i sztuce Łemków. Spotkanie z zespołem redakcyjnym odbędzie się 22 listopada o godz. 17:00, w części muzealnej Akademii Rycerskiej. Wstęp wolny.

Publikacja powstała przy finansowym wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Idź do oryginalnego materiału