Legenda Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

agencja-informacyjna.com 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej


Agencja Informacyjna: W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstawały takie kultowe bajki jak: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka”, „Pampalini łowca zwierząt” czy „Kuba i Śruba”, na których, w XX drugiej połowie XX wieku wychowało się kilka pokoleń Polskich dzieci.

Spis treści

Ponadczasowość i uniwersalność bajek Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej to państwowa instytucja kultury
Na czym polega projekt serial „Bystre Oczka”?
Po co powstało Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Oko?
Co to jest kino „Kreska”?
Co to jest Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej?
Jakie były początki Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej?
Jakie były losy Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej?
Jaki filmy powstały Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej?

„Bajki, które powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej były przez lata emitowane w polskich stacjach telewizyjnych. Teraz dzieci i ich rodzice już mniej chętnie włączają kanały telewizyjne, by oglądać swoje ulubione bajki, wybierając w zamian za to serwisy internetowe. Działamy więc, aby pojawić się również tam.” – Wyjaśnia Karolina Lorenc – zastępca dyrektora ds. organizacyjnych i kulturalnych w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w rozmowie z dziennikiem „Super Ekspress”

Ponadczasowość i uniwersalność bajek Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Ponadczasowość i uniwersalność bajek, które powstawały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej sprawia, iż choć te animacje różnią się, od powstających współcześnie, to przez cały czas wzbudzają żywe emocje wśród dzieci. Sentyment starszych pokoleń widzów oglądających bajki pochodzące ze Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej jest ogromny i nie zmienia się od lat.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej to państwowa instytucja kultury

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jako państwowa instytucja kultury podejmuje się realizacji projektów, nie skupiając się na ich celach biznesowych. Oczywiście każdorazowo musimy mieć zapewnione finansowanie dla projektów, a pochodzi ono z różnych grantów, to jednak celem nie jest przede wszystkim zarabianie. Zadaniem instytucji jaką jest Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej jest promowanie i rozwój polskiego filmu, w szczególności animacji. A iż jest to na tyle popularna i istotna społecznie część polskiej kultury i rozrywki to oczywiście stanowi ważne źródło przychodu dla naszej instytucji.

W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej prace kreatywne realizowane są stale od 1947 roku, pomimo, niekiedy drastycznie, zmieniającej się sytuacji finansowej w polskiej branży animacji. Oczywiście świetnie byłoby powtórzyć sukces, również międzynarodowy, jaki odniosły kultowe bajki Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, nie można jednak zapominać o olbrzymich budżetach jakich dziś wymaga stworzenie takiej superprodukcji.

Na czym polega projekt serial „Bystre Oczka”?

Obecnie w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej jest realizowany kameralny projekt serial „Bystre Oczka”. Jest przedsięwzięcie unikatowe. Dzięki swojej plastyce i sposobie prowadzenia animacji fantastycznie trafia do najmłodszych widzów, a i rodzice są zadowoleni. Dzieci po obejrzeniu odcinka serialu „Bystre Oczka” nie czują się przebodźcowane, a wręcz przeciwnie – zainspirowane do zabawy poza ekranem.

Po co powstało Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Oko?

Studio Filmów Rysunkowych jest producentem filmów animowanych, aby przybliżyć historię i specyfikę powstawania takich filmów otworzono Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Oko. Celem przygotowanej ekspozycji jest prezentacja powstawania klasycznego filmu rysunkowego. Na wystawie pokazane są wszystkie etapy tworzenia od scenariusza, przez wykreowanie postaci, aż po ich ożywienie, poprzez wprawienie w ruch i udzielenie głosu.

Co to jest kino „Kreska”?

W Centrum Bajki i Animacji Oko działa również Kino „Kreska”. Na repertuar składają się filmy, które powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, współczesne kino rodzinne oraz filmy studyjne. Od września 2024 r. w Kinie Kreska rozpoczyna się projekt edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży, przeglądy filmowe oraz Dyskusyjnym Klubem Filmowym. Kino „Kreska” to także przestrzeń do organizacji rozmaitych wydarzeń kulturalnych i branżowych. Nowoczesna sala kinowa zmieści 116 osób i świetnie sprawdza się na kameralne koncerty czy panele dyskusyjne, o czym można było się przekonać podczas wydarzenia otwarcia Centrum Bajki i Animacji Oko.

Co to jest Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej?

Studio Filmów Rysunkowych (SFR) – to wytwórnia filmów animowanych z siedzibą w Bielsku-Białej. Instytucja powstała w 1956 na bazie zespołu filmowego, działającego od 1947 r., wsławiła się takimi produkcjami jak „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Od 2024 r. przy Studiu Filmów Rysunkowych funkcjonuje placówka muzealno-edukacyjna pod nazwą Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Oko z ekspozycją stałą poświęconą historii wytwórni i technologii animacji filmowej oraz kino „Kreska”.

Jakie były początki Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej?

Początki Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej sięgają 1 września 1947 r., kiedy to przy katowickiej redakcji „Trybuny Robotniczej” powstało Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. Pierwszą zrealizowaną produkcją był czarnobiały film „Czy to był sen?” o tematyce II wojny światowej, nigdy nie przyjęty do rozpowszechniania. W kwietniu 1948 r. filmowcy usamodzielnili się jako Robotnicze Studio Filmów Rysunkowych i przenieśli swoją działalność do Wisły i powołali Zespół Produkcyjny Filmów Rysunkowych „Śląsk”. W listopadzie 1948 r. doszło do kolejnej zmiany siedziby, tym razem do Bielsko-Białej. Pierwszym filmem, który rozpowszechniany w kinach był „Wilk i niedźwiadki” z 1950 r.

Jakie były losy Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej?

W 1952 r. Zespół Produkcyjny Filmów Rysunkowych „Śląsk” został rozwiązany, a jego członkowie stali się pracownikami Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, tworząc Oddział Filmu Rysunkowego z siedzibą w Bielsku-Białej. Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej jako samodzielna instytucja zostało powstało w 1955 r. W latach 90. XX wieku Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej miało poważne problemy finansowe. W 2011 jednostka została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a w 2015 r. w państwową instytucję kultury.

Jaki filmy powstały Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej?

Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej wyprodukowało następujące seriale animowane: „Bolek i Lolek” (1963–1986), „Przygody Błękitnego Rycerzyka” (1963–1965), „Reksio” (1967–1990), „Porwanie Baltazara Gąbki” (1969–1970), „Miś Kudłatek” (1971–1973), „Pampalini łowca zwierząt” (1975–1980), „Kangurek Hip-Hop” (1975–1980), „Przygody Myszki” (1976-1983), „Wyprawa Profesora Gąbki” (1978–1980), „Lis Leon” (1981–1984), „Marceli Szpak dziwi się światu” (1984–1986), „Podróże kapitana Klipera” (1986–1990), „Lis Leon II” (1992–1993), „Bajki Pana Bałagana” (1993), „Karrypel kontra Groszki” (1995–1996), „Sceny z życia smoków (1996–1997, wspólnie ze Studiem Filmowym Anima-Pol w Łodzi), „Między nami bocianami” (1997–2003), „Kuba i Śruba” (2011–2016). W Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej powstały też pełnometrażowe filmy animowane: „Wielka podróż Bolka i Lolka” (1977), „Przygody Błękitnego Rycerzyka” (1983) , „Porwanie w Tiutiurlistanie” (1986) „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” (1986) i „Gwiazda Kopernika” (2009)

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Kultura /DEC/, źródła: Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej, dziennik SuperExpress, Wikipedia 22.07.2024

Idź do oryginalnego materiału