Kulturalny weekend w Miliczu, czyli Noc Muzeów 2025

wroclawskiportal.pl 1 miesiąc temu

Gdy większość muzeów zamyka swoje podwoje o standardowych godzinach, nadchodzi wyjątkowy moment w roku. Noc Muzeów to fenomen, który od lat przyciąga miłośników kultury i sztuki, pozwalając zwiedzającym doświadczyć muzealnych przestrzeni w nietypowej, często tajemniczej atmosferze zmierzchu. W Dolinie Baryczy w tę ogólnopolską inicjatywę po raz kolejny włącza się Muzeum Bombki w Miliczu, przygotowując na weekend 17-18 maja propozycje, które mogą zaciekawić zarówno stałych bywalców galerii, jak i tych, którzy na co dzień rzadko przekraczają progi takich miejsc.

Muzeum Bombki znajduje się w przestrzeniach Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego i zostało założone na terenie dawnej fabryki bombek, która działała nieprzerwanie od lat 50. XX w. aż do 2008 roku. W zbiorach muzeum znajduje się aż 6000 eksponatów – manualnie malowanych bombek o różnych kształtach i rozmiarach. Milickie bombki trafiały na wszystkie kontynenty świata, głownie do Stanów Zjednoczonych i Japonii. Na terenie Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego znajduje się również kawiarnia Stara Bombkarnia, która zaprasza aromatem świeżo parzonej kawy i domowego ciasta. A dla tych, którzy zgłodnieją podczas kulturalnej uczty, Fish Truck KołoKOM serwuje regionalne przysmaki tworzone ze składników od lokalnych dostawców.

Muzeum Bombki w Miliczu czynne jest przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15, w weekendy od 11 do 18. Podczas Nocy Muzeów wstęp do obiektu będzie darmowy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w godzinach 15-18. W nadchodzący weekend KOM przygotował również wiele innych atrakcji – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Sobota dla ciekawych świata

Pierwszy dzień muzealnego weekendu rozpocznie się od wystawy. O 15:30 otwarta zostanie ekspozycja „Moje miejsce we wszechświecie” – efekt pracy uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren. Młodzi artyści, pod przewodnictwem Pawła Mizery – artysty plastyka, nauczyciela i opiekuna pracowni artystycznej, podjęli próbę zinterpretowania swojego najbliższego otoczenia, co zawsze stanowi interesującą perspektywę dla dorosłego odbiorcy.

Później, bo o 16:00, przestrzeń wypełnią dźwięki. Koncert „Tym razem” w wykonaniu wokalistów studia AleVocale to spotkanie poświęcone marzeniom i odkrywaniu życiowej drogi. W programie znalazły się zarówno interpretacje znanych utworów, jak i kompozycje autorskie profesjonalnych muzyków.

Niedzielne odkrycia i refleksje

Drugi dzień przyniesie propozycję dla tych, którzy lubią doświadczać sztuki poprzez własne działanie. O 12:00 rozpoczną się warsztaty kserografii „Ceramika dekorowana fotografią” prowadzone przez Pawła Mizerę. Uczestnicy poznają technikę transferu obrazu na glinę, tworząc przedmioty z pogranicza rzemiosła i sztuki. To zajęcia płatne (130 zł od osoby).

W natłoku codziennych obowiązków łatwo przeoczyć kulturalne propozycje czekające tuż za rogiem. Noc Muzeów to okazja, żeby na moment zwolnić i spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość przez pryzmat artystycznych interpretacji. To nie tylko sposób na zagospodarowanie wolnego weekendu, ale także szansa na rodzinne rozmowy inspirowane sztuką, muzyką czy rzemiosłem.

Idź do oryginalnego materiału