Książki – premiery w czerwcu 2024 – nowości, zapowiedzi książkowe

panodkultury.com.pl 3 miesięcy temu
Read Time:8 Minute, 37 Second

Premiery książkowe w czerwcu w 2024. Które nowe książki polskie i zagraniczne warto przeczytać przed wakacjami? Lista nadchodzących książkowych nowości jest imponująca.

Czerwiec 2024 to dla miłośników książek trudny miesiąc. jeżeli chodzi o premiery książkowe, obrodziło. Rodzi się dylemat – czy próbować nadgonić książkowe nowości czy nadrabiać klasykę literatury i książki, które trzeba przeczytać? Konto mówi nie, rozum mówi „no nie wiem”, a serce krzyczy „kupuj!”

Książki – premiery w czerwcu 2024:

Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

„Prawda czy wyzwanie” Natasha Preston

„Prawda czy wyzwanie” Natasha Preston

„W szkole Marley kultywowana jest wyjątkowa tradycja: uczniowie ostatnich klas w ramach rytuału przejścia muszą podjąć jakieś wyzwanie. Zaczyna się od prostych zadań, takich jak obrzucenie domu sąsiada jajkami czy wypuszczenie stada kurczaków na szkolny korytarz… Ale niedługo okazuje się, iż ta zabawa to coś znacznie więcej niż dziecinne wygłupy.

Natasha Preston jest autorką bestsellerową New York Timesa. Lubi pisać romanse, thrillery, odważne YA („Niekwestionowana królowa thrillerów YA”) i od czasu do czasu o seryjnych mordercach. Podbiła już serca czytelników takimi książkami jak m.in. „Będziesz moja”, „Co cię zabije”, „Uwięzione”, „Uwikłana” i „Skrzywdzone”, „Wyspa”, „Mroczne jezioro” oraz „Skrzywdzona”.

„Księga szubienic” Thomas Enger

„Księga szubienic” Thomas Enger

Evie udaje się przeżyć próbę zabójstwa, do której dochodzi w jej własnym domu. Obok niej na podłodze w salonie leży martwy mężczyzna, którego nie zna. A w korytarzu siedzi nieruchomo śmiertelnie przerażona, milcząca ośmioletnia dziewczynka.

Zapowiada się pasjonujący thriller. Norweska literatura kryminalna wzbogaci się o kolejną perełkę.

Katarzyna Puzyńska „Eksponat”

Katarzyna Puzyńska „Eksponat”

Polska mistrzyni kryminałów Katarzyna Puzyńska znowu w akcji. „Chąśba”, „Sąpierz”, „Bezgłos”, „Żadanica”, „Martwiec”, „Zgłoba”, „Pokrzyk” – ty tytuły mówią same za siebie. „Eksponat” z pewnością nie zawiedzie fanów twórczości Puzyńskiej. Na takie książki warto czekać!

Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji za książki „Policjanci. Ulica” i „Policjanci. Bez munduru” otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii „Policja w literaturze”.Puzyńska występowała również w programie telewizyjnym „Opowiem Ci o Zbrodni” w charakterze prowadzącej (dwa sezony).

Komisarz Klementyna Kopp ma swoje powody, żeby wyruszyć w podróż życia, choć pewnie nikomu by się do nich nie przyznała. Emerytowana policjantka ma wyjątkowy talent, żeby wplątywać się w kłopoty. Bez względu na to, na jakiej szerokości geograficznej aktualnie się znajduje. Miasteczko Last Stop na Florydzie wydaje się uroczym miejscem. Jednak im lepiej się je poznaje, tym więcej tajemnic kryje.

„Ostatnia przysługa” Dennis Lehane

„Ostatnia przysługa” Dennis Lehane

Bestsellerowy autor „New York Timesa” powraca z nowym thrillerem. Wydawnictwo Rebis zapowiada jego najnowszą powieść jako „intrygującą opowieść o zemście, rodzinie, miłości i jątrzącej nienawiści osnuta na tle najbardziej burzliwego epizodu w historii Bostonu”. Warto przeczytać już teraz, bo Apple TV już zapowiada ekranizację. Warto przypomnieć, iż Film na podstawie jego Rzeki tajemnic w reżyserii Clinta Eastwooda został nagrodzony dwoma Oscarami, a Wyspę tajemnic zekranizował Martin Scorsese z udziałem Leonarda DiCaprio.

Któregoś dnia siedemnastoletnia córka Mary Pat, Jules, nie wraca do domu. Tego samego wieczoru na stacji metra zostaje znalezione ciało czarnoskórego nastolatka, który zginął w tajemniczych okolicznościach. Tych dwóch wydarzeń z pozoru nic nie łączy, ale Mary Pat, zdeterminowana odnaleźć córkę, zagląda choćby tam, gdzie nie powinna, niepokojąc szefa lokalnej mafii i jego ludzi. I odkrywa coraz to nowe wstrząsające, brutalne szczegóły…

Kristin Harmel „Paryska Córka”

„Paryska córka” Kristin Harmel

Paryż, 1939 rok. Amerykańska rzeźbiarka Elise poślubia francuskiego malarza Oliviera. Latem na świat przychodzi ich córeczka, Mathilde. Elise zaprzyjaźnia się w Paryżu z Juliette, właścicielką księgarni i szczęśliwą matką trójki dzieci, w tym córeczki Lucie, rówieśnicy Mathilde.

Wybucha II wojna światowa. Elise musi opuścić Paryż i ukrywać się pod zmienionym nazwiskiem, więc zostawia Mathilde pod opieką swojej przyjaciółki. W 1943 roku na księgarnię Juliette spadają bomby. Cała jej rodzina ginie, z wyjątkiem jednej z dziewczynek. Załamana Juliette wyjeżdża do Ameryki.

Elise po powrocie do Paryża odkrywa, iż dom jej przyjaciółki został zbombardowany. Chciałaby się dowiedzieć, jak wyglądały ostatnie chwile jej córeczki. Ale Juliette zniknęła bez śladu, zabierając ze sobą wszystkie odpowiedzi.

Kristin Harmel to amerykańska pisarka, ktora zdobyła popularność takimi powieściami jak „Księga zaginionych imion”, „Las znikających gwiazd”, „Słodycz zapomnienia” i „Córka Pary”.

„Miraż” Henrik Fexeus, Camilla Läckberg

„Miraż” Henrik Fexeus, Camilla Läckberg

Doskonały cykl powieściowy duetu Läckberg & Fexeus doczekał się wybuchowego i zaskakującego finału.

Grudniowy Sztokholm. Ktoś grozi szwedzkiemu ministrowi sprawiedliwości. W tym samym czasie autor murali przypadkowo natrafia w sztokholmskim metrze na stertę kości. Okazuje się, iż jest to szkielet poszukiwanego od kilku miesięcy znanego finansisty . Sprawa trafia do zespołu Miny Dabiry. Nikt z ekipy nie zdążył się jeszcze podnieść po traumatycznych wydarzeniach z poprzedniego lata, gdy zginął jeden z ich kolegów. Do pomocy w dochodzeniu zostaje wezwany mentalista Vincent Walder. Vincent wciąż walczy z rozmaitymi problemami – zawodowymi i rodzinnymi – jednocześnie nie potrafi przestać myśleć o Minie, to wszystko nie ułatwia wykonania powierzonego mu zadania.

Tymczasem, w metrze zostaje znaleziony kolejny ludzki szkielet, co wystawia na próbę skuteczność całego zespołu. Co tak naprawdę dzieje się w tunelach pod szwedzką stolicą? I kto ściga ministra sprawiedliwości?

„Powiedzmy, iż Piontek” Szczepan Twardoch

„Powiedzmy, iż Piontek” Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch nie zawodzi. Ślązak i autor takich powieści jak „Król”, „Chołod”, „Drach”, „Morfina” i „Królestwo” zapewni czytelnikom kolejną intelektualną ucztę.

Powiedzmy, iż Erwin Piontek, 73-letni górnik, wybiera się w rejs dookoła świata. Na starym jachcie żaglowym typu Venus, z wysłużonym gumowym sztormiakiem, czerwoną wełnianą czapką, harcerską busolą w żeglarskim worku i skrupulatnie obliczonym prowiantem jest przygotowany na samotną wyprawę. Ma ambitny plan, by nigdy nie zawijać do portu, przez całe dwadzieścia dziewięć tysięcy mil.

Powiedzmy, iż losy Piontka mogą też przebiegać inaczej. Nie żegluje, a leży na czerwonej ziemi, w dolinie rzeki Auob, która nie płynie przez Deutsch-Südwestafrika, ponieważ jest wyschnięta, ale tam się znajduje. Zamiast gumowego sztormiaka ma na sobie sztruksową bluzę mundurową, pas z szelkami i ośmioma ładownicami na amunicję.

„Gwiezdny posłaniec. Nasza cywilizacja z perspektywy kosmicznej” Neil deGrasse Tyson

„Gwiezdny posłaniec. Nasza cywilizacja z perspektywy kosmicznej” Neil deGrasse Tyson

Spoglądając na naszą cywilizację z kosmicznego dystansu, Neil deGrasse Tyson rzuca nowe światło na najważniejsze linie podziału współczesnego społeczeństwa. Pisze o wojnie, polityce, religii, prawdzie, pięknie, płci i rasie w sposób, który zachęca nas do głębszego poczucia jedności.

W czasach, gdy poglądy polityczne i postawy kulturowe ulegają wyjątkowej polaryzacji, Neil deGrasse Tyson przychodzi z bardzo potrzebnym antidotum na społeczne rozłamy, odwołując się z pasją do dwóch źródeł oświecenia: perspektywy kosmicznej i racjonalności nauki.

Perspektywa kosmiczna sprawia, iż społeczeństwo, cywilizacja i jej zdobycze kulturowe zyskują zupełnie inny wymiar.

„Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody”, Dariusz Dziektarz

„Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody”, Dariusz Dziektarz

Dariusz Dziektarz to w tej chwili najpopularniejszy polski leśnik. O przyrodzie opowiada w Kanale Zero u Krzysztofa Stanowskiego.

Nurkowanie na rafie koralowej, safari w Kenii, w ostateczności egzotyczne filmy przyrodnicze Davida Attenborougha – to nasze przyrodnicze fascynacje. Tymczasem o obłędnych sekretach zwierząt żyjących tuż obok nas nie wiemy nic.

Tykające tykotki i kołaczące kołatki, które ze starych mebli zawędrowały do poematów Adama Mickiewicza. Złocistozielone chrząszcze z naszych lasów, z których sporządzano śmiertelnie niebezpieczny afrodyzjak. Kruki tak mądre jak małpy człekokształtne, potrafiące zrozumieć cudze intencje i odmienny punkt widzenia.

„Noc kłamstw” Izabela Janiszewska

„Noc kłamstw” Izabela Janiszewska

Izabela Janiszewska to autorka powieści i opowiadań kryminalnych. Jej bestsellerowa seria o Larysie Luboń i Brunonie Wilczyńskim podbiła serca czytelników.

Każda rodzina ma swoje sekrety, ale ta skrywa ich więcej niż inne.

Anna i Mikołaj wiodą wspaniałe życie. Ona pisze książki, on prowadzi kawiarnię. Mają piękny dom i cudowne dzieci. Niemal każdy chciałby się z nimi zamienić. Aż do dnia, w którym stają się podejrzanymi o zabójstwo.

Gdy w październikową noc ginie opiekunka ich synów, na idealnej fasadzie rodziny Tochmanów pojawiają się rysy, a tajemnice skrywane przez lata zaczynają wyłaniać się z cienia.

„Dom świateł” Donato Carrisi

„Dom świateł” Donato Carrisi

Włoski wirtuoz kryminałów powraca. Skompromitowany psycholog (usypiacz dzieci). Nic dziwnego, iż w gabinecie usypiacza dzieci, Pietra Gerbera, nie pojawiają się nowi pacjenci. Po głośnym skandalu psycholog tkwi w głębokiej depresji i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek mogło go z niej wydobyć.

„Sądny dzień” Jaga Moder

„Sądny dzień” Jaga Moder

Jaga Moder znana jest z Instagram, gdzie działa jako

. jeżeli pisze tak jak opowiada, zapowiada się książkowy bestseller.

Blanka do niedawna prowadziła całkiem normalne życie: dysfunkcyjna rodzina, studia, próby wchodzenia w dorosłość na własnych zasadach. Wszystko zmienia zaginięcie jej młodszego brata. Pchana desperacką potrzebą działania, dziewczyna zawiera bardzo ryzykowny pakt i wkracza do świata, którego istnienia nigdy nie podejrzewała.

Ramię w ramię z człowiekiem, od którego powinna uciekać jak najdalej, twarzą w twarz z ożywionymi legendami, pozna najgorsze bestie o wyglądzie aniołów i dobre dusze o potwornych obliczach. I choćby z całych sił chciała zapomnieć o tym, co widziała, jest już za późno. Nie ma odwrotu.

„Dzień Tryfidów” John Wyndham

„Dzień Tryfidów” John Wyndham

John Wyndham, angielski mistrz powieści science fiction powraca. W 1951 roku napisał superbestseller Dzień tryfidów, przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Dzięki wydawnictwu Rebis dostaniemy wznowienie kultowej powieści.

Billowi Masenowi wydaje się, iż ma pecha. Cały świat zachwyca się spektakularnym deszczem meteorów, a on leży w londyńskim szpitalu z porażonym wzrokiem. Gdy jednak zaniepokojony zniknięciem personelu zdejmuje bandaże, okazuje się, iż może się uważać za szczęśliwca – tylko on i garstka innych osób wciąż widzą.

Ślepcy skaczą z okien, zapijają się na śmierć. Ci, którzy nie popadli w czarną rozpacz, wyłapują widzących. Szerzy się zaraza. Masen ucieka na wieś, tam jednak na ludzi polują nowi drapieżcy…

Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów
http://panodkultury.com.pl
Idź do oryginalnego materiału