Jakie są najlepsze i najbardziej wartościowe książki o emocjach dla dzieci? Sprawdźcie naszą listę książek o uczuciach dla dzieci w każdym wieku!
Książki o emocjach dla dzieci – idealny sposób na zrozumienie emocji
Książki o emocjach dla dzieci to skuteczny sposób na nauczenie dzieci, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Pomagają one dzieciom zrozumieć, iż ich uczucia są normalne i znaleźć sposoby na ich przetwarzanie. Wybierając książki dla Twojego dziecka, upewnij się, iż są one przystosowane do jego wieku i zawierają przystępny język.
ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze książki dla dzieci
Książki o emocjach dla dzieci – lista:
Poniżej znajdziecie listę książek i książeczek o emocjach i uczuciach, które warto sprezentować swojemu dziecku. Książki nie są usegregowane, więc nie trzeba się przejmować tym, iż któraś z pozycji jest lepsza bądź gorsza. Staraliśmy się zebrać te książki o emocjach dla dzieci, które są dostępne w księgarniach, aby łatwo było do nich dotrzeć.
Uczucia co to takiego?
Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się postawieni pod ścianą. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, jakich udzielić odpowiedzi. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi? Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, otwiera drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość. Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka. Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy choćby nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa! Książki Oscara Brenifiera wspierają naturalną skłonność dzieci do zadawania pytań o siebie, życie i świat, kształtując u nich tym samym analityczny i abstrakcyjny sposób myślenia.
Wszystko o emocjach
Jak się dzisiaj czujesz? Ta książka w przyjazny i uspokajający sposób opowiada o uczuciach. Jak je rozpoznać? Zrozumieć? Nazwać? Jak rozmawiać o emocjach i jak sobie z nimi radzić. Ta pięknie ilustrowana książka mówi m.in. o tym, dlaczego emocje są (i są ważne), jak się zmieniają? Czy możemy je zmieniać? Co czują nasi bliscy i przyjaciele? Wspaniała książka dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Pomaga zrozumieć radość, smutek, złość i inne emocje. Ułatwia dorosłym rozmowę z dziećmi na temat uczuć. W przystępny sposób objaśnia sprawy bliskie dzieciom.
12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
Dwunastu autorów opisało 12 emocji. Czuli przy tym radość, gdy ich bohaterowie stawali się dokładnie tacy, jak chcieli. Złość, gdy nie mieli dobrych pomysłów. Dumę, gdy napisali świetne opowiadanie. euforia i smutek to emocje, które najłatwiej rozpoznać i nazwać. Jest ich jednak znacznie więcej. Każda z doświadczanych emocji ma znaczenie, każdą przeżywamy inaczej. Warto je poznać i oswoić.
Uczucia
Wyjątkowa książka z pięknymi, całostronicowymi ilustracjami, dzięki której dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. Przepiękny i poetycki tekst sprawi, iż łatwiej mu będzie zrozumieć emocje, których doświadcza. Dzięki krótkim, rymowanym tekstom dziecko nie tylko pozna poszczególne emocje, które towarzyszą nam na co dzień, ale też zobaczy, iż w sercu jest miejsce na wiele różnych ich odcieni. W podróży po zakamarkach duszy i serca towarzyszy dziecku mały chłopiec, który pojawia się na każdej stronie książki.
Wielka księga emocji
Ta wspaniała księga wprowadza dzieci w fascynujący świat emocji, czyli w świat uczuć. Na jej stronach przedstawione zostały baśnie i opowieści, w których wyeksponowano rozmaite uczucia ich bohaterów. Wszystko po to, by dzieci potrafiły rozpoznawać i nazywać emocje i by potrafiły okazywać je w sposób kontrolowany i adekwatny do sytuacji. Nie ma uczuć dobrych i złych, ale, każdy się chyba z tym zgodzi, nie powinniśmy okazywać szalonej euforii w miejscu, gdzie wymagana jest od nas cisza i skupienie, np. w urzędzie czy podczas szkolnych zajęć, podobnie jak umiejętność nieokazywania złości czy gniewu cechuje człowieka opanowanego i kulturalnego. Gniew, strach, radość, wdzięczność, smutek… to tylko niektóre z emocji, które zostaną oswojone dzięki tej pięknej i mądrej księdze. Zapraszamy do odkrywania świata emocji. To wspaniała wędrówka w głąb siebie i fascynująca przygoda.
Jestem wściekły! Jak pokonać złość
Częścią poznawania świata przez dzieci jest mierzenie się z emocjami – często trudnymi, przykrymi, niełatwymi do zrozumienia i kontrolowania. Ważne, by w takiej nauce dziecko otrzymało pomoc od dorosłych i znalazło wskazówki, z których może korzystać. Niniejsza książeczka będzie doskonałym wsparciem w chwilach, gdy potrzeba oswoić szczególnie trudną emocję, jaką jest gniew. W przystępnej formie opowiada o tym, czym ów gniew jest, skąd się bierze i jak można go opanować… a także co zrobić, o ile się to już nie udało. Dzieci poznają wiele pożytecznych metod wyładowywania złości, które nie wyrządzają szkody innym, i zrozumieją, iż odczuwanie wściekłości samo w sobie nie jest niczym złym i iż odczuwa ją każdy. Polecamy rodzicom i wychowawcom, a także samym dzieciom.
Złość i smok Lubomił
Uczucia są czymś naturalnym. Gdy jesteśmy świadomi tego, co czujemy, i potrafimy to w odpowiedni sposób wyrażać, życie nabiera głębi, a relacje z innymi ludźmi – pełni. jeżeli jednak ignorujemy uczucia bądź się ich boimy, zaczynają się kłopoty. choćby najbardziej rozwinięty intelekt nie zastąpi inteligencji emocjonalnej. Seria bajek o uczuciach ma na celu wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka. Opowieści są pomyślane tak, by uczyły rozpoznawania, akceptowania i adekwatnego okazywania uczuć. Są adresowane głównie do dzieci w wieku 5–9 lat, ale także dorosłym przyniosą użyteczną wiedzę na ten temat.
Kiedy nadchodzi smutek
Jak dziecko może poradzić sobie z trudnymi emocjami, które przeżywa? Jak pokazać mu, iż ciężki dzień nie będzie trwał wiecznie, a największy choćby smutek kiedyś przeminie? Wspaniały debiut autorki i ilustratorki Evy Eland to książka pomagająca oswajać dzieci ze smutkiem, który czasem niespodziewanie pojawia się na progu.
Gucio się cieszy
Gucio to mały jednorożec taki jak wszystkie. Albo prawie… Jego tęczowa grzywa zmienia kolor zależnie od tego, co Gucio odczuwa. Dziś Gucio jest wesoły. Nie idzie do przedszkola i może robić, co mu się podoba! Ale jego rodzina ma dużo zmartwień. Zobacz, jak Gucio podzieli się swoim dobrym humorem! Seria historyjek, które pomagają dzieciom nazwać emocje i poradzić sobie z nimi. W każdej książeczce opisano jedno uczucie. Na końcu historyjki znajdują się bardzo proste ćwiczenia, które pomogą dziecku wyciszyć się i zapanować nad emocjami.
Gucio się wstydzi
Dziś Gucio jest zawstydzony. To jego urodziny i wszyscy się nim bardzo interesują. Zobacz, w jaki sposób uda mu się odzyskać dobry humor! Seria historyjek, które pomagają dzieciom nazwać emocje i poradzić sobie z nimi. W każdej książeczce opisano jedno uczucie. Na końcu historyjki znajdują się bardzo proste ćwiczenia, które pomogą dziecku wyciszyć się i zapanować nad emocjami.
Gucio się boi
Jest wieczór i Gucio się boi. Pora iść spać, a jest tak ciemno! Zobacz, w jaki sposób uda mu się pokonać strach i odzyskać dobry humor! Seria historyjek, które pomagają dzieciom nazwać emocje i poradzić sobie z nimi. W każdej książeczce opisano jedno uczucie. Na końcu historyjki znajdują się bardzo proste ćwiczenia, które pomogą dziecku wyciszyć się i zapanować nad emocjami.
Gucio się złości
Dzisiaj Gucio się złości. Nic nie idzie tak, jak on by chciał. Zobacz, w jaki sposób uda mu się odzyskać dobry humor! Seria historyjek, które pomagają dzieciom nazwać emocje i poradzić sobie z nimi. Aurélie Chien Chow Chine jest specjalistką od technik relaksacyjnych. Pracuje z dziećmi.
Przygody Fenka. Zazdrość
W życiu Fenka zaszło ostatnio wiele zmian. Jedna z nich jest jednak najważniejsza – Fenek został starszym bratem! Jesteście ciekawi, jak poradzi sobie w tej roli? Dzięki tej książeczce Twoje dziecko: dowie się, co to jest zazdrość, pozna sytuacje w jakich, może się ona pojawić, przekona się, iż zazdrość jest naturalną emocją, odczuwaną przez wiele osób, pozna sposoby radzenia sobie z zazdrością. „Przygody Fenka” to bajki skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, które inspirują do dalszej aktywności. Powstały z zamiłowania do pracy z dziećmi.
Przygody Fenka. Złość
Czy można się złościć? Czy da się schować złość do szuflady? Czy tatuś Fenka jest zły? Zajrzyjcie do książeczki i razem z Fenkiem poszukajcie odpowiedzi na trudne pytania! Dzięki tej książeczce Twoje dziecko: pozna kolejną emocję, jaką jest złość; zrozumie, iż złoszczenie się to coś zupełnie naturalnego i nie jest niczym złym; pozna dobre sposoby radzenia sobie ze złością; dowie się, jakie sposoby radzenia sobie ze złością są niewłaściwe. „Przygody Fenka” to bajki skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, które inspirują do dalszej aktywności. Powstały z zamiłowania do pracy z dziećmi.
Przygody Fenka. Strach
Czy jest coś, czego bardzo się boicie? Bohaterowie ze Słonecznej Krainy również mają swoje lęki. Znają jednak dobre sposoby, by sobie z nimi poradzić. Przekonajcie się sami! „Przygody Fenka” to bajki skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, które inspirują do dalszej aktywności. Powstały z zamiłowania do pracy z dziećmi.
Kolorowy Potwór
Kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co adekwatnie czuje! Trzeba to gwałtownie naprawić. Czy ktoś mu pomoże? Prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący język uczuć. Nauczcie się razem z kolorowym potworem, jak rozpoznawać i nazywać emocje.
Szczęście. Opowiastki dla dzieci
Szczęście nie przychodzi znikąd. Szczęście to sposób na życie. Przed Wami dziesięć historii dziesięciu ptaszków o dziesięciu wartościach. Książka opowiada o 10 „kluczach do szczęścia”, które zdefiniowane zostały przez badaczy London School of Economics zajmujących się fenomenem szczęścia. Są to: umiejętność określania własnych celów, wchodzenie w relacje, bycie otwartym i nadawanie sensu zjawiskom wokół, uważność i docenianie otaczającego nas świata, bycie sobą, dzielenie się z innymi, okazywanie emocji, dbałość o zdrowie, doświadczanie nowych rzeczy oraz niepoddawanie się.
Uczuciometr Inspektora Krokodyla
Poznajcie inspektora Krokodyla, który pomoże wam zrozumieć, zmierzyć i poznać sposoby na kontrolowanie emocji. „Uczuciometr inspektora Krokodyla” to niezwykła książka zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Poznamy dziesięć podstawowych emocji, po których meandrach oprowadzi nas inspektor Krokodyl. Przy pomocy skonstruowanego przez siebie przyrządu, jakim jest uczuciometr, wyjaśni nam, co czujemy w określonych sytuacjach i dlaczego. Wspaniałe ilustracje, wzbogacone o czytelną instrukcję rozpoznawania uczuć oraz niezwykle interesujące opowiadania będą zachętą do rozmowy o emocjach, które przeżywamy każdego dnia.
Moje emocje. Akceptuję, co czuję
Emocje to trudny temat. Warto nauczyć się je akceptować i przeżywać, by być szczęśliwym i żyć pełnią życia, lubić siebie i innych. Ta mądra książka pełna zabawnych i pouczających ćwiczeń pomoże wprowadzić maluchy w skomplikowany świat emocji. Książka „Moje emocje” zawiera też poradnik skierowany do rodzica. Dorosły ma być przewodnikiem i wsparciem dla dziecka. Każdy przeżył sytuację, w której, często bezwiednie, odreagował na kimś swój smutek, niepowodzenie, trudny dzień. Warto uczyć się, jak sobie z tym radzić. Prawidłowa reakcja na stres, nazywanie i kontrola odczuć, ale nie rezygnowanie z nich. Są na to mądre sposoby i właśnie tego uczy książka, przydatna nie tylko dla dzieci. To podróż po świecie emocji dla całej rodziny!
Od złości do radości
Poznanie własnych uczuć i radzenie sobie z nimi to wielka sztuka, której uczymy się przez całe życie, ale zacząć powinniśmy już w dzieciństwie. Nie ma dobrych i złych emocji, ale mały człowiek musi wiedzieć, iż nie w każdej sytuacji może skakać z euforii i śmiać się do rozpuku, podobnie jak nie może pozwolić sobie na niegrzeczne zachowanie czy brzydkie słowa, tylko dlatego iż akurat ma zły nastrój. Ta książka pomaga dzieciom nazwać ich uczucia i kontrolować je w sposób adekwatny do miejsca i czasu. Na jej kartach opowiadają o swoich emocjach sympatyczne przedszkolaki, zupełnie takie jak nasze pociechy…
Opowieści pełne emocji
Oto wspaniałe i zabawne opowiadania, dzięki którym dzieci nauczą się rozpoznawać i nazywać emocje. Rozbudzające wyobraźnię historie i ekscytujące przygody bohaterów to świetny sposób na zrozumienie fascynującego świata uczuć. Jak się czujesz? Co się z tobą dzieje? To najważniejsze pytania, które pomagają zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się sobie. To prosty i naturalny sposób na określenie tego, jak się czujesz w danej chwili. Emocje to klucz do dobrego samopoczucia. Warto by dzieci od najmłodszych lat wiedziały, jak je rozpoznawać i akceptować.
Naprawdę chcę krzyczeć!
Co robisz, kiedy chce Ci się krzyczeć? Pozwalasz ujść swojej złości czy trzymasz ją w sobie? Tupiesz? Liczysz do dziesięciu? A może skaczesz w górę i w dół jak piłka? W tej prześmiesznej historii pewna mała dziewczynka odkrywa różne sposoby radzenia sobie z gniewem.
Starania Toli
Świat Toli jest taki, jaki powinien być… aż pewnego dnia odwraca się całkowicie do góry nogami. Nagle wszystko jest pokręcone i nic nie wydaje się adekwatne. Rzeczy, które kiedyś były łatwe, teraz wydają się niewiarygodnie trudne i skomplikowane. Czy Tilda może odkryć nowy sposób podejścia do swoich problemów i uwierzyć w siebie? Odważna, błyskotliwa i inspirująca opowieść o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Idealna książka, która pomaga dzieciom budować odporność ma stresujące sytuacje.
Gniewny Antoś
Antoś jest najmłodszy, a co za tym idzie, najmniejszy w całej rodzinie. Do tej pory nie miał nic przeciwko byciu najmniejszym, aż pewnego dnia jego za krótkie ręce nie mogą sięgnąć drabinek, nikogo nie może znaleźć podczas zabawy w chowanego i jest za mały, żeby jeździć na dużej zjeżdzalni! Antoś jest wściekły, iż nie może robić wszystkiego, na co ma ochotę. Jest tak zdenerowany, iż nie może już kontrolować swojego gniewu… i zamienia się w dzikiego i ryczącego tygrysa! A Tygrysy przecież mogą robić wszystko, co chcą! Tylko kto chciałby się bawić z warczącym i dzikim tygrysem, który nie chce się dzielić i współpracować? O temacie radzenia sobie z gniewem może być trudno rozmawiać. Ale ta książka działa jak czuła i uspokajająca trampolina do rozmów o zdrowiu psychicznym i emocjonalnym, pozytywnym obrazie siebie, budowaniu pewności siebie i radzeniu sobie.
Zieleń!
Wreszcie nadeszła zima. Wszechobecna zieleń zamieniła się w biel. To ulubiony czas Edka, bo wtedy może zjeżdżać na swoich superanckich sankach. Edek wychodzi na dwór pozjeżdżać z górki. Z zazdrością stwierdza, iż inne dzieci mają fajniejsze sanki. Przy nich jego wydają się nudne i powolne. Edek postanawia wrócić do domu i zbudować nowe – najlepsze, najładniejsze i najszybsze sanki! Zamyka się w warsztacie i buduje, buduje, buduje… ale wciąż nie jest wystarczająco zadowolony z efektów. A kiedy jest zajęty pracą, inne dzieci bawią się wesoło na dworze. Co rusz zapraszają Edka do zabawy, ale on tak bardzo chce być najlepszy, tak bardzo pochłonięty jest rywalizacją, w której tylko on bierze udział, iż nie zwraca na nic uwagi. Tymczasem słońce świeci coraz dłużej, wiatr rzadziej wieje i na dworze robi się jakby cieplej. Gdy wreszcie Edek ukończył sanki, z których jest bardzo dumny, wychodzi ze swojego warsztatu i… ze zdziwieniem odkrywa, iż biel zniknęła, a wokół znów rozkwita zieleń! Dzieci już przesiadły się z sanek na rowery i cieszą się wiosenną aurą. Bardzo tęskniły za Edkiem i znów zapraszają go do zabawy. Tym razem Edek przyłącza się do kolegów. Przerabia swoje supersanki na pojazd kołowy i śmiejąc się w głos, zjeżdża razem z innymi dziećmi z górki. Opowieść dla najmłodszych czytelników, która porusza temat bycia najlepszym za wszelką cenę, udziału w bezsensownym – brzydko mówiąc – „wyścigu szczurów” oraz o tym, jak się cieszyć z każdej małej rzeczy
Zmiataj
Nie pozwól, by omiotły cię złe emocje! Zły nastrój Eda zaczyna się od małej, pozornie nic nieznaczącej rzeczy, ale to właśnie ona sprawia, iż coś zaczyna w nim narastać, zajmować przestrzeń i omiatać go. Ed nie potrafi już tego powstrzymać i zaczyna zamiatać wszystko dookoła coraz intensywniej tak, iż wymiata z miasta nie tylko liście, ale także ludzi, samochody, psy, koty. Sterta rzeczy rośnie i rośnie, a wokół Eda robi się coraz ciemniej. On zaś jest głodny i zmęczony. Wtem pojawia się mały wietrzyk, który stopniowo przybiera na sile aż rozdmuchuje to, co zmiótł chłopiec. Dopiero teraz świat wygląda inaczej, jaśniej, a Ed na nowo spogląda w niebo i pozwala ponieść się dobrym emocjom! Podnosząca na duchu opowieść o walce z silnymi emocjami, pokazująca, iż te negatywne także są nieodłączną częścią naszego życia, a zły nastrój może pojawić się znikąd, przytłaczając nas mocno. Piękne ilustracje wciągną dziecko w tę mądrą, wartką historię i sprawią, iż zostanie z nim ona na długo, ułatwiając poradzenie sobie z różnego rodzaju humorkami w przyszłości.
Radość
Babcia Marysi ostatnio zachowuje się jakoś dziwnie – wygląda to tak, jakby euforia uciekła z jej życia. Dlatego Marysia postanawia przyprowadzić uciekinierkę z powrotem! Z zestawem łapacza wyrusza do parku, gdzie znajduje euforia w najmniej oczekiwanych miejscach. Ziuuum! Jednak Marysia bardzo gwałtownie orientuje się, iż euforia nie mieści się ani w torbie, ani w pudełku, ani w puszce… Czy dziewczynce uda się sprowadzić euforia do babci?
Wzruszająca, ciepła i podnosząca na duchu opowieść o tym, co jest źródłem prawdziwej radości.