Książki, które mogą zainteresować…

przegladdziennikarski.pl 6 dni temu
  • Marian Błażejczyk – Polski Czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945
  • Marek A. Koprowski – Armia Krajowa na Wołyniu. Czyli zdrady nie było
  • Tomasz Specyał – Katastrofy II Rzeczpospolitej. Tragedie, wypadki i klęski żywiołowe, które wstrząsnęły przedwojenną Polską

Wszystkie wydane przez Wydawnictwo „REPLIKA”, o którym piszę po raz pierwszy!

Najpierw przedstawię Wydawcę. Jest obecny na rynku księgarskim od roku 2002. Prezentuje szeroki wachlarz gatunków – od literatury pięknej, poprzez literaturę „grozy”, fantastyki i kryminały – do książek historycznych, literatury faktu, biografii wspomnieniowej. Wydaje też dwie interesujące serie wydawnicze: „Wydarzenia i zwyczaje” oraz „Nawiedzenia i opętania”. Specjalistą ds. marketingu i promocji Wydawnictwa jest p. Tomasz Specyał (ur. 1969) – absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu, a jednocześnie autor już kilku publikacji książkowych i scenariuszy filmowych. A z szefem Wydawnictwa p. Aleksandrem Szablińskim, chętnie przeprowadzę z początkiem nowego roku rozmowę (na łamach PD) o dalszych planach jego – przebojem wchodzącej na rynek księgarsko – biblioteczno – wydawniczy Oficynie.

Ad1. Marian Błażejczyk: „Polski Czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945”.

To niezwykłe wspomnienia wywiezionego na roboty przymusowe Polaka, który zbiegł i został czetnikiem, biorąc aktywny udział w jugosłowiańskich wojskach ojczyźnianych dowodzonych przez generała Drażę Mihailovicia, co – jak pisze Wydawca w swoim wstępie – „nie przeszkodziło mu przejść później do Ludowego Wojska Polskiego i uczestniczyć w jego szlaku bojowym od Wisły do Berlina”.

A w ogóle – to autor (1922- 2011) był specjalistą w zakresie europejskiego prawa wspólnotowego i prawa rolnego. Jako piętnastolatek został wywieziony do Niemiec, a potem na Bałkany. Po wojnie był przez jakiś czas żołnierzem zawodowym, by w roku 1951 przejść do pracy cywilnej. Pracował „w cywilu” najpierw w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, a potem wykładał w stopniu profesora w Akademii Polonijnej w Częstochowie, w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie oraz w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. (Zmarł w roku 2011 i został pochowany w swoim rodzinnym Kutnie).

Jego książka, wydana w 2023r. jest o sprawach zupełnie nieznanych. Chciałoby się tylko w tym miejscu powiedzieć, gdzie to Polacy w czasie drugiej wojny światowej nie walczyli? Potraktowałem ją zatem, jako swego rodzaju ciekawostkę uzupełniającą wiedzę o walkach Polaków „za naszą i waszą wolność”, w tym przypadku na Bałkanach, o których w walce z okupantem wciąż prawie nic (w każdym razie mało) wiemy. I można tylko podziękować Wydawcy, iż tego rodzaju publikacje wydaje. Tym bardziej, iż wspomnienia profesora to opowieść barwna i chcę wierzyć, iż prawdziwa!

Marian Błażejczyk: „Polski czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945”. Wyd. Replika, br. s. 299, Poznań 2023

Ad.2. Marek A. Koprowski: „Armia Krajowa na Wołyniu. Czyli zdrady nie było”.

W swojej najnowszej książce, Marek A. Koprowski opisał kawał nieznanej historii.! Aż dech zapiera w piersiach. Zaraz powiem dlaczego? Choć nie jest to pierwsza książka wydana przez Wydawnictwo „Replika”. Wcześniej tego autora ukazały się „w Replice”: „Bandera. Terrorysta, Morderca, Fanatyk”, „Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach”, „Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków”.

Anonsuję tę książkę, choć – jako nie historykowi – trudno mi ocenić fakty, o których pisze jej autor. Ale wciąż wiele się o nich „po cichu” rozmawia przy różnych okazjach. Może dlatego warto się z nią zapoznać i pochwalić Wydawcę za tę publikację.

Marek A. Koprowski – to pisarz, dziennikarz, reporter (znany od wielu lat), zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. A o Wołyniu napisał już ponad 30 książek, których treści dotąd nikt nie zakwestionował. Zatem dobrze, iż ten temat „tabu” wreszcie stał się publicznym i jeżeli nasze stosunki z Ukrainą mają się (za czym jestem) rozwijać pomyślnie, wiele spraw z zakresu tej tematyki musi być wyjaśniona. W każdym razie z książki wynika, iż AK Wołynia nie zdradziła, zawsze stała i walczyła (!) – także na Wołyniu – „w obronie polskości, wiary i godności ludzkiej”!

Marek A. Koprowski: „Armia Krajowa na Wołyniu. Czyli zdrady nie było”, Wyd. Replika, s. 503, twarda oprawa, cena na książce 99,90 zł, Poznań 2024

Ad.3. Tomasz Specyał: „Katastrofy II Rzeczpospolitej. Tragedie, wypadki i klęski żywiołowe, które wstrząsnęły przedwojenna Polską”

To absolutnie książka do czytania! Świetnie napisana. O tragicznych wydarzeniach, które zdarzyły się naprawdę w II Rzeczpospolitej. Ułożone chronologicznie – od powodzi w kopalni (we wsi Siersza w tej chwili dzielnica Trzebini), która nazywała się „Artur”, poprzez – „czarny miesiąc w lotnictwie”, który miał miejsce w 1926r., i statek, który w 1938r. tonął dwa razy (chodzi o SS „Tczew”) aż do… „pioruna, który zabijał na Świnicy” w 1939r. Mimo to Świnica do dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych szczytów Tatr, ale jest on – przestrzegam – tylko dla najsprawniejszych!

Opisując te wydarzenia, autor przede wszystkim korzystał z przedwojennych materiałów prasowych, ale nie tylko. Świadczy o tym dość obszerna bibliografia różnych innych źródeł, które wykorzystał, pisząc tę niezwykle ciekawą książkę – trzymającą w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jest też w niej mapka z Encyklopedii Gutenberga, z zaznaczonymi na niej miejscami opisanych katastrof.

Książka zawiera bardzo interesujące ilustracje, przede wszystkim archiwalne zdjęcia czarno-białe, ale jest też sporo „w kolorze”.

Słowem, choć nie wszystkie katastrofy, o których się wiele mówiło zostały opisane, książkę tę serdecznie polecam! Przy okazji wspomnę, iż „Replika” wydała też 2 książki Leszka Adamczyka o słynnych tragediach (PRZEMILCZANYCH!) w powojennej Polsce.

Tomasz Specyał: „Katastrofy II Rzeczpospolitej. Tragedie, wypadki i klęski, które wstrząsnęły przedwojenną (w latach 1922-1939) Polską”, Wyd. Replika, twarda oprawa, s. 347, zł. 64,90, Poznań 2023

Idź do oryginalnego materiału