Książki edukacyjne i interaktywne sposobem na młodych czytelników

kbp.krosno.pl 1 dzień temu

Wykorzystywanie w bibliotekach w pracy z najmłodszymi czytelnikami książek interaktywnych stało się normą. O tym, jak szerokie możliwości stwarzają tego typu wydawnictwa, przekonali się bibliotekarze uczestniczący w szkoleniu pod nazwą: "(Nie)zwykłe książki czyli o rozbudzaniu chęci do czytania z wykorzystaniem książek interaktywnych wśród dzieci i młodzieży", które odbyło się w dniu 27 września br. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej z udziałem bibliotekarzy z bibliotek publicznych z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Uczestnicy szkolenia przekonali się, na przykładzie kilkudziesięciu tytułów zaprezentowanych przez prowadzącego, w jaki sposób zachęcać dzieci do sięgania po książkę i jak kreatywnie z książkami "do zadań specjalnych"  pracować. "Tylko od nas zależy w jaką interakcję pójdziemy..." - mówił Paweł Dobrzelecki, prezentując "wyjątkowe" publikacje.

Dzięki interaktywnym książkom dzieci mogą tworzyć własne historie, rozwijać umiejętności pisania i ilustrowania...  Książka może być również punktem wyjścia do tworzenia gier logicznych, zagadek czy fabularnych wyzwań, które angażują uczestników do wspólnego myślenia i działania.

Książki edukacyjne i interaktywne wspierają procesy uczenia się, rozwijają kreatywność i promują aktywne czytelnictwo. Książka staje się narzędziem, które nie tylko opowiada historię, ale przede wszystkim angażuje odbiorcę.

Uczestnicy szkolenia mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w literaturze edukacyjnej i interaktywnej, odkrywali możliwości nowoczesnych książek, które mogą być wykorzystywane w pracy nie tylko z młodymi czytelnikami, potwierdzając przy tym, iż biblioteka to przede wszystkim przestrzeń twórczego działania!

 Szkolenie prowadził Paweł Dobrzelecki  - bibliotekarz, trener, animator. Od początku swojej pracy zawodowej związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu, w tej chwili pełni obowiązki Zastępcy Dyrektora. Absolwent Szkoły Trenerów STOP, organizuje i prowadzi szkolenia, jest koordynatorem oraz inicjatorem projektów kulturalnych. Miłośnik alternatywnych form edukacji, w kręgu jego zainteresowań znajdują się tematy związane z uczestnictwem dzieci w szeroko rozumiem życiu kulturalnym oraz pozyskiwanie funduszy na działalność kulturalną. Podwójny stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury. Ogólnopolski Bibliotekarz roku 2018.

 Szkolenie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka(rz) = rozwój, dialog, kreatywność", który krośnieńska biblioteka realizuje przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu "Partnerstwo dla książki".

Idź do oryginalnego materiału