„Kronika…” Wincentego Kadłubka: podstęp tyrana

radiokielce.pl 1 tydzień temu

Pompiliusz II był złym władcą, ale okazuje się, iż także bezwzględnym tyranem. O szczegółach będzie można dowiedzieć się z kolejnej części księgi pierwszej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja we wtorek (21 listopada) o godz. 20.50.

W poprzedniej części poznaliśmy Pompiliusza II, który był królem nieudolnym, pozbawionym autorytetu i mściwym. Jest on także bohaterem dzisiejszego odcinka. Widzimy go w działaniu, broniącego tronu.

Jak wyjaśnia prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, podpuszczony przez żonę, udaje chorobę i każe wezwać przyjaciół, aby omówić z nimi swój pogrzeb oraz uczczenie jego pamięci.

– Oni zapewniają go o swojej lojalności i wdzięczności. Na ucztę zaprosił 20 stryjów, synów Lestka III, którym podczas przyjęcia podał zatrute wino. Następnie odmówił pogrzebania ciał, twierdząc, iż ich śmierć była karą boską, za to, iż wcześniej chcieli go zgładzić – tłumaczy.

Prof. Beata Wojciechowska zwraca uwagę, iż odmówienie pochówku pozbawiało godności, narażało ciało na znieważenie.

– Takie postepowanie dowodziło, iż władca był tyranem – zaznacza.

„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na stronie podcasty.radiokielce.pl.


Idź do oryginalnego materiału