W najbliższą sobotę 22 czerwca w Myślcu nad Popradem wydarzy się jedyne w swoim rodzaju spotkanie – po 50 latach od utworzenia Konfrontacji Ruchu Artystycznego Młodzieży (KRAM) wybierzemy się w sentymentalną podróż w czasie, by odnaleźć w tłumie znajome twarze sprzed lat.
Koncert jubileuszowy rozpocznie się o 19:00 w namiocie ustawionym w historycznej lokalizacji, dokładnie tam, gdzie kiedyś znajdowało się KRAMowe miasteczko. W ponad dwugodzinnym programie wystąpią wciąż czynni zawodowo artyści nurtu poezji śpiewanej, którzy na KRAMIE pojawiali się w latach 70′ i 80′: Tomasz Kordeusz, Andrzej Szęszoł, Krzysztof Nurkiewicz od którego nazwiska nazwę wziął kabaret KNUR, i Joanna Piejko-Horwath. Po części recitalowej zaplanowano wspólne ognisko sobótkowe. Spotkać się i pogadać o starych dobrych czasach będzie można jednak wcześniej – o 17:00, w Starym Sączu (CKIS, ul. Kopernika 1, sala Klubu Pegaz) odbędzie się panel wspomnieniowy. Bilety na koncert (w cenie 40 zł) można nabyć przez ekobilet lub przed samą imprezą przy wejściu, jednak KRAMowych weteranów organizator zaprasza na imprezę bezpłatnie. Wszyscy, którzy urodzili się w 1969 i wcześniej, czyli mogą zaliczyć się do „pokolenia KRAMu”, mogą otrzymać darmowe wejściówki dla siebie i osoby towarzyszącej – wystarczy zgłosić się e-mailowo na adres: [email protected], podając swoje dane kontaktowe (e-mail, numer telefonu komórkowego) i datę urodzenia, nie później niż 21 czerwca.
Sama inicjatywa zorganizowania wydarzenia „Kram się KRAMie – koncert jubileuszowy (1974 – 2024)” wyszła ze strony Wojtka Knapika, dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Inspiracją była w dużej mierze Pannonica Festival, która od ubiegłego roku odbywa się w tych samych krzakach nad Popradem, w których pół wieku temu młodzi, zdolni i pełni werwy artyści postanowili stworzyć legendarną dziś imprezę. KRAM powstał z myślą o zdolnej młodzieży wiejskiej, robotniczej i małomiasteczkowej, ale przez kilkanaście lat przyciągał do Myślca artystów z całej Polski. Dla wielu KRAM-owiczów było to ważne, jeżeli nie najważniejsze doświadczenie pokoleniowe. Dla młodych ludzi była to niezwykła okazja do osobistego spotkania ze znanymi twórcami kultury. Młodzież mogła uczestniczyć w licznych zajęciach artystycznych i występować na scenach w całym regionie od Krynicy po Nowy Sącz. Po raz ostatni Konfrontacje Ruchu Artystycznego Młodzieży zorganizowano w 1989 roku.
Gwiazdy zapraszane były w różnym charakterze. Od występów na scenie, przez spotkania autorskie wtedy nazywane „spotkaniami z ciekawymi ludźmi”, po warsztaty pod okiem znanego twórcy-profesjonalisty, dziś nazywane „kursami mistrzowskimi”. Lista znanych postaci ze świata kultury, które odwiedziły KRAM jest imponująca. W latach 70 tych i 80 tych XX w. mówiło się o Myślcu, iż ta mała podsądecka wieś ma największą gęstość „zagwieżdżenia” na kilometr kwadratowy w Polsce. Występowały tu takie sławy jak: Marek Grechuta, Magda Umer, Agnieszka Osiecka, Leszek Długosz czy Leszek Wójtowicz. KRAM przyciągał artystów wszelkiej maści – muzyków, tekściarzy, aktorów, poetów, fotografików i malarzy. Regularnie pojawiał się Jan Himilsbach, bywali (między innymi): Jan Nowicki, Bronisław Cieślak, Jacek Fedorowicz, Majka Jeżowska, Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Wodecki, Jerzy Trela czy Jerzy Stuhr, a choćby znana węgierska reżyserka Marta Meszaros. Swoje piętno odcisnęli tu także poeci, głównie ci związani z Grupą Tylicz – Wiesław Kolarz, Andrzej K. Torbus, Andrzej Warzecha i Adam Ziemianin, ale także Jerzy Kawalec, Wojciech Belon, Henryk Cyganik, Bogusława Agata Konstanty czy Tadeusz Śliwiak.
Chociaż, jak mówią starzy górale zza Uralu – to se ne wrati – warto zajrzeć do Myślca w najbliższą sobotę – po wspomnienia, po garść wzruszeń i po ten jedyny w swoim rodzaju uścisk przyjaciela niewidzianego od wielu lat.
Plan imprezy:
22 czerwca 2024
godz. 17.00, Panel wspomnieniowy w CKiS w Starym Sączu
Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, ul. Kopernika 1 (Klub Pegaz, I p) z udziałem: Bogusława Diducha, Aleksandra Bembenika, Tadeusza Bystrzaka i Krzysztofa Heeringa
(prowadzenie: Sławomir Sikora)
wstęp wolny
godz. 19.00 – 22.00, Koncert Jubileuszowy w Myślcu n. Popradem
z udziałem: Joanny Piejko – Horwath, Andrzeja Szęszoła, Tomasza Kordeusza i Krzysztofa Nurkiewicza (prowadzenie: Aleksander Bembenik i Janusz Michalik)
wstęp biletowany/wstęp wolny*: bilety w cenie 40 zł (przedsprzedaż) / 45 zł (w kasie na miejscu) / dla osób 55+ bezpłatny*
po 22.00 Ognisko i część nieoficjalna (po koncercie)
*Uwaga: osoby z „pokolenia Kramu” tj. urodzone w 1969 r i starsze mogą otrzymać BEZPŁATNE e-WEJŚCIÓWKI. W tym celu muszą najpóźniej do 21.06 wysłać do organizatorów e-maila na adres [email protected] z zapotrzebowaniem na odp. ilość biletów wraz ze swoimi danymi (imię i nazwisko, data urodzenia, e-mail i nr tel. kom.)