Krakowski Archipelag Kultury

bunkier.art.pl 3 tygodni temu

V. edycję Krakowskiego Archipelagu Kultury pod nazwą Sztuka współpracy realizuje Fundacja A Sztuka? w partnerstwie z Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie. W 2025 roku na środowisko edukatorów(-rek) i animatorów(-rek) kultury oraz nauczycieli i nauczycielek czekają: program szkoleniowy, konkurs dotacyjny oraz konferencja. Program kierujemy do osób chcących zrobić swój pierwszy krok w działaniu edukacyjnym przy pomocy sztuki współczesnej lub rozwinąć aktualny warsztat pracy.

Program Sztuka współpracy realizujemy w trzech modułach.

Szkoła sztuki w działaniu

Intensywny czteromiesięczny kurs rozwoju warsztatu edukacyjnego oparty o narzędzia ze świata sztuki nowoczesnej. Na program pięciu dwudniowych, weekendowych zjazdów złożą się sesje treningowe, ćwiczenia grupowe, spotkania z zaproszonymi gośćmi, a także wizyty studyjne w krakowskich pracowniach, niezależnych miejscach i instytucjach zajmujących się współczesną kulturą wizualną. Rekrutacja do Szkoły Sztuki w działaniu będzie prowadzona w grudniu 2024 dzięki formularza rekrutacyjnego.

REKRUTACJA

Metry kwadratowe dla sztuki

Konkurs grantowy, w którym szukamy inicjatyw edukacyjnych realizowanych przy użyciu sztuki współczesnej. Ważne, by pomysły tworzyły warunki do współpracy z dziećmi i młodzieżą oraz włączały je w proces projektowania i realizacji. Premiujemy działania oparte na współpracy międzysektorowej, realizowane w duetach, np. nauczycielka–artystka, edukator–nauczyciel Oprócz wsparcia merytorycznego uczestnicy mogą otrzymać dotację na zrealizowanie swoich projektów. Konkurs rusza w maju 2025 roku.

Konferencja

Jednodniowe wydarzenie realizowane jesienią 2025 roku, którego celem jest rozpoczęcie szerokiego dialogu na temat poszerzenia miejsca edukacji do sztuki i przez sztukę. Do udziału w spotkaniu zostaną zaproszeni artyści i artystki, przedstawicielki i przedstawiciele administracji miejskiej i samorządowej, reprezentantki i reprezentanci świata polityki i nauki, nauczycielki i nauczyciele, organizacje młodzieżowe i pozarządowe, środowisko freelancerów.

Dlaczego warto dołączyć do programu Sztuka współpracy?

  • wypełnisz głowę nowymi pomysłami i inspiracjami ze świata sztuki, które możesz wykorzystać w różnych kontekstach pracy edukacyjnej
  • poznasz innych ludzi, ciekawych sztuki podobnie jak Ty, oraz miejsca, z którymi możesz wejść we współpracę w przyszłości
  • dowiesz się, jak przy pomocy sztuki integrować grupę i wzmacniać poczucie sprawstwa wśród dzieci i młodzieży
  • doświadczysz, jak sztuka może pomóc w moderacji dyskusji
  • przećwiczysz wybrany pomysł w praktyce, pod opieką zespołu tutorskiego
  • naładujesz baterie dobrą energią.
Idź do oryginalnego materiału