Wybór Roberta Prevosta na nowego papieża wywołał falę komentarzy wśród polskich gwiazd. Małgorzata Kożuchowska wyraziła nadzieję i wsparcie wobec Leona XIV, Olaf Lubaszenko mówi o nowej nadziei, a Piotr Kraśko podkreśla wagę historycznej chwili.
Małgorzata Kożuchowska: „Modlę się dziś za niego”
8 maja 2025 roku, w dniu ogłoszenia wyboru nowego papieża, Małgorzata Kożuchowska jako jedna z pierwszych gwiazd zareagowała na historyczne wydarzenie. Tuż po pierwszym wystąpieniu Leona XIV na balkonie bazyliki św. Piotra aktorka opublikowała na Instagramie zdjęcie Roberta Prevosta i zacytowała jego słowa: „Pokój wam wszystkim!”. Kożuchowska zwróciła uwagę na przesłanie nowego papieża, który mówił o wspólnocie, pokoju, dialogu i otwartości Kościoła.
Artystka, znana z głębokiej wiary, nie kryła emocji: „Po tym pierwszym przemówieniu jestem pełna nadziei, iż to papież rozumiejący dzisiejszy świat i będzie prowadził Kościół bliski ludziom i rozumiejący ich problemy. Modlę się dziś za niego!”.
Zobacz też: Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską – wybrano następcę Franciszka! Kim jest nowy papież?

Olaf Lubaszenko: „Nowy papież, nowa nadzieja”
Swoją opinię na temat nowego papieża wyraził również Olaf Lubaszenko. Aktor i reżyser zamieścił na Instagramie wpis, w którym emocjonalnie odniósł się do historycznego momentu. „New Pope. New hope” — napisał, komentując wybór Roberta Prevosta, który jako pierwszy Amerykanin w historii został papieżem.
Lubaszenko zauważył również symbolikę liczby 14, która jego zdaniem niesie przesłanie harmonii, równowagi i jedności. Do posta dołączył zdjęcie Leona XIV, podkreślając wagę chwili: „Historia nie zatrzymuje się, pędzi do przodu. I dzieje się na naszych oczach”.
Piotr Kraśko i historyczna chwila na antenie
Dziennikarz Piotr Kraśko również zareagował na wybór nowego papieża. Na Instagramie opublikował zdjęcie ze studia „Faktów” i opisał moment ogłoszenia słów „Habemus Papam!” jako wyjątkowy. „Nasza reżyserka w tej chwili” — napisał, podkreślając emocjonalny wymiar chwili i jej znaczenie historyczne.
W komentarzach przypomniano, iż Kraśko był korespondentem TVP w Watykanie w czasie śmierci Jana Pawła II. Przez ponad dwa miesiące relacjonował wtedy wydarzenia z Watykanu, co opisał również w swojej książce „Kiedy świat się zatrzymał. 63 dni w Watykanie z Piotrem Kraśko”.
Czytaj też: Cezary Żak jako papież? Internet oszalał. „Ojciec Święty Piotr Kozioł” podbija sieć!
Michał Figurski z dystansem o wyborze Leona XIV
Nieco inny ton przyjął Michał Figurski. Znany dziennikarz muzyczny postanowił spojrzeć na wydarzenia z typowym dla siebie dystansem i ironią. Wpis, który opublikował w mediach społecznościowych, był aluzją do politycznych zapędów Donalda Trumpa, który gratulował papieżowi i podkreślił, jak wielkim zaszczytem jest dla USA ten wybór.
„Miała być Kanada albo Grenlandia, a wyszło, iż Watykan” — napisał Figurski, nawiązując do pomysłów Trumpa dotyczących poszerzenia terytoriów USA. Ten ironiczny komentarz stanowił kontrast wobec pełnych powagi i duchowej refleksji wypowiedzi innych komentatorów.
Kim jest papież Leon XIV? Fakty z życia Roberta Prevosta
Nowy papież, Robert Prevost, urodził się w 1955 roku w Chicago. Wychowywał się w religijnej rodzinie – jego ojciec Louis był pedagogiem, a matka Mildred bibliotekarką. Od najmłodszych lat uczestniczył w życiu parafii jako ministrant i lektor. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie, a następnie ukończył studia doktoranckie z prawa kanonicznego w Rzymie.
Prevost przez lata pracował jako misjonarz w Peru, był też przełożonym generalnym Zakonu św. Augustyna. W 2015 roku został biskupem diecezji Chiclayo, a w 2023 mianowano go kardynałem i prefektem Dykasterii ds. Biskupów. W lutym 2025 objął funkcję kardynała biskupa diecezji Albano we Włoszech.
Zobacz też: Mówi o jedności, ale jego poglądy dzielą wiernych. Dlaczego Leon XIV budzi nadzieję i niepokój jednocześnie?
Papież z USA: co oznacza wybór Leona XIV dla Kościoła?
Robert Prevost przyjął imię Leon XIV, stając się 267. biskupem Rzymu i pierwszym papieżem pochodzącym z USA. Jego wybór może oznaczać dążenie do równowagi między progresywną linią Franciszka a konserwatywnymi oczekiwaniami części duchowieństwa. Nowy papież znany jest z dyskretnego stylu, bliskości wobec ubogich i migrantów oraz konsekwentnej pracy na rzecz dialogu i jedności.
W swoim pierwszym przemówieniu papież Leon XIV mówił o potrzebie pokoju i bycia razem, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko wśród wiernych, ale również wśród osób publicznych.
