W niedzielę 5 stycznia 2025 r. do kościoła w Gosprzydowej przybył dostojny orszak – w osobach pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego z małżonką, w towarzystwie cesarza Ottona III, siostry Świętosławy: matki króla Anglii, Norwegii i Dani Kanuta Wielkiego, a także wojów i znamienitych kronikarzy tamtych czasów: biskupa Tietmara z Merseburga i nieco młodszego od Niemca Gala Anonima – pierwszego polskiego kronikarza.
Zgromadzeni po Mszy Świętej parafianie z Gosprzydowej mogli zobaczyć dialogowaną inscenizację rozgrywającą się przede wszystkim między Gallem Anonimem, a niemieckim kronikarzem Thietmarem, którzy to nakreślili okoliczności koronacji króla Bolesława Chrobrego. Nie zabrakło i lokalnego akcentu, bowiem proboszcz gosprzydowskiej parafii – ks. Tadeusz Cetera wcielił się w rolę biskupa Hipolita, który nałożył koronę królewską na głowę Bolesława Chrobrego.
W 2025 roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia.
Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, iż młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo”.
Koronacja byłaby niemożliwa, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy.
—
foto: Małgorzata Krzeczek / IB
IB
VIDEO
Galeria zdjęć – Małgorzata Krzeczek
Galeria zdjęć – IB