W minioną sobotę, 7 grudnia 2024 roku, szokująca wiadomość obiegła polską prasę: Janusz Waluś, oskarżony o zabójstwo Chrisa Haniego, lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, przybył do Polski. Krzysztof Stanowski, znany dziennikarz, ogłosił, iż planuje przeprowadzić wywiad z kontrowersyjnym gościem. Jednakże, wobec oburzenia internautów, zdecydował się odwołać rozmowę.
Janusz Waluś, deportowany z Johannesburga do Polski na koszt ambasady polskiej, spędził prawie trzy dekady w więzieniu za zabójstwo Chrisa Haniego, który był jedną z najważniejszych postaci w historii RPA. Hani, jako lider Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, był przeciwnikiem apartheidu, systemu segregacji rasowej, obowiązującego w RPA jeszcze w latach 90. XX wieku.
W 2022 roku Janusz Waluś został warunkowo zwolniony, co wywołało protesty w Republice Południowej Afryki. Jego powrót do Polski wywołał również wiele emocji wśród polskiej opinii publicznej.
Według Krzysztofa Stanowskiego, Chris Hani był przeszkolony przez KGB i Stasi. Był także liderem zbrojnej organizacji Włócznia Narodu, odpowiedzialnym za śmierć wielu osób. Stanowski twierdzi, iż dla silnie konserwatywnej części białej społeczności RPA, Waluś jest bohaterem, który uratował ich kraj przed niebezpieczeństwem wiążącym się z dojściem komunistów do władzy.
Janusz Waluś przybył do Polski na lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie był witany przez osoby kojarzone z neonazistowską grupą Bad Company. Wśród nich znalazł się również europoseł Konfederacji, Grzegorz Braun.
Warto zauważyć, iż Waluś jest uważany przez wielu za bohatera, a jego powrót do Polski wywołał wiele kontrowersji. Według danych, w RPA, co czwarty.uczeń szkoły średniej uważa, iż Waluś powinien zostać bohaterem narodowym. (źródło: South African Institute of Race Relations)
Warto również przypomnieć, iż Krzysztof Stanowski, jako dziennikarz, jest znany z prowokacyjnych wypowiedzi i akcji. Czy jego decyzja o odwołaniu wywiadu z Januszem Walusiém była tylko pretekstem, aby wywołać jeszcze większą kontrowersję?
Wydarzenia związane z przybyciem Janusza Walusia do Polski są dowodem na to, iż historia i polityka przez cały czas są źródłem kontrowersji i emocji wśród Polaków. Czy Janusz Waluś jest bohaterem, czy zwyczajnym zbrodniarzem? To pytanie, które budzi wiele emocji i kontrowersji.
Źródła:
* Gazeta Wyborcza
* South African Institute of Race Relations
* Kanał Zero