Konferencja prasowa „Lee. Na własne oczy” z udziałem hollywoodzkiego autora zdjęć filmowych Pawła Edelmana. W kinach od 13 września

strefamusicart.pl 3 tygodni temu

W czwartkowe przedpołudnie w warszawskim Kinogramie odbył się pokaz prasowy filmu „Lee. Na własne oczy”. Po projekcji zaproszono dziennikarzy na konferencję prasową, którą swoją obecnością zaszczycił znakomity polski operator Paweł Edelman, autor zdjęć do filmu „Lee. Na własne oczy” oraz zaproszeni przez Monolith Films goście:

* Anita Czupryn, ceniona polska dziennikarka i publicystka, autorka i współautorka książek z dziedziny literatury faktu, korespondentka wojenna w Afganistanie. Jej relacja z ataku rebeliantów na bazę Ghazni znalazła się w podręczniku języka polskiego dla gimnazjum.

* Wojciech Grzędziński, jeden z najwybitniejszych polskich fotoreporterów. Jego zdjęcia publikował m.in. „Washington Post” czy „Der Spiegel”. Wojciech jest laureatem licznych nagród, m.in. World Press Foto czy Grand Press Photo. Dokumentował konflikty zbrojne m.in. w Iraku, Libanie, Afganistanie, Gruzji czy Ukrainie.

* Joanna Kinowska, historyczka sztuki, kuratorka, fotografka, edytorka fotoksiążek, autorka tekstów o fotografii. Joanna jest wykładowczynią historii fotografii w Warszawskiej Szkole Fotografi, a prywatnie fanka Lee Miller.

Spotkanie prowadził dziennikarz filmowy Artur Zaborski.

Paweł Edelman opowiadał o pracy na planie ze znakomitą aktorką Kate Winslet, która nie tylko zagrała główną rolę Lee Miller, ale także współprodukowała film oraz kompletowała obsadę. To dzięki niej w filmie zagrała m.in. Marion Cotillard.

Edelman wspominał też współpracę z reżyserką filmu Ellen Kuras, która, jak się okazuje, ma polskie korzenie od strony swojego ojca. Jej nazwisko przed laty brzmiało Kuraś. Ellen chciała choćby studiować w łódzkiej filmówce, jednak ze względu na ówczesną, trudną sytuację polityczną w Polsce (był to rok 1981, czas stanu wojennego), nie mogła tu przyjechać.

Co zaproszeni eksperci powiedzieli o filmie „Lee. Na własne oczy”?

„Ten film uderzył mnie w serce i przypomniał, iż na wojnie niektóre kobiety nie potrzebują tarczy – one same są bronią.

Bez zbędnych słów, bez kompromisów – Lee Miller fotografowała surową, brutalną prawdę tam, gdzie inni odwracali wzrok”, Anita Czupryn.

„Czekałam od 10 lat na film o tej znakomitej fotografce, a dostałam przejmującą opowieść o kobiecie, macierzyństwie, determinacji, misji i własnej twórczości.

Kate Winslet stała się na dwie godziny Lee Miller, i to choćby lepszą niż podsuwała wyobraźnia.

Wspaniały i zapadający w pamięć film, niesłychanie uniwersalny!”, Joanna Kinowska.

„Ten film jest bardzo prawdziwy, a zdjęcia Edelmana, które odtwarzają fotografie Lee absolutnie fenomenalne.

Film zrobił na mnie piorunujące wrażenie m.in. dlatego, iż pokazana jest w nim esencja pracy fotoreportera, który by zrobić jedno ważne zdjęcie przemierza setki kilometrów w budzie i niewygodach.

Patrzyłem na ekran i momentami widziałem sytuacje, w których sam uczestniczyłem”, Wojciech Grzędziński

O fabule filmu:

Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Reżyseria: Ellen Kuras („Ozark” – serial, „Paragraf 22” – serial)

Zdjęcia: Paweł Edelman („Pianista”, „Katyń”, „Autor widmo”, „Pan Tadeusz”, „Kamienie na szaniec”, „Rzeź”, „Wenus w futrze”, „Oficer i szpieg”)

Obsada: Kate Winslet („Lektor” – OSCAR, „Titanic”, „Avatar: Istota wody”, „Holiday”, „Niezgodna”, „Droga do szczęścia”, „Zakochany bez pamięci”, „Mare z Easttown” – serial); Alexander Skarsgard („Wiking”, „Tarzan: Legenda”, „Wielkie kłamstewka” – serial, „Niedobrani”, „Godzilla vs. Kong”);’ Marion Cotillard („Niczego nie żałuję – Edith Piaf” – OSCAR, „Makbet”, „Dwa dni, jedna noc”, „Sprzymierzeni”, „Assasin’s Creed”, „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”); Andy Samberg („Palm Springs”, „To tylko seks”, „Sąsiedzi”, „Do zaliczenia”)

Gatunek: dramat / biograficzny

Produkcja: USA 2023

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Idź do oryginalnego materiału