„1 września 1939 r. na pograniczu. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej” – to tytuł zorganizowanej w piątek w praszkowskim muzeum konferencji naukowej. Mówi dr Ksawery Jasiak z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatura w Opolu:
Konferencję zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu we współpracy z Muzeum w Praszce. Partnerem wydarzenia jest Placówka Straży Granicznej w Częstochowie. Moje wystąpienie będzie dotyczyło polskich formacji granicznych w Praszce w przededniu oraz chwili wybuchu II wojny światowej. Zaprezentowane będą również wystąpienia związane z losami dzieci polskich w Praszce w czasie niemieckiej okupacji i wojenne losy księdza Leona Poprawy. Dodatkowo w drugiej części konferencji będzie wykład „1 września 1939 – edukacja historyczna w terenie”.
Czasami musimy z tej szkoły wyjść, tak, żeby uczniom przybliżyć tę historię, ponieważ oni odnoszą wrażenie, iż skoro coś zostało utrwalone w tej przestrzeni publicznej to to musi być ważne i o ile czemuś zabytek jest poświęcony to na pewno to wydarzenie było znaczące, ważne. Mówiąc „w terenie” mam tutaj także na myśli wszelkiego rodzaju uroczystości i upamiętnienia jakie mają miejsce np. 1 września w Wieluniu.
-mówiła Angelika Tokarska, nauczycielka historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.
Posłuchaj więcej:
W prelekcjach wzięli udział uczniowie praszkowskiego liceum, oraz z praszkowskich podstawówek (SP nr 2 i SP nr 3).
Tematy prelekcji:
Ks. dr Paweł Kostrzewski– Wojenne losy księdza Leona Poprawy
Dr Zdzisław Włodarczyk – Dzieci polskie w Praszce czasu okupacji (1935-1945)
Mirosław Leśniewski – Niemiecki lotnisko wojskowe Neudorf (Polska Nowa Wieś) koło Opola – jego rola w ataku III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939r. Fakty, nieznane epizody, tajemnice.
Dr Ksawery Jasiak – Polskie formacje graniczne w Praszce w przededniu oraz chwili wybuchu II wojny światowej.
Angelika Tokarska – 1 września 1939 – edukacja historyczna w terenie.
W ramach wydarzenia przygotowano pokaz sprzętu Straży Granicznej przygotowany przez Placówkę Straży Granicznej w Częstochowie. Można było również zobaczyć prezentację stoiska edukacyjno-multimedialnego Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu (mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną). Na odwiedzających muzeum czekała również wystawa „Na bojowym szlaku. Losy żołnierzy pochodzących z Praszki i okolic podczas II wojny światowej”. Więcej o wystawie posłuchacie TUTAJ.
Fot. Magdalena Jaroch Radio ZW, Grzegorz Nowak Radio ZW