Kolejni artyści dołączają do Unsound Festivalu

nowamuzyka.pl 5 miesięcy temu

Usłyszymy elektroniczny noise w wykonaniu Yellow Swans, ale też jazzujący ambient Lauren Halo czy akustyczny folk Billa Callahana.

Tegoroczna edycja krakowskiego Unsound Festivalu odbędzie się w dniach 29 września – 6 października, a tematem przewodnim festiwalu jest NOISE. Nie zabraknie więc wykonawców eksperymentujących z autentycznym hałasem.

Legendarny noise’owy duet Yellow Swans z USA, który po długiej przerwie wrócił ostatnio do wspólnego grania, wystąpi na Unsoundzie z pierwszym od szesnastu lat koncertem w Europie – na tę chwilę jedynym na całym kontynencie. Do programu festiwalu dołącza też amerykański songwriter Bill Callahan. Ten jeden z najlepszych piosenkarzy i tekściarzy swojego pokolenia, specjalizujący się w akustycznym folku w stylu lo-fi, pojawi się z solowym programem.

Pochodzący z Manchesteru raper Rainy Miller premierowo wykona program zatytułowany „Joseph What Have You Done”, z kolei irański duet Saint Abdullah i brytyjski producent Eomac połączą siły z artystką wizualną Rebeccą Salvadori, by przedstawić „A Forbidden Distance”, projekt powstały w ramach platformy TIMES na zamówienie festiwali Unsound, Atonal, Semibreve i Sónar. Będzie to niekonwencjonalna synteza techno i industrialu z perskim folklorem.

Przed nami specjalny występ Laurel Halo, na którym usłyszymy materiał z jej płyty „Atlas”, lokującej się w formule intymnego ambientu, splecionego z jazzowych dźwięków. Artystce towarzyszyć będzie wiolonczelistka Leila Bordreuil. Z kolei koncert Raphaela Rogińskiego będzie opierać się na wznowionym przez wydawnictwo Unsound przełomowym albumie artysty „Plays Coltrane & Langston Hughes”, ze starymi i nowymi interpretacjami freejazzowych klasyków.

Brytyjska piosenkarka Bianca Scout zaserwuje publiczności eteryczną mieszankę muzyki kameralnej i dark popu, pochodzącą z jej gorąco przyjętej płyty „The Heart of the Anchoress”. Polski duet SSRI zagra na żywo kompozycje z opublikowanego w tym roku krążka, utrzymanego w klimacie przywołującym na myśl tzw. muzykę Czwartego Świata, zaś polska wokalistka Antonina Nowacka przedstawi swój nowy projekt „Sylphine Soporifera”, który właśnie ukazał się na płycie.

Program nocy klubowych będzie obejmować serię didżejskich setów back2back. Po raz pierwszy siły połączą Evian Christ i EvilGiane (założyciel zespołu Surf Gang, na koncie ma produkcje dla takich postaci jak Babyxsosa czy Kendrick Lamar), jak również CCL i Lee Gamble. Następna dwójka to polski producent 2K88 (świeżo po wydaniu nowego albumu „SHAME” w wydawnictwie Unsound) oraz marokańsko-belgijska didżejka ojoo, która w ubiegłym roku zagrała fantastyczny set na otwarcie festiwalu. Razem za deckami pojawią się także latynoska artystka Manuka Honey oraz wenezuelski producent Safety Trance (aka Cardopusher).

Didżejski set zaserwuje wschodząca gwiazda muzyki klubowej – producent RHR, który brazylijski funk łączy z dźwiękami rodem z innych gatunków, wprowadzając go na zupełnie inny poziom. Innowator footworku Heavee zaprezentuje materiał z nowego albumu „Unleash”, wydanego właśnie przez brytyjską wytwórnię Hyperdub, zaś podczas setu dogheadsurigeri (związanej z kolektywem Oramics) nie zabraknie na pewno materiału z jej debiutanckiego singla „Fluid Matter”. Polski rapowy duet mosa.tech zaserwuje swoją idealnie nadającą się na parkiety dekonstrukcję modnego trapu.

Czerpiąc z formatu zainicjowanego na ubiegłorocznym Unsoundzie, również w tym roku będziemy podczas festiwalu świadkami dadaistycznych „interwencji”. Będzie to hołd dla noise’u w najróżniejszych odsłonach i interpretacjach. Za jedną z nich (podczas klubowej nocy) będzie odpowiedzialny legendarny japoński artysta Keiji Haino. W tej sekcji pojawi się także Raven Chacon, pierwszy rdzenny Amerykanin, który otrzymał nagrodę Pulitzera, znany także z tworzenia kompozycji na… broń palną i ludzki krzyk z okna. Z kolei Białoruska artystka i aktywistka Jana Shostak poprowadzi na Unsoundzie swój długotrwały protest „Krzyk dla Białorusi”.

Pomost pomiędzy programem muzycznym a dyskursywnym zbuduje palestynka Bint Mbareh. Doświadczymy jej najnowszej pracy, w której przy pomocy dźwięków, muzyki i słów, opowiada o roli wspólnoty w doświadczeniu uchodźstwa oraz oddaje głos temu, co pozaludzkie. Artystka poprowadzi także eksperymentalny warsztat śpiewu chóralnego.

Pisarka i badaczka Günseli Yalcinkaya z magazynu „Dazed” pokieruje dwoma dyskusjami: o krzyku oraz o sztucznej inteligencji, kosmitach i rządowej dezinformacji. Z kolei John Doran z serwisu internetowego The Quietus przedstawi na żywo dokumentalny performans poświęcony heavy metalowi, noise’owi oraz modernizmowi. Wizualizacje i dźwięk przygotuje również artystka i twórczyni filmowa Sapphire Goss.

Na zdjęciu Bianca Scout – Fot. materiały prasowe

Idź do oryginalnego materiału