Joanna Kołaczkowska urodziła się 22 czerwca 1966 roku, a swoją karierę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 80., występując najpierw w kabarecie Drugi Garnitur (1988–1989), a następnie w kabarecie Potem, z którym była związana do 1999 roku. To właśnie z tą grupą występowała m.in. przed spektaklami Stanisława Tyma w stołecznym Teatrze Rampa.
Kabaret Potem był jedną z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych grup w historii polskiej sceny kabaretowej. Ich styl opierał się na absurdzie, ironii i wyrazistych postaciach scenicznych, a do stałego składu od około 1990 roku należeli: Władysław Sikora, Mirosław Gancarz, Leszek Jenek, Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys oraz pianista Adam Pernal, który nie tylko akompaniował, ale też okazjonalnie pojawiał się w rolach scenicznych.
Joanna Kołaczkowska i Adam Pernal – walka z nowotworem w kabarecie Potem
Pernal, znany pod pseudonimem "Smutny", był nieodłączną częścią brzmienia i charakteru Potem. Z wykształcenia pedagog muzyczny, z pasji – kompozytor i akompaniator. Jego spokojna obecność za pianinem kontrastowała z energią i humorem aktorów kabaretu. Na scenie dawał się poznać także jako postać dramatyczno-komiczna, m.in. w pamiętnej piosence "Nudzę się", w której jego występy często kończyły się efektownym łamaniem krzesła lub wywróceniem instrumentu.
Trzy lata po zakończeniu działalności kabaretu Potem w 1999 roku Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys założyli kabaret Hrabi. W składzie znaleźli się również Łukasz Pietsch i Krzysztof Szubzda, którego w 2003 roku zastąpił Tomasz Majer. Z kolei Adam Pernal współtworzył kabaret Adin z Władysławem Sikorą, a od 2003 roku pełnił funkcję dyrektora pałacu kultury w swoim rodzinnym Żaganiu.
Niestety, również jego życie przerwała ciężka choroba. Adam Pernal zmarł 15 czerwca 2013 roku, po długiej walce z nowotworem.
Choć przez długi czas nie mówił publicznie o swojej chorobie, środowisko kabaretowe okazało mu ogromne wsparcie. Zorganizowano serię charytatywnych występów pod hasłem "Chłopak z fortepianem", z których dochód przeznaczono na leczenie pianisty. W akcję zaangażowały się m.in. kabarety Hrabi, Limo, Ciach, Adin, Made in China, Słoiczek po Cukrze oraz Artur Andrus i Kacper Ruciński.
Dzień, w którym odszedł, zbiegł się z festiwalem w Opolu. Prowadzący kabareton Robert Górski zakończył wieczór słowami: "Smutny, graliśmy dla Ciebie. Dziękujemy, iż byłeś".
12 lat później nowotwór zakończył również życie Joanny Kołaczkowskiej. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, iż odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" – poinformował kabaret Hrabi w czwartek na Facebooku.
"Przyszło Jej zmierzyć się z najgorszym i najbardziej agresywnym przeciwnikiem. Walczyła dzielnie, z godnością, z nadzieją. My razem z Nią. Wyczerpaliśmy niestety wszystkie dostępne formy leczenia. Wierzyliśmy w cud. Cud nie nastąpił" – czytamy.