„Klub miłośniczek zbrodni” – kryminał kocykowy [RECENZJA KSIĄŻKI]

panodkultury.com.pl 6 miesięcy temu
Read Time:2 Minute, 24 Second

Wyobraźcie sobie tajne laboratorium, gdzie prowadzone są eksperymenty na literaturze. Naukowcy, niczym Profesor Atomus z „Atomówek” łączą książki, by stworzyć idealny kryminał. Do wirówki wrzucono powieści z Enolą Holmes, serial „Co ludzie powiedzą?” i twórczość Agathy Christie. Tak powstał „Klub miłośniczek zbrodni”.

Angielska prowincja, senne miasteczko Marlow, wiktoriańskie domy, piknikowa atmosfera, zapach popołudniowej herbaty z mlekiem… i trup! Ekscentryczna seniorka Judith Potts, kąpiąc się nago w Tamizie, słyszy strzał. Tak się składa, iż pasjonuje się łamigłówkami i ma detektywistyczną smykałkę niczym Sherlock Holmes. Wraz z żoną pastora i wyprowadzaczką psów zawiązuje więc Klub Miłośniczek Zbrodni, by rozwikłać zagadkę śmierci sąsiada Stefana Dunwoody’ego. Działając na granicy prawa i wychylając kolejne szklaneczki złocistego trunku, mierzy się coraz bardziej zawiłą intrygą.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

„Klub miłośniczek zbrodni” – cosy crime dla fanów Agathy Christie

Jeśli kryminał to obowiązkowo musi zawierać opisy makabrycznych morderstw, określanie rozwoju larw na zwłokach, wyczerpujące relacje ze stołów prosektoryjnych, a morderca ukrywa coś nietypowego w ciałach ofiar. Sztampa obowiązkowa. jeżeli ktoś ma już tego dość, odetchnie czytając „Klub miłośniczek zbrodni”. To powieść z gatunku cosy crime (tzw. „kryminał kocykowy”). Robert Thorogood napisał kryminał lekki, z humorem i bez makabry. jeżeli kryminały Chrisa Cartera o detektywie Robercie Hunterze są jazdą nocą nad górską przepaścią, „Klub miłośniczek zbrodni” to jazda leśną, asfaltową drogą w słoneczny dzień. Intryguje nas co jest za zakrętem, ale wiemy, iż nic złego tam na nas nie czyha i wrócimy bezpiecznie do domu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Literatura faktu – dobre książki, mocne reportaże i historie bez cenzury TOP 13

Robert Thorogood – Klub Miłośniczek Zbrodni

Thorogoodowi można zaufać w ciemno. Na opowiadaniu historii kryminalnych zjadł zęby. Angielski pisarz i scenarzysta stworzył m.in. serię „Death in Paradise” dla BBC. W 2014 roku podpisał kontrakt z MIRA/Harlequin i wydał serię powieści „Death in Paradise”: „A Meditation on Murder”, „The Killing of Polly Carter”, „Death Knocks Twice” i „Murder in the Caribbean”. Przyłożył też rękę do serialu „Trackers”.

Jeśli detektywistyczne trio Judith-Suzie-Becks skradnie wasze serca, warto sięgnąć po kolejny tom serii The Marlow Murder Club Mysteries – „Death comes to Marlow”. Powieść w 2022 roku została nominowana w USA do Nagrody im. Edgara Allana Poego (Edgar Allan Poe award) w kategorii Best Cosy Crime novel. W styczniu 2024 roku ukazał się 3. cyklu „The Queen of Poisons”, od razu wskakując do pierwszej dziesiątki bestsellerów The Sunday Times (The Sunday Times Bestsellers List).

Co więcej, telewizja PBS zapowiedziała już ekranizację „Klubu Miłośniczek Zbrodni”, w której w Judith Potts wcieli się Samantha Bond, znana m.in. z „Downton Abbey”. Będą towarzyszyły jej Jo Martin („Doctor Who”, „Back to Life”) jako Suzie Harris, Cara Horgan („The Sandman”, „Traitors”) jako Becks Starling oraz Natalie Dew („Sandylands”, „The Capture”) jako Tanika Malik.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów
http://panodkultury.com.pl
Idź do oryginalnego materiału