Klik i rozbierasz kobietę, czyli dokąd zmierzasz AI?

blaber.pl 3 tygodni temu

Wieści dotyczące rozwoju AI i narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję nie przestają mnie ciekawić, zadziwiać, intrygować i – nie inaczej – przerażać. Szczególnie zmroziło mnie ostatnio, kiedy przeczytałam o aplikacji, przy pomocy której każdy, przy pomocy kilku kliknięć może rozebrać dowolną kobietę z dowolnego zdjęcia.

Wystarczy apka na telefon

Wystarczy, iż ktoś ma zdjęcie. Kogokolwiek – koleżanki z pracy, ze szkoły, szefowej czy kobiety, która zalazła mu za skórę. Tylko kilka kliknięć dzieli go od tego, by otrzymać to samo zdjęcie, z tą samą kobietą, ale całkowicie nagą.

Reklamy tej aplikacji krążą od jakiegoś czasu w sieci, a mi w głowie aż huczy od tego, jak fatalne skutki może nieść za sobą powszechna dostępność takich narzędzi. Bo oczywiście zdaję sobie sprawę, iż w internecie można znaleźć mnóstwo wytworów polegających na sklejeniu nagiego ciała z głową innej osoby. Ale nie każdy potrafi to zrobić i nie każdy umie to zrobić tak, by wszystko wyglądało realistycznie. A aplikacja umie.

Gigantyczne pole do nadużyć

O tym, jak niebezpieczne może być takie narzędzie, opowiada również Julia Oleś, czyli

.

No bo wyobraź sobie taką aplikację w rękach nastolatków chcących zrobić na złość koleżankom z klasy. Wyobraź sobie, iż Twój przełożony nagle z anonimowego konta zaczyna dostawać Twoje nagie fotki. Albo zdjęcia te wysyłane są do Twojego męża. Albo do Ciebie z pogróżkami, iż jeżeli nie zrobisz tego i tego, Twoje nagie fotki zobaczą wszyscy Twoi znajomi w mediach społecznościowych. Przykłady można mnożyć i mnożyć, a każdy scenariusz jest coraz bardziej przerażający i – o zgrozo – realny.

Zdjęcia generowane przez aplikację są upiornie realistyczne. Czy jesteśmy w stanie powstrzymać tę falę? Raczej nie. Może zapytasz – to po co o tym piszecie? Po co podsuwać zwyrolom rozwiązania pod nos? Cóż – oni znajdą to narzędzie znacznie szybciej niż ich ofiary. A to właśnie niewiedza jest największym wrogiem. Im więcej osób dowie się, iż takie narzędzie istnieje, tym więcej osób zorientuje się, iż dane zdjęcie to fejk i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Idź do oryginalnego materiału