Klasyka na scenie Teatru Mickiewicza – premiera Mewy Antoniego Czechowa już w najbliższą sobotę

czestochowskie24.pl 1 miesiąc temu

Na kolejną premierę w obecnym sezonie artystycznym zaprasza Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W najbliższą sobotę, 22 marca na dużej scenie zaprezentowana zostanie „Mewa” Antoniego Czechowa w reżyserii Cezarego Ibera.

Po raz kolejny Teatr Mickiewicza sięga po klasykę, chociaż klasykę nieoczywistą, bo czechowowska „Mewa” premierowo wystawiona w 1896 r. w Petersburgu okazała się fiaskiem, a spektakl zagrano tylko kilka razy. – Na szczęście udało się go później odczarować – mówiła p.o. dyrektora częstochowskiego teatru Magdalena Woch:
– Antoni Czechow na scenach teatralnych zawsze wywołuje duże emocje. Sięgamy po Czechowa, sięgamy po dosyć nieoczywisty tytuł tego autora, bo to “Mewa”, jego pierwszy komediodramat w czterech aktach. Chociaż więcej tam tak naprawdę tragizmu i dramatu, niż komedii. Niemniej jednak będzie to sztuka niezwykle gęsta od emocji, niezwykle pełna różnego rodzaju zawirowań międzyludzkich, dramatów międzyludzkich, mocnych tragedii wynikających z ludzkiego niespełnienia, z poszukiwania miłości, z poszukiwania samego siebie tak naprawdę. To jest tekst wyjątkowo aktualny, który tak samo aktualny był te 100 lat temu, jak aktualny jest dziś, bo my jako ludzie tak naprawdę gdzieś nie zmieniamy się w tych naszych pragnieniach, niespełnieniach i poszukiwaniu siebie, poszukiwaniu miłości w swoim życiu. Także bardzo serdecznie Państwa na tę sztukę zapraszam. Na pewno pokazana będzie ona w sposób nieoczywisty, bo pokazana będzie w dość mocno uwspółcześnionej scenografii, ale też z mocno uwspółcześnionym tekstem, który z jednej strony zakłada pewne zmiany, ale z drugiej strony też oddaje to piękno języka czechowowskiego i ten klimat płynący w sztukach Czechowa.

W spektaklu zaprezentuje się duża część częstochowskiego zespołu aktorskiego. Na scenie będziemy mogli zobaczyć Aleksandrę Skraba, Małgorzatę Marciniak, Martę Honzatko, Teresę Dzielską, Marka Ślosarskiego, Karola Czajkowskiego, Macieja Półtoraka, Mariusza Urbańca, Michała Kulę i Roberta Rutkowskiego:
– Wspaniały zespół aktorski Teatru im. Adama Mickiewicza, dziesięciu aktorów na scenie. No to nie lada też okazja, żeby móc sobie ich wszystkich we wspaniałych, bardzo uniwersalnych kreacjach aktorskich, bardzo mocnych kreacjach aktorskich zobaczyć. Bo tak naprawdę każda z postaci, którą zobaczymy na scenie będzie w bardzo ostry sposób zarysowana. Każda ma swoją historię, każda ma swój tragizm, każda ma swoją komediowość. Także cudowne wyzwanie aktorskie dla koleżanek i kolegów z zespołu aktorskiego. Wspaniałe kreacje aktorskie. Także myślę, iż warto zobaczyć na scenie zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i tych młodszych aktorów częstochowskiego zespołu, bo i Karol Czajkowski i Ola Skraba w bardzo trudnych, bardzo wymagających kreacjach artystycznych, także bardzo serdecznie na ten spektakl. Zapraszam.

Za opracowanie tekstu i reżyserię spektaklu odpowiada Cezary Iber. Jak powiedział, choć spektakl doczekał się już wielu realizacji i ciekawych wystawień jest on przez cały czas pełen możliwości interpretacyjnych, co daje realizującym go osobom pole do ciekawych propozycji:
– Jakby nie patrzeć, jest to na pewno klasyka. Klasyka tworzy to, iż jest to dzieło nieśmiertelne w pewien sposób i równie dobrze może się odnaleźć na każdej szerokości, długości geograficznej o każdej czasie. I my również mierzymy się z klasyką, ale nie w klasyczny sposób, gdyż próbujemy ją uwspółcześnić i zrobić z tego tekst, spektakl, który będzie nie tylko zrozumiały, ale też będzie dotykał nas tu i teraz, który będzie opowiadał o naszych problemach, z którymi będziemy mogli się połączyć. Mam nadzieję, iż “Mewa” będzie oczywiście interesująca i porywająca, ale jest to też spektakl, gdzie postawiłem na aktorstwo, na relacje i na emocje, więc zobaczycie Państwo dość minimalistyczną scenografię, która zarazem jednocześnie paradoksalnie jest bardzo monumentalna, zrobiona przez Michalinę Pawlak, ale też Czechow napisał “Mewę” jako komedię, no i to jest przedziwna komedia z bardzo dramatycznym zakończeniem i ja próbowałem tę komedię wyciągnąć z tego, więc mam też nadzieję, iż uda nam się parę raz uśmiechnąć, a może choćby zaśmiać, a zarazem przeżywać dość głębokie i interesujące tragedie postaci.

Jak możemy przeczytać na stronach Teatru im. Adama Mickiewicza „Mewa” to spektakl „O braku miłości i misternej siatce wzajemnych relacji. O teatrze, aktorstwie. O sztuce, ale też tej życia. O niespełnionych marzeniach, ambicjach, konieczności wyboru, nieuchronnym przemijaniu. O niespokojnej duszy. O brutalności codzienności i poszukiwaniu tego, co piękne. O nas samych”. Przypomnijmy, premiera na dużej scenie częstochowskiego teatru w sobotę, 22 marca o godz. 19.00.

Idź do oryginalnego materiału