Kieran Culkin otrzymał Oscara za „Prawdziwy ból” a Jesse Eisenberg polskie obywatelstwo

agencja-informacyjna.com 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Jesse Eisenberg Kieran Culkin Prawdziwy ból


Agencja Informacyjna: „Prawdziwy ból” to nowy, niezależny film Jessego Eisenberga o odkrywaniu żydowskich korzeni w Polsce. Kieran Culkin, młodszy brat Macaulaya Culkina, znanego z filmu „Kevin sam w domu”, właśnie został nagrodzony Oscarem za rolę w tym filmie.

Spis treści

Prawdziwy ból
Jesse Eisenberg
Kieran Culkin
Oscar za najlepszą postać drugoplanową
Najlepsze przemówienie na Oscarach roku 2025?

Prawdziwy ból

Nowy film „Prawdziwy ból” opowiada historię dwóch kuzynów, Benjamina „Benjiego” Kaplana (Kieran Culkin) i Davida (Jesse Eisenberg), którzy podróżują do Polski, aby zgłębić swoje żydowskie korzenie. Sentymentalna podróż nie jest łatwa; bohaterowie muszą się zmierzyć z trudną historią Polski, polskich Żydów oraz własnymi wewnętrznymi konfliktami. Na przestrzeni ostatnich lat byłby to najbardziej znany film dziejący się w Polsce i przedstawiający kraj w dobrym świetle.

Film spotkał się z uznaniem krytyków i publiczności. Przy małym budżecie wynoszącym około 3 miliony dolarów, „Prawdziwy ból” według danych z Filmweb zarobił ponad 23 miliony dolarów na świecie, z czego 8 344 978 dolarów w USA, a 15 155 673 dolarów poza USA.

Jesse Eisenberg

Jesse Eisenberg jest początkującym reżyserem, znany jest przede wszystkim jako aktor. Jego najbardziej znaną rolą był Mark Zuckerberg w „The Social Network”, filmie Davida Finchera o historii początków platformy Facebook.

W marcu 2025 roku Eisenberg otrzymał polskie obywatelstwo z rąk prezydenta Andrzeja Dudy podczas ceremonii w Nowym Jorku. Aktor, mający polsko-żydowskie pochodzenie, podkreślał swoje pozytywne przeżycia podczas kręcenia filmu w Polsce oraz znaczenie odkrywania swoich korzeni. Aktor jest pod wrażeniem polskich walki o zachowanie pamięci o polskich Żydach.

Pomysł na „Prawdziwy ból”​ powstał przez prawdziwą podróż do Polski Eisenberga i jego żony. Film do pewnego stopnia jest odtworzeniem ich podróży i wspólnych przeżyć. Głównym celem podróży, podobnie jak głównym celem bohaterów w filmie, było znalezienie w Krasnymstawie domu rodzinnego niedawno zmarłej babci Eiseneberga. To właśnie jej śmierć zmotywowała reżysera, by dowiedzieć się czegoś więcej o kraju jej pochodzenia i historii swojej rodziny.

Kieran Culkin

Kieran Culkin, młodszy brat Macaulaya Culkina, znanego z filmu „Kevin sam w domu”, wciela się w postać Benjamina „Benjiego” Kaplana. Kieran podobnie jak jego brat zaczął karierę aktorską już w dzieciństwie, pojawia się choćby w samym „Kevin sam w domu”. w tej chwili aktor, nie wliczając nowego hitu „Prawdziwy ból”, najbardziej znany jest z telewizyjnego serialu „Sukcesja”.

Postać Benjamina jest niezwykle skomplikowana i chaotyczna. Benjamin, w ciężkiej depresji po śmierci ukochanej babci, jest duszą towarzystwa, centrum życia wśród ludzi, ale będąc w odosobnieniu walczy z własnymi demonami. Dużą trudność sprawia mu zwiedzanie pozostałości po mniejszości żydowskiej Lublina, a także sam kontakt z bratem Davidem, jedyną bliską mu osobą.

Pomimo trudnej roli Kieran Culkin w filmie nie wydaje się mieć z nią żadnych problemów. Eisenberg, samemu będąc zawodowo aktorem od dekad, był pod wrażeniem improwizacji aktora i niesamowitej sprawności w zapamiętywaniu roli. Podobno aktorowi wystarczało tylko raz przeczytać kwestię, by móc ją zagrać.

Oscar za najlepszą postać drugoplanową

Za tą niesamowitą grę aktorską Kieran Culkin został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Kieran był największym przebojem filmu, a także samych Oscarów. Podczas ceremonii w swoim przemówieniu Kieran przytoczył rozmowę ze swoją żoną jaką odbył rok wcześniej. Jazz Charton, miała obiecać aktorowi, iż jak wygra nagrodę Emmy będzie z nim miała trzecie dziecko. Gdy Kieran wygrał nagrodę powiedział jednak „tak naprawdę to chcę mieć czwórkę (dzieci)”. Zawarli jednak umowę, iż czwarte dziecko będzie dopiero po nagrodzie Oscara.

Najlepsze przemówienie na Oscarach roku 2025?

Oto przetłumaczony fragment przemówienia Culkina, uznany przez wielu komentatorów za najlepsze przemówienie tego roku:

„Rok temu byłem na takiej scenie i bardzo głupio, publicznie powiedziałem, iż chcę od niej (Jazz Charton) trzeciego dziecka, ponieważ powiedziała, iż ​​jeśli wygram nagrodę, to będę je miał, da mi dziecko. Okazuje się, iż powiedziała tak, ponieważ nie sądziła, iż ​​wygram. (…) Ale tak czy inaczej, po wydarzeniu, idziemy przez parking, ona trzyma (statuetkę) Emmy, próbujemy znaleźć nasz samochód. Emily, byłaś tam, więc jesteś świadkiem. A ona mówi 'O Boże, powiedziałam tak, chyba jestem ci winna trzecie dziecko’. I odwróciłem się do niej i powiedziałem, tak naprawdę to chcę czwórkę (dzieci).

A ona odwróciła się do mnie, przysięgam na Boga, to się wydarzyło, to było nieco ponad rok temu, powiedziała 'Dam ci czwórkę, kiedy wygrasz Oscara’. Wyciągnąłem rękę, ona ją uścisnęła, a ja nie wspomniałem o tym ani razu aż do teraz. Pamiętasz o tym, kochanie? Pamiętasz? Chcę ci tylko powiedzieć, Jazz, miłości mojego życia, tak małej wiary. Bez presji. Kocham cię. Bardzo mi przykro, iż znowu to zrobiłem. I zabierzmy się za te dzieciaki. Co ty na to?”

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI Kultura /AXY/ 14.03.2025 fot. Marek Borawski KPRP

Idź do oryginalnego materiału