Karolina Rozwód nie wróci do PISF-u. Oświadczenie ministerstwa

filmweb.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: plakat


Wczoraj polską branżą filmową wstrząsnęły informacje o okolicznościach, w jakich Karolina Rozwód rozstała się z PISF-em. Przeczytaj: Afera w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Była dyrektorka wycofuje swoją rezygnację i twierdzi, iż jej grożono. Teraz do sprawy odnosi się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Nie ma odwołania od tej decyzji". Ministerstwo Kultury odnosi się do chęci powrotu Karoliny Rozwód do PISF-u


Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało opublikowane oświadczenie w sprawie ujawnionych przez "Rzeczpospolitą" kulisów rezygnacji Karoliny Rozwód ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Możecie je przeczytać poniżej:


Konfrontacyjny charakter wypowiedzi Pani Karoliny Rozwód nie może odwracać uwagi od działań na szkodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), które zostały wykryte. Instytut złożył zawiadomienie w przedmiocie usiłowania oraz popełnienia przestępstwa z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 12. Uzupełnia on jedno z doniesień, które złożył PISF, w którego toku prowadzone jest śledztwo.

Nie ma zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację praktyk, które były przedmiotem zawiadomień złożonych do Prokuratury i CBA na działalność Radosława Śmigulskiego. Podejmowane przez ministerstwo działania w tym przedmiocie są elementem strategii procesowej. Organem adekwatnym do udzielania informacji w tej sprawie jest Prokuratura.

Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję Dyrektora PISF w dniu 30.10.2024 r. Nie ma odwołania od tej decyzji.


Kim jest Karolina Rozwód?


O tym, iż Karolina Rozwód zwyciężyła w konkursie o stanowisko dyrektora PISF, w którym brało udział 13 kandydatów, poinformowano w połowie czerwca. Rozwód objęła stanowisko z początkiem lipca.


Karolina Rozwód jest doświadczoną menadżerką kultury. Była zaangażowana m.in. w tworzenie Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego, powstanie Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz projekt Lublin–Lwów Miasta Filmowe. Od 2012 roku zorganizowała blisko 3000 wydarzeń kulturalnych, była producentką kilkunastu spektakli i koncertów, a także wielu wydawnictw płytowych i książkowych.

Od 2019 roku organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej "Sleboda/Danutka" współpracując z Michałem Merczyńskim.W latach 2011-2023 pełniła funkcję dyrektora Teatru Starego w Lublinie, gdzie prowadziła jedno z najstarszych w Polsce kin studyjnych "Kino Staromiejskie". Wprowadziła do instytucji program filmowy i zorganizowała ponad 100 spotkań z ludźmi kina. W latach 2005–2006 zajmowała się promocją polskiego kina za granicą, koprodukcjami międzynarodowymi, międzynarodowymi kontaktami instytucjonalnymi oraz edukacją filmową w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.
Idź do oryginalnego materiału