"Kamienie na szaniec" - opracowanie z opisem postaci i szczegółowym skrótem fabuły

gazeta.pl 2 dni temu
O czym jest książka "Kamienie na szaniec"? Streszczenie i charakterystyka bohaterów to zagadnienia, które warto przypomnieć sobie przed egzaminem, ponieważ jest to lektura obowiązkowa. Poniżej szczegółowe opracowanie dzieła Aleksandra Kamińskiego."Kamienie na szaniec" to przykład literatury faktu. W dużej mierze utwór powstał na podstawie zapisków Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", który był jednym z uczestników walk, ale autor znał wiele szczegółów także z własnego doświadczenia. Tytuł został zaczerpnięty z wiersza Juliusza Słowackiego pt. "Testament mój".
REKLAMA


Zobacz wideo


Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"


"Kamienie na szaniec" - streszczenie szczegółowe historii opisanej w książceCzerwiec 1939 - sierpień 1943 - to czas, kiedy rozgrywa się akcja książki "Kamienie na szaniec". Streszczenie szczegółowe poniżej:Miejscem akcji wydarzeń opisanych w książce w większości jest okupowana Warszawa, a główni bohaterowie to:Jan Bytnar "Rudy"Maciej Aleksy Dawidowski "Alek"Tadeusz Zawadzki "Zośka"Są to przedstawiciele Pokolenia Kolumbów, urodzonych w latach 20 XX w. Właśnie ukończyli elitarne gimnazjum im. S. Batorego w Warszawie. Wstępują do harcerstwa, gdzie poznają swojego drużynowego "Zeusa" (Leszek Domański). Gdy we wrześniu wybucha wojna, od samego początku chcą angażować się w walkę z okupantem, wstępując do podziemnej organizacji "Wawer". Uczestniczą w akcjach Małego Sabotażu, które mają na celu ośmieszenie wroga i podtrzymywanie w Polakach nadziei na zwycięstwo. Do działań tych należą m.in. rozprowadzanie prasy konspiracyjnej, zrywanie niemieckich flag i wieszanie biało-czerwonych, umieszczanie patriotycznych napisów na murach.Po klęsce okupanta pod Stalingradem, bohaterowie zostają wcieleni do Grup Szturmowych, które stanowiły część Szarych Szeregów - konspiracyjnej organizacji Związku Harcerstwa Polskiego. Tam zajmują się m.in. wysadzaniem pociągów ze sprzętem wojskowym dla okupanta.


Niemcy docierają do "Rudego" i aresztują go. Mimo poddania brutalnym torturom, chłopak nie wydaje nikogo ze swojej organizacji. Przyjaciele Bytnara planują go odbić podczas przewożenia więźniów na Pawiak. Podczas akcji uwalniają nie tylko "Rudego", ale także inne osoby. "Alek" zostaje ciężko ranny, a "Rudy" jest w bardzo złej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Przyjaciele umierają tego samego dnia. Strata przyjaciół sprawia, iż "Zośka" wyjeżdża na wieś i tam zaczyna spisywać wspomnienia.Po powrocie do Warszawy otrzymuje kolejne zadania, m.in. odbicia więźniów przewożonych pociągiem do Oświęcimia. W wyniku akcji pod Czarnocinem ginie wiele ważnych dla "Zośki" osób, co jest dla niego kolejnym ciosem. Przypadkowo zostaje aresztowany, ale udaje mu się zbiec. Kierownictwo walki konspiracyjnej decyduje o likwidacji kilkunastu posterunków żandarmerii niemieckiej. "Zośka" ma dowodzić akcją we wsi Sieczychy. Akcja kończy się powodzeniem, ale "Zośka" ginie jako jedyny z konspiratorów. "Kamienie na szaniec" - streszczenie krótkie w punktachDla lepszego utrwalenia informacji jeszcze raz przedstawiamy przebieg wydarzeń opisanych w książce "Kamienie na szaniec". Oto streszczenie krótkie w punktach:Poznanie głównych bohaterówWybuch wojnyDziałalność sabotażowa i dywersyjnaAresztowanie "Rudego"Akcja pod ArsenałemŚmierć "Rudego" i "Alka"Akcja pod CelestynowemAkcja pod CzarnocinemAresztowanie "Zośki" i ucieczkaAkcja we wsi SieczychyŚmierć "Zośki"Zobacz też: "Odyseja" - streszczenie, bohaterowie, akcja i plan wydarzeń. Wszystko, co ważne w jednym miejscu


"Kamienie na szaniec" - bohaterowie. Co można powiedzieć o ich postawie?Co można powiedzieć o postaciach opisanych w książce Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec"? Bohaterowie to osoby, które poświęcają swoje życie walce z okupantem. Mimo rzeczywistości, jaka ich otacza, starają się żyć normalnie. Uczestniczą w walkach, ale jednocześnie wierzą, iż ich los się odmieni i kształcą się na tajnych kompletach, aby wykorzystać zdobytą wiedzę w późniejszym czasie.Bohaterowie "Kamieni na szaniec" angażują się w służbę ojczyzny, a za wierność wyznawanym ideałom płacą najwyższą cenę. Wiedzą, iż aby osiągnąć cel, muszą wzajemnie się wspierać i współdziałać, dlatego braterstwo to jedna z najważniejszych dla nich wartości. Czują się za siebie odpowiedzialni, a w imię przyjaźni są w stanie poświęcić choćby własne życie, czego przykładem jest akcja odbicia "Rudego" z rąk okupantów. Młodzieńcy zostali ukazani jako wielcy patrioci, którzy mimo młodego wieku, są gotowi chwycić za broń i stanąć w obronie wolności ojczyzny. Przystępujesz w tym roku do egzaminu ósmoklasisty? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału