Agencja Informacyjna: Od ponad ćwierć wieku, Juliusz Erazm pisze okolicznościowe wiersze wielkanocne. Są one ilustrowane i publikowane jako kartki świąteczne z życzeniami. Teraz w Wieży Poezji odbędzie się publiczna prezentacja tych utworów. Spotkanie poprowadzi znany i ceniony dziennikarz Jerzy Mosoń.
Spis treści
Gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie wiersze wielkanocne – kartki świąteczne?
W niedzielę palmową, która niestety jest też niedzielą handlową, w przeddzień Wielkiego Tygodnia, Galeria Wieża zaprasza do Wieży Poezji, na spotkanie z Juliuszem Erazmem Bolkiem – laureatem Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (akronim od angielskich słów United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury). Podczas wydarzenia Juliusz Erazm Bolek przedstawi, napisane przez siebie wiersze z okazji Wielkiej Nocy oraz okolicznościowe karki pocztowe, związane z tym wydarzeniem. Rozmowę z Poetą przeprowadzi Jerzy Moson – dziennikarz, scenarzysta i autor książki o sztuce „Camino ad infinitum. Maria Maria Wollenberg-Kluza – życie i twórczość”.
Spotkanie odbędzie się, w ramach projektu „Wieża Poezji”, w niedzielę, 13 kwietnia 2025 roku o godz. 12.30 odbędzie się spotkania autorskie „Wiersze wielkanocne – kartki świąteczne” z Juliuszem Erazmem Bolkiem w Galerii Wieża Ul. Komisji Edukacji Narodowej 101 (stacja metra Stokłosy, wejście do Galerii Wieża znajduje się na lewo od głównego wejścia do kościoła). Podczas wydarzenia będzie można także zapoznać się z plakatami poetyckimi Juliusza Erazma Bolka, przedstawionymi na wystawie Wieża Poezji. Kuratorem ekspozycji jest Maria Wollenberg-Kluza.
Czy Juliusz Erazm Bolek tworzy okolicznościowe kartki świąteczne?
Okolicznościowe kartki świąteczne Juliusz Erazm Bolek tworzy od ponad ćwierćwiecza. W przeszłości przy tworzeniu strony graficznej z poetów współpracowali artyści: Piotr Wiśniewski (zmarł tragicznie) Anna Dworak, a ostatnio Jola Grabowska. Co roku Juliusz Erazm Bolek tworzy okolicznościowe wiersze. Teraz coraz częściej kartki świąteczne są zrealizowane w stylistyce poezji konkretnej. Biorąc pod uwagę, iż trwa to ponad 30 lat jest to już imponujący przejaw wytrwałości i konsekwencji. Kartki świąteczne Juliusza Erazma Bolka powstają w niewielkich nakładach (około 200 egzemplarzy) i są rozsyłane do znajomych i przyjaciół poety.
Czy Zbigniew W. Kowalewski podjął się realizacji teledysku wielkanocnego?
W 2010 roku polski filmowiec Zbigniew W. Kowalewski inspirowany wielkanocnym wierszem Juliusza Erazma Bolka stworzy świąteczny teledysk. Oto on:
Kim jest Juliusz Erazm Bolek?
Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz, laureat wielu wyróżnień m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO, za książkę „Abracadabra”. Jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”, publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”.
Czy Juliusz Erazm Bolek pobił Rekord Guinnessa?
Książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy, a autorom otrzymał nagrodę „Optymista Roku 2023”. Jego tom wierszy „Skróty szaleństwa”, w formie koncertowego słuchowiska, z udziałem heavy-metalowego zespołu Scream Marker, w którym poezję poety czytali Aleksandra Mikołajczyk i Wojciech Żołądkowicz, został wydany na płycie CD.
Czy Juliusz Erazm Bolek jest badaczem granic formy?
Juliusz Erazm Bolek bada granice formy, m. in. tworzy plakaty poetyckie. Prace były przedstawiane na wielu wystawach indywidualnych. Znajdują się także w albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Juliusz Erazm Bolek zajmuje się także poezją konkretną. Była ona prezentowana na kilkunastu wystawach w Polsce, na Litwie i w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Prace poezji konkretnej zostały opublikowane w albumach „Litery i symbole” i „Concrete words”.
W 2023 roku, Agencja Artystyczna Impressarium, przygotowała specjalną instalację, prezentującą poezję konkretną, stworzoną przez Juliusza Erazma Bolka. Ekspozycja spotkała się z zainteresowaniem odwiedzających. Poezja Juliusza Erazma Bolka została przetłumaczona na ponad 30 języków. O poecie powstały dwa filmy dokumentalne.
Kim jest Jerzy Mosoń?
Jerzy Mosoń – dziennikarz, scenarzysta i autor książki. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości był redaktorem naczelnym magazynu lifestylowego „Gentleman” (2010-2016) i zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Polish Market” (2019-2020) – anglojęzycznego magazynu promującego polski biznes za granicą. Współpracował też z portalem Onet.pl i miesięcznikiem ekonomicznym „Forbes”, w dziennikiem „Rzeczpospolita” i magazynem „Radca Prawny”. Kierował działami „Biznes Raport” i „Prawo i Biznes” tygodnika „Gazety Finansowej”. Był także członkiem zespołu Strefy Biznesu – serwisu tematycznego Polska Press Group.
Jerzy Mosoń to twórca/współtwórca i moderator debat gospodarczych m.in. z The Chartered Institute of Management Accountants Był organizatorem debat biznesowych i prawnych m.in. Czwartków Legislacyjnych oraz Law 2 Business, Time For Law, jak również „Debat radcowskich – Law How”, organizowanych w Krajowej Izbie Radców Prawnych, wespół z czołowymi dziennikami. Prowadził panele w konferencjach: Future of Law, Międzynarodowe Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej (Sejm) EuroPower – „Jak sfinansować transformację energetyczną”, Przemysł ciężki w Gospodarce 4.0” , Forum Inteligentnego Rozwoju – Eksporterzy zarabiają więcej – jak osiągnąć globalny sukces?”
Jerzy Mosoń był członkiem i uczestnikiem konferencji biznesowych takich jak European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. W latach 2016-2023 kierował Zespołem ds. Geopolityki i Polityki Zagranicznej think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia (FIBRE).
Jakie rzeczy napisał Jerzy Mosoń?
Jerzy Mosoń napisał scenariusz pilota do serialu telewizyjnego „Powołany”. Jest także i autorem książki o sztuce „Camino ad infinitum. Maria Maria Wollenberg-Kluza – życie i twórczość”.
Dziękujemy, iż przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji w działek Kultura, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
AI Kultura /dec/ 12.04.2024.