Jan Englert odchodzi z Teatru Narodowego po rodzinnym skandalu. Jest oświadczenie

party.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: JACEK DOMINSKI/REPORTER


Po 22 latach pracy jako dyrektor artystyczny Jan Englert żegna się z Teatrem Narodowym. Na zakończenie swojej długiej kariery postanowił wystawić legendarny dramat „Hamlet” Williama Szekspira. Sprawa jednak wywołała burzę w środowisku artystycznym, która przeniosła się już do mediów. Poszło o obsadę sztuki, w której pojawiają się żona i córka Englerta. W związku z tym aktor został oskarżony o nepotyzm. Teatr Narodowy opublikował oświadczenie za pośrednictwem mediów społecznościowych, w których stanął w obronie żegnającego się ze swoją funkcją dyrektora i przypomniał o jego dorobku. Wszystko jednak wskazuje na to, iż Englert nie uniknie już odejścia w cieniu skandalu.

Jan Englert nie będzie dłużej dyrektorem Teatru Narodowego. Jego decyzja wywołała oburzenie

Ostra krytyka spadła na Jana Englerta po felietonie Małgorzaty Maciejewskiej, która w tekście „Zmiana warty” zarzuciła obecnemu dyrektorowi Teatru Narodowego nadużycie władzy i nepotyzm. Warto przypomnieć, iż w reżyserowanym przez siebie „Hamlecie” w roli Ofelii obsadził swoją córkę Helenę Englert, a w inną główną kreację powierzył żonie, Beacie Ścibakównej. Obie panie są spoza zespołu, co jeszcze bardziej podgrzało atmosferę oburzenia.

Obecny dyrektor, mimo listów protestacyjnych zespołu właśnie zmierza do końca swojej kadencji i nie zdecydował się stanąć w konkursie, jednak na odchodne postanowił podgrzać jeszcze trochę atmosferę i wyreżyserować samodzielnie największy światowy dramat, czyli «Hamleta» Szekspira zatrudniając do dwóch głównych ról Hamleta i Ofelii osoby spoza zespołu, w tym swoją córkę
– napisała w felietonie Maciejewska.

Teatr Narodowy obroni Jana Englerta

W związku z aferą na profilu Teatru Narodowego w mediach społecznościowych pojawiło się obszerne oświadczenie dyrektora instytucji, Krzysztofa Torończyka. Potwierdzono, iż Jan Englert żegna się ze swoją funkcją, a „Hamlet” będzie pożegnalnym dramatem reżysera. Przekazano, iż aktor decyzję o odejściu podjął już w sierpniu ubiegłego roku. Podkreślono też, iż to „suwerenna i niewymuszona” decyzja.

Spektakl «Hamlet» jest pożegnaniem Jana Englerta z Teatrem Narodowym, jako iż w sierpniu 2024 r. podjął on decyzję o ustąpieniu z funkcji dyrektora artystycznego tej sceny z końcem bieżącego sezonu. Należy wyjaśnić, iż jest to decyzja suwerenna i niewymuszona, ponieważ funkcja ta nie podlega kadencyjności i ogłoszony przez MKiDN konkurs jej nie dotyczy – dotyczy jedynie dyrekcji naczelnej, sprawowanej przez Krzysztofa Torończyka. Jan Englert mógłby pozostać na stanowisku
— czytamy w oświadczeniu.

W dalszej części Torończyk przypomniał, iż w przeszłości dochodziło już do podobnych sytuacji i wówczas nie wywoływały one żadnych kontrowersji. Podał przykład pożegnania Jerzego Grzegorzewskiego. Zaznaczył, iż mówienie o nepotyzmie jest niewłaściwe w tym przypadku.

Można tu przypomnieć, iż poprzednik Jana Englerta — Jerzy Grzegorzewski również pożegnał się ze Sceną Narodową autorskim przedstawieniem «ON. DRUGI POWRÓT ODYSA», zrealizowanym na podstawie tekstu jego córki Antoniny. Gdy zważyć szczególny charakter tej premiery, podejrzenia nepotyzmu są nieuzasadnione
— dodał dyrektor.

Wiadomo już, iż Jan Englert nie weźmie udziału w konkursie na dyrektora artystycznego Teatru Narodowego. Kandydatami mają być natomiast Jan Klata, Joanna Nawrocka, Michał Kotański oraz Paweł Płoski.

Kariera Jana Englerta

Jan Englert, urodzony 11 maja 1943 roku w Warszawie, to wybitny polski aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz pedagog. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 150 ról teatralnych, ponad 100 ról filmowych oraz ponad 200 ról telewizyjnych. Od 2003 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie.

Englert zadebiutował na scenie w 1964 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. W kolejnych latach związany był z Teatrem Współczesnym, gdzie wystąpił w takich spektaklach jak "Matka" Witkacego czy "Macbett" Ionesco. Po powrocie do Teatru Polskiego zagrał m.in. Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego oraz Pana Młodego w "Weselu". Od 1997 roku jest członkiem zespołu Teatru Narodowego, gdzie wcielił się w role takie jak Król Lear w dramacie Szekspira czy Gajew w "Wiśniowym sadzie" Czechowa.

Na dużym ekranie zadebiutował w wieku 14 lat rolą łącznika Zefirka w filmie Andrzeja Wajdy "Kanał" (1957). W późniejszych latach zagrał m.in. w "Soli ziemi czarnej" i "Perle w koronie" Kazimierza Kutza, "Akcji pod Arsenałem" Jana Łomnickiego oraz "Magnacie" Filipa Bajona. Popularność przyniosły mu również role w serialach telewizyjnych, takich jak "Polskie drogi", "Noce i dnie" czy "Dom".

Jako reżyser Englert zrealizował ponad 30 spektakli teatralnych oraz 35 przedstawień Teatru Telewizji. Był wykładowcą w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, gdzie pełnił funkcje dziekana Wydziału Aktorskiego oraz rektora. Jego wkład w rozwój polskiego teatru i filmu został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami.

Zobacz także: Jerzy Owsiak z pilnym apelem tuż przed finałem WOŚP. „Tego się spodziewaliście?”

Facebook Embed
url: https://www.facebook.com/teatrnarodowy/posts/1007188704769865?ref=embed_post
Idź do oryginalnego materiału