Jak zachęcić do czytania, czyli… „Zagadkowy wtorek”

kuriernauczycielski.pl 2 miesięcy temu

W jaki sposób zachęcić uczniów do zainteresowania się biblioteką szkolną? Co zrobić, żeby „zahaczyli” o książnicę? Takie pytania zadałam sobie, kiedy trzy lata temu rozpoczynałam pracę w bibliotece szkolnej i prawie nikt do niej nie zaglądał. Wpadłam wtedy na genialny (moim zdaniem) pomysł, który się sprawdził i zdziałał cuda.

W skostniałej i nudnej bibliotece zrobił się ruch. Od trzech lat organizuję i przeprowadzam w każdy wtorek (począwszy od października aż do końca roku szkolnego) konkurs propagujący czytanie lektur szkolnych. Nosi nazwę „Zagadkowy wtorek. Zgadnij tytuł i autora książki”. Jego efekty można zobaczyć na profilu facebookowym naszej biblioteki szkolnej.

Pomysł zrodził się z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Miał trwać 30 dni, ale bardzo spodobał się dzieciom i postanowiłam go przedłużyć. Tym sposobem trwa już trzy lata. Zabawa polega na odgadnięciu – na podstawie fragmentu – tytułu utworu i jego autora. Zwykle jest to wyjątek ze szkolnej lektury (powieści, opowiadania), fragment wiersza czy dramatu. Nasza zabawa jest skierowana do wszystkich uczniów. Nigdy nie wiadomo, kto pierwszy odgadnie zagadkę i to również jest niespodzianką.

Konkurs się przyjął i nie wymaga już żadnej reklamy. Na początku jednak dzień przed czytelniczą zabawą wywieszałam ogłoszenia i informowałam ustnie o mającym się odbyć konkursie. Równo z dzwonkiem na przerwę o godz. 8.30 zawieszam na drzwiach biblioteki dość obszerny fragment tekstu. Kto pierwszy odgadnie tytuł i autora, jest już… prawie zwycięzcą. Prawie, ponieważ pozostało druga część zadania. Polega na odgadnięciu zagadki związanej z lekturą lub aktualnymi wydarzeniami (święta, ferie). Wtedy jest możliwość skorzystania ze szkolnego księgozbioru, a także z pomocy koleżanek i kolegów.

Konkurs integruje uczniów, ponieważ wspólnie rozwiązują zagadki, pomagają sobie i podpowiadają, co dalej robić (niezależnie od wieku: starsi młodszym i młodsi starszym). Dodam, iż zwycięzca otrzymuje słodki upominek, fundowany przez sponsora. Dzięki takiemu zainteresowaniu „Zagadkowym wtorkiem” darczyńcy sponsorują nagrody także do różnych innych konkursów bibliotecznych i jestem im za to ogromnie wdzięczna.

„Zagadkowy wtorek” sprawił, iż nasza biblioteka stała się popularna wśród uczniów, którzy odwiedzają ją w czasie przerw (w każdy dzień tygodnia, nie tylko we wtorek). To z kolei stało się inspiracją do dalszych działań zachęcających do promowania czytelnictwa.

Alina WIKTOROWICZ, nauczyciel bibliotekarz biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Opocznie

TEN ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH PROCEDURY AWANSU ZAWODOWEGO. DZIEL SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM Z „KURIEREM”. POMOŻEMY CI W AWANSIE ZAWODOWYM I WSPÓLNIE ZAINSPIRUJEMY INNYCH! SZCZEGÓŁY – TEL. 739 290 210.

Idź do oryginalnego materiału