O konieczności czytania dzieciom mówi się od lat, a psychologowie, terapeuci i nauczyciele podkreślają, iż literatura fantastycznie wpływa na rozwój niemalże wszystkich kompetencji. Samo spotkanie z książką pobudza wyobraźnię, rozwija słownictwo oraz jest okazją do wspólnego spędzania czasu. I nie warto z niego rezygnować na rzecz telewizora czy tabletu. Osobnym rozdziałem pozostaje to, jakie książki dla dzieci wybierać, jak dostosowywać je do potrzeb, wieku zainteresowań.
Moda na czytanie
Niewątpliwie książki dla dzieci to bardzo duży segment rynku. Rozwija się dynamicznie i nie brakuje propozycji rodzimych czy tłumaczonych na regałach. Klienci niezmiennie sięgają po klasykę gatunku, choć przecież powodzeniem cieszą się też nowości wydawnicze. W tym bogactwie tytułów czasem można się zastanawiać, co będzie najlepszym rozwiązaniem, jakie książki dla dzieci wybrać, co sprawi przyjemność maluchom, starszakom, a co też usatysfakcjonuje opiekunów.
Wybierając książki dla dzieci, warto zwracać uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim ważne będzie kryterium wieku, ponieważ zupełnie inne wydawnictwa są przeznaczone dla maluszków, a innych treści będziemy oczekiwać w pozycjach dla przedszkolaków czy dzieci szkolnych. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, by książka nie była zbyt długa. Chodzi tu zarówno o zdolność skupiania się pociechy, jak i budowanie w niej motywacji do poznawania kolejnej historii. Kluczowym aspektem jest też format. Powinien być na tyle mały, by dziecko mogło otrzymać książkę w dłoniach i swobodnie nią manewrować bez pomocy rodziców. Należy też zwrócić uwagę na kolorystykę, ilustracje, jakość wykonania. To wpływa nie tylko na decyzje zakupowe, ale również na to, jak długo książki dla dzieci będą cieszyć oko i zachęcać do lektury.
O czym są książki dla dzieci?
Niezwykle ważna jest tematyka książek dla dzieci. Najczęściej dotyczy ona spraw codziennych, pozwala poznawać otaczający świat, a także rozumieć zachodzące wokół zmiany. Lektury to też fantastyczny sposób na to, by uczyć się, jak radzić sobie z relacjami, emocjami czy też codziennymi problemami, które także w skali mikro mogą być trudne. Stąd też obecność w dziecięcej literaturze książek edukacyjnych czy biblioterapeutycznych. Nie brakuje opowieści o świecie roślin i zwierząt. Powodzeniem cieszą się historie o zwykłych sprawach takich jak zakupy, sprzątanie, jedzenie, wyprawy do przedszkola czy wakacje nad morzem. W efekcie to właśnie najlepiej pozwala poznawać świat, rozbudowuje słownictwo, a także porządkuje rzeczywistość i wprowadza zasady. Dlatego maluchy oraz starszaki mają swoje ulubione serie, bohaterów, z którymi się identyfikują, a książki dla dzieci niezmiennie to doskonały pomysł na prezent przy każdej okazji.