Jak design wpływa na nasze emocje i dobrostan? Przestrzeń, kolory, minimalizm
web.swps.pl 1 tydzień temu
Przestrzeń, w której przebywamy, wysyła do nas dziesiątki sygnałów, wpływających na nasze samopoczucie. Kolory, kształty, rodzaj światła, ilość przedmiotów, zapachy, wszystkie te elementy to bodźce, które sprawiają, iż w jednym wnętrzu czujemy się lepiej, a w innym gorzej. Często choćby nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż mogą mieć tak istotny wpływ na nasz dobrostan. Jedni wyczuwają to intuicyjnie, kreując w odpowiedni sposób swoje otoczenie, inni potrzebują czasu, by rozpoznać korzystne dla siebie warunki; jeszcze inni w ogóle nie pochylają się nad tym aspektem codzienności, przekonując, iż taka zależność ich nie dotyczy. Kto ma rację?
W jaki sposób design wpływa na nasze emocje? Czy „ładne" wnętrza rzeczywiście czynią nas szczęśliwszymi? Psychologia kolorów i kształtów – jakie barwy i formy pomagają w relaksie? Minimalizm vs. przytulność – co wpływa na nasz dobrostan? Jakie rozwiązania stosują projektanci hoteli, SPA, przestrzeni użytkowych i biznesowych, żeby wnętrza wpływały pozytywnie na nasze samopoczucie?
O tym wszystkim rozmawiały – dr Joanna Jurga, projektantka przestrzeni, badaczka, edukatorka oraz trenerka biznesu, konsultantka, pedagożka Sylwia Hull-Wosiek (prowadząca).
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i SoundCloud.
{loadposition dobrostan}
Gościni
dr Joanna Jurga
Projektantka przestrzeni, badaczka oraz edukatorka. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem życia w izolacji. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i neuroarchitektury. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Mobilnej Stacji Badawczej Lunares. Współzałożycielka startupu KOTA - aplikacji która optymalizuje dzięki AI przestrzeń życiową (na Ziemi i w kosmosie), aby poprawić dobrostan użytkownika. Współpracowała przy projektach badawczych (Raport Otodom “Emocje na kwadracie”), brała udział w międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Design, Innovation Ad oraz Jutronauci. Jurorka konkursów związanych z projektowaniem. Autorka podcastu #BEZPIECZNIK i książki “Szałas na hałas”. Kocha zimę, nurkuje na wstrzymanym oddechu i nałogowo czyta książki.
Prowadząca
Sylwia Hull-Wosiek
Certyfikowana trenerka biznesu, konsultantka, pedagożka, wykładowczyni, coach i trenerka FRIS® z wieloletnim doświadczeniem. Zarządza merytorycznie działem konsultingu w Concordia Design, gdzie tworzy programy wspierające rozwój osób i organizacji. Autorka metody Creativity+Thinking, opartej na kreatywnych technikach, design thinking oraz praktyce HR-owej. Projektując innowacyjne rozwiązania, produkty i doświadczenia, wykorzystuje narzędzia diagnostyczne i rozwojowe, które precyzyjnie odpowiadają na potrzeby procesów oraz zespołów, z którymi współpracuje. Pomaga w rozwoju kariery zawodowej poprzez indywidualne sesje, które obejmują określanie kierunku rozwoju, planowanie kolejnych kroków i wspieranie w realizacji ambicji zawodowych, jak np. awans czy wprowadzanie zmian. Wspiera także w podejmowaniu decyzji zawodowych i wypracowywaniu trwałych rozwiązań. Współpracowała z markami takimi, jak: Bank Pekao S.A., IKEA, Żabka, Delpharm, Orska, Paradyż, Orange i innymi. Pomaga organizacjom odkrywać i rozwijać ich potencjał kreatywny, wspierając wdrażanie innowacji w zmieniającym się świecie.