Jak być silną i wysoko wrażliwą? Wykonaj tych siedem kroków, a nie pożałujesz

ohme.pl 1 rok temu

Siedem kroków – tylko i aż tyle dzieli wrażliwców od ich siły. Doskonale opisała je w swojej książce Sylvia Harke. Przeczytajcie, jak żyć szczęśliwie, gdy czujecie zbyt mocno.

Jak być silną i wysoko wrażliwą? Wykonaj tych siedem kroków, a nie pożałujesz

Wrażliwość – dar i przekleństwo. Każda wysoko wrażliwa osoba wie, co to oznacza. Czuć wszystko mocniej, głęboko, całym sobą – czy tego chcesz, czy nie – to olbrzymie obciążenie emocjonalne. Jednak nie oznacza, iż nie możesz być silna kobietą. Musisz jedynie sobie na to pozwolić.

Pokochaj swoje wrażliwe, kobiece ciało

To pierwszy krok do akceptacji swojej wrażliwości. I nauki nie tylko akceptacji, ale przede wszystkim samoopieki. Kierując mnóstwo energii i emocji na zewnątrz, bardzo często zaniedbujesz swoje własne potrzeby. Oddajesz się w stu procentach światu i potrzebom innych ludzi. Pora zarezerwować czas na siebie. Pora na „auto-empatię”, wyrozumiałość i czułość wobec siebie. Zacznij od zadania najprostszego, zaakceptuj i zaopiekuj się swoim ciałem.

Przestań porównywać się z innymi

Choć zarzekamy się, iż nie będziemy innych oceniać poprzez porównanie, wciąż krzywdzimy samych siebie. Nieustannie czujemy się gorsi niż…. słabsi od…. nie dość dobrzy, niewystarczający. Porównujemy się, bo przez cały czas dążymy do zmieszczenia się w normach społecznych, wzorach i schematach. Chcemy pasować, być normalne. Każdy z nas potrzebuje poczucia przynależności, jednak wyjątkowość nam jej nie odbiera. Nie porównujmy się, zaakceptujmy naszą odmienność i indywidualność.

Wypracuj wizję siebie jako kobiety obdarzonej mocą

Wysoka wrażliwość może być twoją super mocą, jeżeli nie pozwolisz jej przejąć nad tobą kontroli. To trudne, ale możliwe. Pomoże ci w tym kolejny krok…

Rozpoznawaj i chroń własne granice

Potrafisz je nakreślić? Silna emocjonalność i wrażliwość na pewno nie ułatwiają ci obrony swojej twierdzi. Empatia wciąż próbuje otwierać szeroko bramy w twoich murach obronnych. Pamiętaj, iż aby strzec swoich granic, musi je najpierw rozpoznać. Osoby wysoko wrażliwe bardzo często są już w dzieciństwie programowane na działanie na przekór własnym potrzebom. Bardzo często zgadzanie się na różne rzeczy jest odruchowe, jest spełnieniem oczekiwań kierowanych wobec wrażliwca.

Jest kilka ćwiczeń, których warto się nauczyć. Zacznij odmawiać i zastanów się nad swoją historią – przypomnij sobie, które twoje granice były naruszane w przeszłości.

Uwolnij się od presji sukcesu

To szczególnie istotny krok. W dzisiejszych czasach jeszcze mocniej zaciskający się na gardle. A wszystko zaczyna się w naszym dzieciństwie. Gdy jesteśmy jeszcze dziećmi, bardzo często staramy się zasłużyć na miłość i uwagę odnosząc swoje małe sukcesy. Ten schemat zostaje z nami na dobre. Biegniemy w niekończącym się wyścigu, do mety, która nie istnieje. Niestety motywuje nas wewnętrznie najważniejsza nagroda w życiu – miłość i uznanie. Bardzo trudno jest „zrezygnować” z takiego celu.

Zaufaj intuicji

Każdy z nas doświadcza czasem niewyjaśnione przeczucia, wewnętrznego przekonania. Choć naukowo nie da się zbadać intuicji, nieustannie jej doświadczamy. Najlepszym przykładem pewnych intuicyjnych odczuć jest chociażby doświadczenie porodu, jako przeżycie bardzo instynktowne.

Nigdy, przenigdy nie ignoruj swojej intuicji. Ufaj rozsądkowi, ale nie udawaj, iż nie słyszysz swojego wewnętrznego głosu. Wiele razy uratuje cię przed porażką i niepotrzebnym obciążeniem. Słuchaj siebie.

Znajdź równowagę między męską a kobiecą stroną

Wiele osób klasyfikuje pewne cechy jako typowe kobiece i męskie. Tak naprawdę, każdy z nas – bez względu na płeć biologiczną – łączy i miesza te cechy ze sobą. Niektóre pojawiają się od czasu do czasu, inne zdają się nas nigdy nie opuszczać. Pozwól sobie na ich obecność, nie odmawiaj sobie różnorodności. Celebruj swoją kobiecość, ale pozwól sobie na istnienie swojego męskiego pierwiastka!

Serdecznie zapraszamy was do lektury książki autorstwa Sylvii Harke, „Jak być silną u wysoko wrażliwą”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Feeria. jeżeli też czujecie świat mocniej, bardziej i każdym zmysłem, a jednocześnie nie chcecie tracić swojej siły i energii – koniecznie sięgnijcie po ten tytuł! Tego też nie pożałujecie.

Jak być silną i wysoko wrażliwą

Niezwykle empatyczny poradnik dla kobiet, w którym spotykają się dwie kultowe książki: „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes i „Wysoko wrażliwi” dr Elaine Aron.

Wysoka wrażliwość sprawia, iż my, kobiety, postrzegamy świat w wyjątkowy sposób, ale jednocześnie z tego powodu czujemy się bardzo wyobcowane i samotne… Potrzebujemy szczególnego wsparcia, by dostrzec i pokochać swoją niepowtarzalność. Ta książka powstała, aby przywrócić nam równowagę, powstrzymać gonitwę myśli i zdjąć z naszych barków ciężar poczucia winy oraz wstydu. Sylvia Harke uczy wysoko wrażliwe kobiety miłości do samej siebie; pragnie im przekazać, iż znajdą odpowiedzi na swoje pytania, będą kochane, odkryją własną ścieżkę, i przede wszystkim – iż są doskonałe takie, jakie są!

Dzięki temu poradnikowi zrozumiesz, iż nie jesteś sama, i dowiesz się, jak po kobiecemu radzić sobie z wysoką wrażliwością. Dostrzeżesz w sobie pokłady empatii i kreatywności. Nauczysz się słuchać swojej intuicji. Pomogą ci w tym inspirujące historie innych wrażliwych kobiet, medytacje z przewodnikiem, rozszyfrowanie kodów zawartych w bajkach i starożytnej kobiecej wiedzy.

Otwórz się na swoją wrażliwą stronę i odkryj ukryte w niej piękno!


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Feeria

Idź do oryginalnego materiału