Imieniny Zygmunta w Opinogórze – 2 maja 2025 r.

agencja-informacyjna.com 1 tydzień temu
Zdjęcie: Imieniny Zygmunta


Agencja Informacyjna: 2 maja 2025 r. organizatorzy zapraszają na Imieniny Zygmunta.Atrakcyjne wydarzenie szykuje się w trakcie majówki w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Zygmunt to imię męskie oraz nazwisko pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od niemieckiego imienia i nazwiska Siegmund pochodzącego od słów: „sigu” oznaczającego „zwycięstwo” i „mund” lub „munt”, „opieka”, „tarcza”. Można je zatem tłumaczyć jako „obrona przez zwycięstwo”. Organizatorom wydarzenia literackiego „Imieniny Zygmunta” chodzi oczywiście nie o jakiegoś beznazwiskowego Zygmunta, tylko o hrabiego Napoleona Stanisława Adama Feliksa Zygmunta Krasińskiego.

Spis treści

  • Kim był hrabia Zygmunt Krasiński?
    • Co to są „Imieniny Zygmunta”?
    • Jaki jest program wydarzenia „Imieniny Zygmunta”?
    • Co to jest Muzeum Romantyzmu w Opinogórze?

Kim był hrabia Zygmunt Krasiński?

Hrabia Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński – poeta, dramaturg i prozaik. Jeden z trójcy wieszczów (obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego), największych poetów polskiego romantyzmu. II Ordynat na Opinogórze. (ur. 19 lutego 1812 w Paryżu, zm. 23 lutego 1859 tamże)

Hrabia Zygmunt Krasiński debiutował w 1828 jako autor przepojonych makabrą opowieści gotyckich. Już wtedy ujawniły się najbardziej charakterystyczne cechy pisarstwa Zygmunta Krasińskiego: jego obsesja cierpienia, zagłady i śmierci[, a przy tym wewnętrzny konflikt między życiowym konwenansem a etosem romantycznej walki narodowowyzwoleńczej. W efekcie przyniosły one obfity plon w postaci twórczości literackiej pełnej frenezji obrazów piekielnych oraz ostrych dysonansów na tle religijnym i społecznym. W późniejszym czasie – około roku 1847, wraz z wydaniem „Ostatniego” – wieszcz zastąpił skrajną rozpacz dotychczasowych dzieł przesłaniem etyki chrześcijańskiej, która z czasem, uzupełniona o myśl mesjanistyczną, przerodziła się w żarliwe zawołania do ewangelicznej miłości. Do najwybitniejszych utworów Zygmunta Krasińskiego należą dramaty „Nie-boska komedia” i „Irydion”.

Co to są „Imieniny Zygmunta”?

„Imieniny Zygmunta” – to coroczne wydarzenie literackie, organizowane w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które uświetnia rozpoczęcie letniego sezonu turystycznego w placówce, organizowane w dniu, w którym autor „Nie-Boskiej komedii” obchodził imieniny.

Jaki jest program wydarzenia „Imieniny Zygmunta”?

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia „Imieniny Zygmunta”, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, rozpocznie się o godz. 14:00. Zacznie się od złożenia kwiatów w kryptach Krasińskich w opinogórskim kościele. Następnie w muzealnej Oranżerii odbędzie się wręczenie Nagrody Zygmunta – przyznawanej przez Muzeum Romantyzmu w w Opinogórze za m.in. wspieranie idei ochrony dziedzictwa rodu Krasińskich, rozpowszechnianie wiedzy o Zygmuncie Krasińskim, jego twórczości oraz o miejscu, w którym żył i tworzył – Opinogórze, pomoc w realizacji działań statutowych Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

https://www.youtube.com/embed/72L6OZ-Zeo8

W programie wydarzenia „Imieniny Zygmunta” zaplanowano także promocję X Zeszytu „Amor Patriae Nostra Lex”, zawierającego relacje z 25 ostatnich Spotkań z Literaturą w Opinogórze. Spotkanie poprowadzi pisarka dr Teresa Kaczorowska. O godz. 15:00 odbędzie się muzyczna uczta – koncert pt.” Potęga miłości”. Wystąpią: Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska (śpiew), Mariusz Dubrawski (fortepian), Karol Podkul (akordeon), Michał Zuń (kontrabas).

Co to jest Muzeum Romantyzmu w Opinogórze?

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze to zespół pałacowo–parkowy, powstały w Rezydencji Krasińskich. Obiekt składa się z budynków mieszkalnych i reprezentacyjnych, które znajdują się na niewielkim wzgórzu, natomiast zabudowania gospodarcze położone są u jego podnóża. Z inicjatywy gen. Wincentego Krasińskiego w 1811 r. powstało założenie rezydencjonalne. W chwili obecnej zespół ten tworzą: Neogotycki Pałacyk, Oficyna Dworska, Dwór, Domek z Kolumnami, Domek Ogrodnika, Folwark i Oranżeria.

Wszystkie obiekty usytuowane są na terenie zabytkowego, ponad 22 hektarowego parku, który wyznacza granicę całości Zabytkowego Zespołu Pałacowo–Parkowego w Opinogórze. Zrealizowane projekty przywróciły przestrzeni historycznej obiekty, które w przeszłości funkcjonowały na terenie Zabytkowego Zespołu Pałacowo–Parkowego, a dziś pełniąc nowe funkcje doskonale wpisują się w charakter miejsca i wymagania współczesnego odbiorcy.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze nie ogranicza się jedynie do działalności wystawienniczej. O jego wyjątkowości świadczą przede wszystkimpraktyki popularyzacji epoki Romantyzmu poprzez organizowanie spotkań poetyckich, sesji naukowych, koncertów muzyki poważnej, lekcji muzealnych, wydarzeń edukacyjnych i innych.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 27.05.2025,

Idź do oryginalnego materiału