Nadal nie wiadomo ilu legniczan może się już pochwalić Legnicką Karta Miejską, a co za tym idzie korzystać z bezpłatnej komunikacji, która od 1 stycznia 2025 r. przysługuje seniorom i uczniom po okazaniu tego dokumentu. Pytania Pulsu Legnicy wysłane do Urzędu Miasta Legnicy w tej sprawie od 8 stycznia 2025 roku pozostają bez odpowiedzi.
- Ile dotychczas, do wczoraj tj. 7 stycznia 2025 roku wydanych zostało Legnickich Kart Miejskich?
- Ile trafiło do UM Legnicy wniosków o ich wydanie do 7 stycznia 2025?
- Ile średnio czeka się na wydanie tego dokumentu?
Te pytania przesłaliśmy do Wydziału Aktywności Lokalnej i Promocji Miasta 8 stycznia. Magistrat milczy jak głaz (o żmudnej procedurze wyrabianie Legnickiej Karty Miejskiej pisaliśmy tutaj).
Puls Legnicy odpowiedzi nie dostał, na urzędowej stronie legnica.eu ukazała się natomiast informacja opatrzona tytułem „Legniczanie chętnie korzystają z Legnickiej Karty Miejskiej”.
Czytamy tam m.in.
„Liczba osób rejestrujących się w programie Legnickiej Karty Miejskiej (LKM) dynamicznie rośnie. Już ponad 7500 mieszkańców stworzyło konto w aplikacji. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta inicjatywa, która oferuje atrakcyjne zniżki i promocje.
Program Legnickiej Karty Miejskiej przyciąga coraz więcej mieszkańców. Zarejestrowanych jest już ponad 7500 użytkowników, co oznacza, iż tak wiele osób utworzyło konta w systemie. Warto jednak pamiętać, iż samo utworzenie konta nie oznacza jeszcze przystąpienia do programu – aby otrzymać kartę, konieczne jest złożenie kompletnego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Do tej pory zaakceptowano niemal 3000 wniosków. Różnica między liczbą zarejestrowanych użytkowników a zaakceptowanymi wnioskami wynika z faktu, iż nie wszystkie osoby, które założyły konto, złożyły poprawnie wniosek lub dostarczyły wymagane dokumenty. Część wniosków może być również w trakcie rozpatrywania. Pracownicy Biura LKM dokładają wszelkich starań, by jak najszybciej rozpatrywać poprawnie wypełnione zgłoszenia. Mają na to maksymalnie 30 dni, dlatego warto upewnić się, iż wszystkie wymagane dokumenty zostały dołączone”.
Konkretów brak i ciągle nie wiadomo, ilu legniczan może korzystać z przysługującego im od 1 stycznia 2025 roku prawa korzystania z bezpłatnej komunikacji!
***
W ustawie „Prawo prasowe” jest kilka zapisów, które określają zasady udzielania odpowiedzi dziennikarzom. To m.in.:
Rozdział 1, art. 4
3. W przypadku odmowy udzielenia informacji, na żądanie redaktora naczelnego, odmowę doręcza się zainteresowanej redakcji w formie pisemnej, w terminie trzech dni; odmowa powinna zawierać oznaczenie organu, jednostki organizacyjnej lub osoby, od której pochodzi, datę jej udzielenia, redakcję, której dotyczy, oznaczenie informacji będącej jej przedmiotem oraz powody odmowy.
4. Odmowę, o której mowa w ust. 3, lub niezachowanie wymagań określonych w tym przepisie, można zaskarżyć do sądu administracyjnego w terminie 30 dni; w postępowaniu przed sądem stosuje się odpowiednio przepisy o zaskarżaniu do sądu decyzji administracyjnych.