Historia zamknięta w kadrach (foto)

swidnik.pl 6 dni temu
Widok na ulicę Niepodległości, Zakładowy Dom Kultury, plac Konstytucji 3 maja zanim jeszcze stał się centrum najważniejszych uroczystości w mieście. Ale także mieszkańcy w czynie społecznym, robotnicy przy produkcji motocykli WSK, Helicopters Bras Orchestra czy świdniczanie obchodzący Święto Pracy. To tylko część kadrów, które znalazły się na wystawie przygotowanej z okazji 70-lecia naszego miasta. Dziś późnym popołudniem w Galerii „Za Szybą” Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się jej wernisaż.

Na wystawę składają się przede wszystkim archiwalne fotografie z lat od 50. po 80. Nie brakuje jednak także jednego z najstarszych ujęć – budynku Szkoły Pilotów L. O. P. P., którą otwarto na chwilę przed wybuchem II wojny światowej.

– Zdjęcia, które możecie podziwiać w Galerii „Za Szybą” pochodzą z zasobów portalu Świdnik na kartach historii oraz Strefy Historii. Za chwilę oddam głos reprezentantom obu instytucji – Piotrowi Jankowskiemu i Justynie Kowalczyk, którzy zabiorą nas w podróż po dawnym Świdniku. Te fotografie dostarczają wszystkim wielu wzruszeń i łapią za serce, bo Świdnik zmienił się niesamowicie. Postawiliśmy na czarno-białe ujęcia, które oddają ten niezwykły klimat miasta, z którego możemy być dumni – powiedziała rozpoczynając wernisaż Monika Wójcik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Historią Świdnika zacząłem interesować się 20 lat temu. Z okazji 50-lecia Świdnika wydaliśmy wtedy publikację „50 lat Świdnika. Ludzie, instytucje, historia miejsca”. Zaczęliśmy gromadzić materiały i w pewnym momencie postanowiliśmy założyć z kolegami pierwszy w mieście portal historyczny. Gromadziliśmy te fotografie w różny sposób. Prosząc o nie instytucje, przeglądając kroniki mieszkańców. Gromadząc te materiały i nagrywając wspomnienia mieszkańców uznaliśmy, iż najważniejszym wydarzeniem w historii tego miasta było otwarcie Szkoły Pilotów. Budowa rozpoczęła się w 1937 roku, a otwarcie nastąpiło w 1939 roku. Gdyby nie to wydarzenie, nie byłoby nas dlatego, iż mimo iż budynki zostały wyburzone przez Niemców wycofujących się stąd w 1944 roku, wykorzystano tę infrastrukturę po to, żeby po wojnie zlokalizować tu zakłady lotnicze WSK. Jak wiemy to wokół zakładu powstawały osiedla i kolejne bloki – opowiadał Piotr Jankowski, regionalista i jeden z założycieli portalu Świdnik na kartach historii.

Dzieje naszego miasta przybliżyła również Justyna Kowalczyk ze Strefy Historii działającej w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury: – Dodam, iż Szkoła Pilotów L. O. P. P. powstała po to, by szkolić wyłącznie pilotów cywilnych. Piloci wojskowi szkoleni byli w Dęblinie, po przeniesieniu Szkoły Pilotów z Grudziądza. Tu natomiast miała być szkolona kadra dla transportu lotniczego, który rozrastał się w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Był bardzo popularny. Biorąc pod uwagę niedostatek dróg, długość podróżowania ze względu na to, ze podróżowano konno albo tak, jak miało to miejsce w dużych miastach, samochodami, uznano, iż samoloty będą mocną alternatywą dla dostarczania poczty, lekarstw, żywności czy podróży. Stąd, między innymi decyzja o powstaniu lotniska w Świdniku.

Dla zwiedzających wernisaż stał się okazją do wspomnień o dawnej pracy, miejscach, do których niegdyś chodzili świdniczanie czy osiedlach, na których się wychowali. Podczas wydarzenia zaprezentowano również film „70 lat Miasta Świdnik”, który przygotował Mateusz Paśkucki.

Wystawę można oglądać do 11 listopada.

Idź do oryginalnego materiału