Historię lubelskiej „Solidarności” prezentuje wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Na placu Łokietka stanęło 36 plansz przedstawiających protesty robotników w lipcu 1980 roku, a także ich wpływ na lokalną społeczność.
– To w Lublinie rozpoczęła się fala protestów, która później przeszła przez całą Polsce – mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN dr Robert Derewenda. – Polacy zachowali bardzo silne poczucie odpowiedzialności za wolność. Walczyliśmy o wolność od XIX wieku, walczyliśmy również w czasie II wojny światowej. Nie byliśmy narodem, który kolaborował w czasie II wojny światowej, czy to z Sowietami, czy z Niemcami. Tworzyliśmy Polskie Państwo Podziemne. Do tego etosu, do tego bohaterstwa naszych przodków odwoływała się Solidarność.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
– Te wystawę kierujemy nie tylko do mieszkańców miasta – podkreśla autor wystawy dr Marcin Dąbrowski z lubelskiego oddziału IPN w Lublinie. – Myślę, iż dla osób z zewnątrz może być ciągle dużym zaskoczeniem, iż to tutaj w lipcu 1980 r. były masowe strajki, a nie dopiero w sierpniu w stoczni gdańskiej. Tu miesiąc wcześniej ludzie mieli odwagę i się zbuntowali.
Wystawę „Zaczęło się w Lipcu. «Solidarność» Regionu Środkowo-Wschodniego 1980–1989″ można oglądać na placu Łokietka w Lublinie. Będzie ona dostępna do 21 lipca.
InYa / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki