Archiwum Historii Mówionej to wyjątkowa kolekcja wywiadów audiowizualnych z osobami związanymi z polskim przemysłem filmowym. Dzięki tej inicjatywie możemy usłyszeć i zobaczyć opowieści reżyserów, operatorów, scenografów, animatorów, kostiumologów, rekwizytorów, kierowników produkcji oraz wielu innych osób, które pracowały za kulisami. Swoimi historiami podzielili się m.in. Paweł Edelman, Magnus von Horn, Piotr Dumała, Danuta Malipan czy Maja Komorowska.
Obecnie Muzeum Kinematografii realizuje przedsięwzięcie mające na celu rozwój Archiwum Historii Mówionej poprzez realizację 30 nowych wywiadów z wybitnymi przedstawicielami polskiej kinematografii oraz zwiększenie dostępności tych materiałów. Nowoczesny sprzęt zapewni wysoką jakość nagrań, a transkrypcje oraz infrastruktura zgodna z wymogami dostępności umożliwią korzystanie z zasobów także osobom z niepełnosprawnościami.
Integralną częścią projektu jest modernizacja przestrzeni Muzeum, w ramach której powstanie sala audiowizualna, włączona w wystawę stałą „Łódź filmowa”. Sala ta będzie służyć zarówno do prezentacji nagrań, jak i rejestracji kolejnych wywiadów. Przestrzeń umożliwi zwiedzającym korzystanie z zasobów Archiwum podczas wizyty w Muzeum, a pracownicy zapewnią wsparcie w obsłudze sprzętu.
Zachowanie wspomnień pracowników polskiego przemysłu filmowego to działanie o ogromnej wartości kulturowej. Każda zarejestrowana rozmowa to nie tylko świadectwo czasów, ale także opowieść o pasji i sztuce. Dzięki temu projektowi przeszłość polskiej kinematografii staje się żywym dziedzictwem, z którego możemy czerpać inspiracje.
Materiały już dostępne na stronie internetowej Muzeum Kinematografii w Łodzi, a już 18 grudnia otwarcie nowej Sali Audiowizualnej. Zanurz się w Archiwum Historii Mówionej – miejscu, gdzie wspomnienia nabierają życia. Szczegóły i materiały znajdziesz tu: https://ahm.muzeumkinematografii.pl
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.