Henryka Bochniarz: Za skrótem ESG kryją się wartości ważne dla wszystkich

agencja-informacyjna.com 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Henryka Bochniarz o ESG


Agencja Informacyjna: Henryka Bochniarz: ESG, jak każda nowa idea, każda nowa koncepcja wymaga po prostu tego, żeby do niej się przyzwyczaić, żeby się z nią oswoić, a przede wszystkim, żeby ją poznać.

Rozmowa z Henryką Bochniarz, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan podczas III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa.

Spis treści

Henryka Bochniarz: Problemem są ci, którzy uważają, iż przestrzegają ESG a jest im do tego daleko
Jak przekonywać do ESG tych, którzy uważają je za biurokratyczny wymysł?
Czy obowiązkowi wdrażania zasad ESG podołają małe i średni przedsiębiorstwa?
Jakie są największe zagrożenia dla realizacji idei ESG?
W jaki sposób polska administracja może pomóc w implementowaniu ESG?

Konsultantka Oriflame.ru: jestem dumna, iż nasza firma nie wycofała się z Rosji
Konsultanta Oriflame.ru: jestem dumna, iż nasza firma nie wycofała się z Rosji

Henryka Bochniarz: Problemem są ci, którzy uważają, iż przestrzegają ESG a jest im do tego daleko

Rozmowa z Henryką Bochniarz.

Jak przekonywać do ESG tych, którzy uważają je za biurokratyczny wymysł?

Henryka Bochniarz: To na pewno nie zdarzy się bardzo krótkim czasie. Każda nowa idea, każda nowa koncepcja wymaga po prostu tego, żeby do niej się przyzwyczaić, żeby się z nią oswoić, a przede wszystkim, żeby ją poznać. I tutaj naprawdę bardzo wiele zależy od naszej instytucji edukacyjnych, od mediów, od samych firm, żeby po prostu oswoić tą tematykę i żeby za tym hasłem ESG stały wartości, które będą ludziom bliskie.

I to nie jest wcale trudne. Dlatego, iż jak zaczniemy dochodzić do szczegółów, które kryją się za każdą z tych liter, czy to jest właśnie środowisko, czy to są sprawy społeczne, czy to jest dobre zarządzanie, to wtedy się okaże, iż one naprawdę dla nas są też, bezpośrednio dla wszystkich konsumenta, dla wszystkich pracownika są ważne.

Czy obowiązkowi wdrażania zasad ESG podołają małe i średni przedsiębiorstwa?

Henryka Bochniarz: Wydaje mi się, iż ESG, przez to, iż jest wprowadzane stopniowo, więc nie ma takiego przymusu (stosowania zasad dla małych i średnich przedsiębiorstw – przyp. red). Natomiast na pewno małe firmy mogą powoli uczyć się tej procedury. Oczywiście, iż duże firmy, które będą zmuszone do tego, żeby badać te swoje ciągi dostaw będą zainteresowane też tym, żeby małe firmy jak najszybciej się tego nauczyły, bo inaczej one będą wykluczone. W związku z tym sądzę, iż tutaj ta wzajemna samopomoc może być też fajnym czynnikiem integrującym, iż jesteśmy naprawdę na jednym wózku.

Oczywiście, iż duże firmy mają większe możliwości, mają prawników, mają ekspertów, ale nie ma żadnego problemu, żeby się tym dzieliły. I żeby właśnie całą tą wiedzę, jaką one zdobyły wcześniej, żeby się nią dzieliły z tymi, którzy których nie stać na to, żeby zdobywać ją od od zera.

Zakazane mogą być choćby zimne ognie na urodzinowym torcie. Branża o wartości 700.000.000 zł może być zniszczona przez wadliwe prawo
Wadliwe prawo zagrożeniem dla branży pirotechnicznej.

Jakie są największe zagrożenia dla realizacji idei ESG?

Henryka Bochniarz: Moim zdaniem ESG jest narażony na to, żeby paść ofiarą tego, iż są to bardzo szczytne cele i zamierzenia, natomiast tak jak zawsze znajdują się uczestnicy rynku, którzy chcieliby być już na nim traktowani jako właśnie ci, którzy przestrzegają zasady ESG, a jeszcze im do tego daleko. I te przykłady, które w tej chwili mamy, ładnych raportów, w których opisane są różne aspekty działania, a jednocześnie w mediach społecznościowych mamy pracowników tych firm, którzy mówią, iż niekoniecznie tak jest. Mamy dostawców, którzy podają, iż nie są opłacani… Dziesiątki rzeczy, które od razu wychodzą.

Przy dzisiejszej szybkości obiegu informacji, transparentności to i tak się nie uda, a więc mam nadzieję, iż właśnie to, co w tej chwili się dzieje na rynku, te przykłady green marketingu tak zwanego, nie tylko w tym aspekcie, również w aspektach dotyczących właśnie zarządzania czy czy równości, iż tutaj nagłośnione przykłady, iż one są po prostu niezgodne, ze stanem faktycznym będą dobrą lekcją dla tych, którzy chcieliby pójść tą ścieżką.

W jaki sposób polska administracja może pomóc w implementowaniu ESG?

Henryka Bochniarz: Nie martwiłabym się o duże firmy, o korporacje. Te, które mają swoje matki gdzieś za granicą, to sporą część wiedzy dostają i potrafią to wdrożyć. Choć trzeba się liczyć z tym, iż mogą być jakieś różnice między podejściem krajowym (w Polsce – przyp. red) a podejściem innego kraju, więc to też jest jakiś element, który trzeba będzie brać pod uwagę.

Natomiast jeżeli chodzi o te małe i średnie firmy, to myślę, iż jest właśnie teraz czas na to, żeby te wszystkie instytucje, które zostały powołane do tego, żeby wspierać przedsiębiorstwa, wszystko jedno, czy to jest na szczeblu lokalnym, samorządowym czy centralnym, żeby one pokazały, iż właśnie wiedzą, co jest ważne w tej chwili dla firm. I zamiast zajmować się jakimiś sztucznymi tematami, które nie mają większego znaczenia, zajęły się tym, co dla firm będzie istotne. Jak je nauczyć tego, w jaki sposób mogą implementować te wszystkie zalecenia dotyczące ESG na swoim szczeblu.

Myślę, iż o ile z jednej strony będzie to wsparcie właśnie dużych firm, z drugiej strony administracji, to jestem przekonana, iż małe średnie firmy bardzo gwałtownie się tego nauczą. Będą oczywiście narzekać, bo to jest, tak powiem, stan normalny, iż jak się wprowadza jakieś nowe regulacje to oczywiście one budzą opór. Ale jestem przekonana, iż po jakimś czasie się okaże, iż to naprawdę nie jest rzecz, która zagraża rozwojowi firmy.

Zobacz rozmowę z Henryką Bochniarz:

Rozmowa z Henryką Bochniarz, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan podczas III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa.

Kim jest Henryka Bochniarz?

Henryka Bochniarz, urodzona 29 października 1947 w Świebodzinie, jest polską ekonomistką i politykiem. W 1991 pełniła funkcję ministra przemysłu i handlu. Była prezydentem Konfederacji Lewiatan w latach 1999-2019, a od 2019 przewodniczącą Rady Głównej tej organizacji. Kandydowała na urząd prezydenta RP w wyborach w 2005 roku. Jest współzałożycielką Kongresu Kobiet.

IV Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa – już 29 stycznia 2025 r.
IV Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa – już 29 stycznia 2025 r.

III Kongres ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa” 2024

III Kongres ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa” pokazał, iż autentyczne zaangażowanie w zrównoważony rozwój i integracja zasad ESG w codzienne działania firm są najważniejsze dla budowania lepszego jutra. Inkluzywność, kooperacja między firmami i odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem dostaw to filary, na których powinien opierać się każdy model biznesowy zainteresowany zrównoważonym rozwojem.

Patronat honorowy nad III Kongresem ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Nauki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat objęli: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Nadzoru Audytowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Politechnika Warszawska.

Partnerem Strategicznym jest: ORLEN.

Partnerami Głównymi są: Adamed Pharma, Alior Bank, AMS, Diaverum, Hasco-Lek S.A., Lidl Polska, PGE Polska Grupa Energetyczna, Grupa Żabka.

Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP), PZU, Huawei Polska, DS Smith.

Beata Dziekanowska, Ferrero: Zrównoważony rozwój to jest szacunek dla innych
Beata Dziekanowska, Ferrero: Zrównoważony rozwój to jest szacunek dla innych

Partnerami wspierającymi są: Polska Grupa Porcelanowa, PwC, Grupa Ferrero, Tarczyński, IAR Technologies oraz COGIT, Dobra Fundacja, Bio Planet, LONGI Solar oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerami merytorycznymi są: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krajowa Izba Gospodarcza, Szkoła ESG, PRME – Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Unsung Heroes, Fundacja Polski Instytut Rozwoju Rodziny, Our Future Foundation, Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, Warsaw Enterprise Institute, Polityka Insight, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego, Związek Pracodawców Klastry Polskie, Olimpiady Specjalne Polska.

Partnerami badawczymi są: PSMM Monitoring & More oraz Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, Wyborcza.biz, Polska Agencja Prasowa, Super Biznes, Gazeta Polska, Raport ESG, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, Agencja Informacyjna, Obserwator Gospodarczy, ngo.pl, Świat OZE.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI Wywiady, ESG /AIN/ 13.03.2024.

Fot. główna – Henryka Bochniarz – autorstwa LewiatanMaciejDrozd – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80279519

Idź do oryginalnego materiału