Hasan Minhaj przemawia do „Ozdobnych historii” szczegółowo opisanych przez „The New Yorker”.

oen.pl 1 rok temu


Komik Hasan Minhaj opublikował w czwartek 21-minutowy film, w którym odwołuje się do artykułu w „New Yorkerze”, w którym opisano zmyślenia osobistych doświadczeń, o których opowiadał w swoich stand-upach, i przeprasza tych, którzy poczuli się „zdradzeni”.

Minhaj, którego politycznie nastawiony program Netflix „Patriot Act” emitowany był w latach 2018–2020, opublikował wideo – które nazwał „głębokim zanurzeniem się w mój własny skandal” – prawie sześć tygodni po opublikowaniu artykułu przez magazyn. Reporterka Clare Malone omówiła w nim szczegóły swojej komedii biograficznej dotyczącej dorastania jako Amerykanin-muzułmanin i Amerykanin pochodzenia azjatyckiego.

„Zastanawiałem się, zanim odpowiedziałem, ponieważ podobnie jak ty byłem sparaliżowany wiadomościami dochodzącymi z Bliskiego Wschodu i przetwarzałem całą krytykę, jaka mnie spotkała” – powiedział Minhaj na nagraniu. „Chcę tylko powiedzieć każdemu, kto poczuł się zdradzony lub zraniony moim stand-upem, przepraszam. Dokonałam artystycznych wyborów, aby wyrazić siebie i poruszyć ważniejsze problemy, które dotyczą mnie i mojej społeczności, i czuję się okropnie, iż zawiodłam ludzi”.

Minhaj stwierdził jednak, iż w artykule poczuł się, jakby wyszedł na „psychopata”, i bronił fabularyzowanych części swoich stand-upowych anegdot, aby podkreślić prawdę o rasizmie i zagrożeniach, których doświadczył.

Jedna z analizowanych anegdot, którą opowiedział w specjalnym stand-upie z 2017 roku, dotyczyła rozdzierającej serce historii z jego balu maturalnego. Jak powiedział w programie specjalnym, w wieczór tańca matka jego partnerki powiedziała mu już na progu domu, iż nie chce, aby dalsza rodzina „w Nebrasce” oglądała zdjęcia jej białej córki obok niego.

„The New Yorker” doniósł, iż tak zwana randka Minhaja odrzuciła go na kilka dni przed balem maturalnym.

Minhaj, który rozmawiał z Malone na potrzeby jej artykułu, przyznał w swoim filmie, iż nie doszło do spotkania pod drzwiami, jak to opisał, ale utrzymywał, iż matka dziewczynki „naprawdę to powiedziała” kilka dni przed balem maturalnym.

„Stworzyłem scenę od progu, aby wprowadzić widzów w atmosferę tamtej chwili” – powiedział. Minhaj zapewnił, iż magazyn niewłaściwie uwzględnił korespondencję e-mailową między nim a dziewczyną, która, jego zdaniem, „pokazywała, iż ​​moja rasa była czynnikiem, który spowodował odrzucenie mojego balu maturalnego”.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie X, wcześniej znany jako Twitter, Malone i The New Yorker oświadczyli, iż podtrzymują artykuł oraz iż został on szczegółowo zgłoszony i sprawdzony pod kątem faktów oraz iż szczegółowo uwzględniał jego punkt widzenia. Artykuł obejmował wywiady z ponad 20 osobami, w tym z byłymi pracownikami programu Minhaja na Netfliksie i „The Daily Show”, gdzie – jak wynika z oświadczenia – zyskał on sławę jako korespondent.

„Hasan Minhaj potwierdza w tym filmie, iż wybiórczo przedstawia informacje i upiększa, aby podkreślić: dokładnie to, co zgłosiliśmy” – czytamy w oświadczeniu.

Artykuł w New Yorkerze wywołał debatę wśród komików, krytyków i fanów na temat tego, w jakim stopniu widzowie oczekują, iż stand-up będzie oparty na faktach. W swoim filmie Minhaj nazwał sprawdzanie faktów na temat „Ustawy Patriot” – która dotyczyła takich kwestii, jak imigracja, policja i akcja afirmatywna – jako „niezwykle rygorystyczne”. Jak jednak stwierdził, inaczej postrzega swoją twórczość jako „komika opowiadającego historie”: „Założyłem, iż granice między prawdą a fikcją mogą być nieco bardziej zamazane”.

Minhaj odniósł się także do przesłuchania artykułu dotyczącego historii, którą opowiedział w swoim specjalnym stand-upie z 2022 r., w którym powiedział, iż pewnego razu otworzył list wypełniony białym proszkiem, który spadł na jego córkę. Jak opowiadał, on i jego żona zabrali córkę do szpitala i po godzinach spędzonych w poczekalni odkryli, iż proszek nie był wąglikiem, jak się obawiali.

Na nagraniu Minhaj potwierdził doniesienia „The New Yorkera”, iż nie zabrał córki do szpitala. Powiedział, iż była w pobliżu, kiedy otwierał kopertę z białym proszkiem, wyjaśniając, iż sfabrykowanie miało na celu uwydatnienie „szoku i strachu”, jakie on i jego żona odczuli tego dnia.

W innej anegdocie ze swojego stand-upu z 2022 r. Minhaj powiedział, iż padł ofiarą szpiegowania społeczności muzułmańskich przez rząd USA po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r. Opowiedział publiczności, iż gdy był nastolatkiem, informator FBI walnął nim w radiowóz, próbując usidlić go na siłowni. W rzeczywistości, jak przyznał na nagraniu Minhaj, jego historia wynikała z „nękania fizycznego” podczas gry w koszykówkę ze strony osób, co do których podejrzewał, iż są tajnymi agentami.

„Chciałem odtworzyć to uczucie – które odczuwali tylko muzułmanie – dla szerokiej publiczności, poczucie paranoi i usprawiedliwienia, napięcia i odprężenia” – Minhaj powiedział o upiększeniu, dodając: „To był mój artystyczny zamysł”.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału